Sposobów wykończenia elewacji jest na tyle dużo, że każdy może je dopasować do swoich potrzeb i wizji estetyki całej posesji. Jedną z form, która zyskuje na popularności w ostatnich latach, są różnego rodzaju panele dekoracyjne zewnętrzne.
Content: Tego rodzaju płyty dekoracyjne stosuje się przede wszystkim w celu podniesienia walorów estetycznych elewacji budynku. Warto jednak wiedzieć, że mogą one też pełnić funkcje praktyczne, np. chronić ściany przed czynnikami zewnętrznymi, zabrudzeniami czy uszkodzeniami mechanicznymi. Jakie dokładnie rodzaje płyt zewnętrznych ozdobnych na ściany można znaleźć w sklepach budowlanych? Czym kierować się przy ich wyborze?
Dlaczego warto zdecydować się na dekoracyjne panele ścienne na elewację?
Płyty ozdobne do wykańczania elewacji są coraz częściej wybierane z kilku względów. Głównym powodem są ich walory estetyczne. Dzięki panelom można w łatwy i szybki sposób urozmaicić wygląd elewacji, a także dopasować ją do ogólnej stylistyki całej posesji, nadając jej nowoczesny lub klasyczny wygląd. Poza tym materiał, z którego jest zrobiona płyta lub jego imitacji można wykorzystać do wykańczania elementów mniejszej architektury ogrodowej czy ogrodzeń.
Przeczytaj także: Czym różni się kostka od płyty betonowej?
Ozdobne płyty na ścianę to jednak coś więcej niż ciekawa dekoracja. Oprócz ochrony ścian przed czynnikami atmosferycznymi (np. promieniowaniem słonecznym) płyty mogą także chronić ściany przed zawilgoceniem, zabrudzeniem, czy uszkodzeniami powodowanymi przez szkodniki. Warto dodać, że odpowiednio dobrane panele dekoracyjne będą również poprawiały parametry związane z termoizolacją budynku, a także izolacją akustyczną ścian.
Panele można wykorzystać do obłożenia całych ścian lub połączyć je z innym sposobem wykończenia elewacji. W zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane, ich wytrzymałość szacuje się na 10 i więcej lat. Producenci zazwyczaj udzielają kilkuletniej gwarancji na tego typu produkty.
Jakie są rodzaje dekoracyjnych płyt na ściany zewnętrzne?
Panele dekoracyjne do wykańczania elewacji dzieli się na kilka rodzajów. Podstawowy podział uwzględnia materiał, z jakiego zostały one wykonane. Pod tym względem można wyróżnić:
- płyty z tworzyw sztucznych – są one dostępne w wielu kolorach i rozmiarach. Kolorystyka może być dobrana na podstawie określonej palety kolorów, np. RAL. Wykonane z tworzywa sztucznego panele z powodzeniem mogą imitować także droższe materiały. Do ich zalet zalicza się to, że są lekkie i odporne na drobne uszkodzenia mechaniczne, a także czynniki zewnętrzne. Są one także łatwe w montażu i utrzymaniu w czystości. Nie wymagają też konserwacji;
- płyty betonowe dekoracyjne – podobnie jak panele z tworzyw nie wymagają zabiegów konserwacyjnych i są odporne na działanie wielu czynników zewnętrznych. Nie odbarwiają się i są odporne na zarysowania. Są dostępne w kilku wersjach kolorystycznych. Można też zdecydować się na wybór ciekawej faktury materiału. Trzeba jednak pamiętać, że panele betonowe, mimo że są stosunkowo cienkie, są ciężkie i najlepiej ich montaż zlecić specjalistom w tym zakresie.
- płyty ścienne dekoracyjne z kamienia naturalnego – wyróżniają się długą żywotnością i ciekawym wyglądem. Są jednak ciężkie i wymagają montażu przez specjalistów. Warto podkreślić, że w zależności od wykończenia i faktury ich utrzymanie w czystości może być kłopotliwe. Wiele rodzajów płyt z kamienia naturalnego będzie wymagało okresowej impregnacji;
- płyty z materiałów drewnopodobnych (kompozytu) – obecnie przy wykańczaniu elewacji często odchodzi się od tradycyjnych drewnianych elementów na rzecz kompozytu. Wynika to z faktu, że jest on łatwy w utrzymaniu w czystości, nie wymaga konserwacji i jest odporny na działanie czynników atmosferycznych. Trzeba jednak pamiętać, by nie dopuścić do powstania stałych i dużych zabrudzeń;
- płyty i panele z blachy – rzadziej spotykane w budownictwie mieszkaniowym niż wcześniej wymienione, jednak z uwagi na możliwość wyboru paneli na rąbek, które prezentują się niezwykle ciekawie, coraz więcej inwestorów budujących nowoczesne domy stawia właśnie na to rozwiązanie. Płyty te są łatwe w utrzymaniu w czystości, są lekkie i dostępne w przystępnej cenie.
Czym kierować się przy wyborze paneli dekoracyjnych zewnętrznych?
Przy wyborze paneli dekoracyjnych zewnętrznych warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Obok określonego efektu wizualnego zastanów się, czy panele będą wykorzystywane na całej ścianie, czy tylko w jej określonym miejscu, np. na wysokości okien. Ważna będzie także kwestia związana z ocieplaniem budynku. Część z wyżej wymienionych materiałów ma właściwości izolujące ciepło, jednak nawet przy ich wykorzystaniu na całej ścianie zaleca się wykonanie dodatkowej, cieńszej niż normalnie warstwy termoizolacji. Obok podstawowej ceny materiału zwróć uwagę na koszty i sposób montażu, a także łatwość czyszczenia i koszty dalszej eksploatacji ‒ np. preparatów do impregnacji.