Opierzenie balkonu krok po kroku
Data dodania: 30.06.2022 | Magdalena Głowala–HabelOpierzenie balkonu to inaczej wykończenia i obróbki blacharskie montowane w celu zabezpieczenia konstrukcji. Sprawdź, jaki profil okapowy wybrać i w jaki sposób wykonać prawidłowe opierzenie balkonu.
Balkon narażony jest na działanie czynników zewnętrznych przez cały rok. Opady, zmienne temperatury i wiatr ‒ to czynniki, które mają wpływ na trwałość konstrukcji. Prawidłowe opierzenie balkonu zabezpieczy go przed zniszczeniem i zapewni prawidłowe odprowadzanie wód opadowych.
Dlaczego opierzenie balkonu jest niezbędne?
Choć z balkonów korzystamy głównie wiosną i latem, to jego konstrukcja przez cały rok poddawana jest zmiennym temperaturom, opadom deszczu, śniegu i gradu. Profesjonalnie wykonana, mocna konstrukcja balkonu to podstawa, która zapewnia bezpieczeństwo osobom korzystającym z niego i przechodzącym pod nim. To nie wszystko ‒ balkon powinien posiadać odpowiednią hydroizolację, estetyczne i trwałe wykończenie oraz balustrady zgodne z przepisami prawa budowlanego.
Ponadto konieczna jest prawidłowa obróbka blacharska balkonu, która dopełni całości i sprawi, że będzie on w pełni funkcjonalny i bezpieczny. Ważna jest również odpowiednia termoizolacja. Dzięki niej cała konstrukcja zyska większą szczelność. To rozwiązanie jest dobrą alternatywą dla wykorzystania materiałów podatnych na korozję.
Profil okapowy ‒ niezbędny element opierzenia balkonu
Balkon wykonuje się z odpowiednim spadkiem, aby wody opadowe nie przedostawały się do wnętrza budynku przez otwory okienne. Gdyby deszczówka gromadziła się na balkonie, prowadziłoby to do zawilgocenia murów i stopniowego wyniszczania stolarki okiennej. Z drugiej strony nie można pozwolić na swobodne spływanie wody po balkonie i fasadzie budynku. Właśnie w tym celu wykorzystuje się profil okapowy balkonowy, którego zadaniem jest odprowadzanie wody opadowej do systemu rynnowego.
W sklepach z materiałami budowlanymi znajdziemy profile okapowe z tworzywa sztucznego lub aluminium. Są to lekkie i wytrzymałe materiały, które zapewniają estetyczne wykończenie balkonu. Profil okapowy z tworzywa sztucznego ma mniejszą trwałość, ale jest zdecydowanie tańszy od aluminiowego. Aby wykonać opierzenie balkonu półokrągłego, można wykorzystać aluminiowy profil okapowy do gięcia lub łukowy.
Obróbka balkonu blachą
Obróbka blacharska obejmuje zabezpieczenie krawędzi balkonu i styku balkonu z fasadą. Jest to dobre uzupełnienie hydroizolacji ‒ zapobiega wnikaniu wody w konstrukcję balkonu. Co więcej, prawidłowa obróbka blacharska balkonu zapobiega spływaniu wody po elewacji. Wszystkie elementy obróbki blacharskiej wymagają regularnych przeglądów ‒ nie można dopuścić do powstawania przecieków i nieszczelności.
Opierzenie balkonu ‒ schemat, według którego warto postępować
Wykonanie obróbki balkonu wymaga ogromnej dokładności i staranności. Zacznij od wyboru odpowiednich materiałów ‒ ich jakość będzie kluczowa dla trwałości opierzenia balkonu. Podstawą jest tutaj jak najwyższa odporność na działanie czynników zewnętrznych. Obróbka blacharska balkonu powinna opierać się na materiałach zabezpieczonych przed korozją ‒ aluminium lub stali nierdzewnej.
Samodzielne wykonanie opierzenia balkonu wymaga zastosowania się do pewnych zasad. Pierwszą z nich jest to, że wszelkie prace wykonuje się na suchym podkładzie. To bardzo ważne, aby podłoże, na którym będziesz kłaść płytki czy do którego będziesz montować elementy blacharskie, było odpowiednio przygotowane.
Obróbka blacharska powinna uwzględniać prawidłowy spadek balkonu. Elementy ułożone w poziomie lub na niedostosowanym podkładzie będą się wybrzuszać i zaburzać prawidłowy nurt wody, która powinna trafiać wprost do rynny. Należy pamiętać, aby elementy z blachy miały taką samą grubość.
Wykonanie obróbki blacharskiej niedokładnie lub na materiałach słabej jakości może skutkować zawilgoceniem ścian, a w konsekwencji ich zniszczeniem. Prawidłowe odprowadzanie wody znacząco obniża ryzyko rozwoju pleśni i grzybów na powierzchni murów.
Temat opierzenia balkonu rozważa się głównie z myślą o bezpieczeństwie i trwałości konstrukcji. Jednak nie sposób nie wspomnieć również o względach estetycznych. Balkon w swoim założeniu ma być ozdobą fasady, zatem wszelkiego rodzaju prace wykończeniowe powinny być wykonane bardzo starannie. Odpowiednio dobrane profile okapowe i pozostałe elementy wykończenia balkonu powinny korespondować z resztą detali wykorzystanych do wykończenia budynku. Dzięki temu uzyskasz spójną całość, której zwieńczeniem będzie ozdobna balustrada.
Podczas wykonywania opierzenia balkonu należy bardzo starannie zadbać o bezpieczeństwo. Bądź co bądź najczęściej są to prace na wysokości, które wymagają profesjonalnego zabezpieczenia. Dlatego do ich wykonania warto zatrudnić profesjonalistów, choć naturalnie koszty prac będą wówczas znacznie wyższe.
Czytaj także
Stwórz dziennik budowy w naszym serwisie już dziś, aby śledzić na bieżąco swoje postępy oraz dzielić się wiedzą.
Stwórz swój dziennikBudogram istnieje dzięki wsparciu ekspertów. Poznaj Wienerberger, który pomaga nam współtworzyć bazę wiedzy potrzebną do budowy domu.
Polub Wienerberger na Facebooku