Nawiewniki w oknach – gdzie i jak je zamontować?

Data dodania: 28.06.2022 | Iwona Czyżykowska
Regulacja nawiewników w oknach
Facebook Messenger Twitter Mail

To, w jaki sposób funkcjonujemy w danym pomieszczeniu, jest związane z prawidłową wentylacją powietrza. Może od niej zależeć także dobre samopoczucie osób przebywających we wnętrzach, a także wpływa na stan pomieszczeń. Sposobem na zachowanie dobrej wentylacji są między innymi nawiewniki w oknach.

Prawidłowy montaż nawiewników do okien pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu wentylacji grawitacyjnej we wnętrzach, dzięki czemu następuje wymiana powietrza. Nie tylko podnosi to komfort przebywania w pomieszczeniu, ale zmniejsza się ryzyko tworzenia się wilgoci i osiadania jej na ścianach. Co za tym idzie, jest mniejsza szansa na rozwój pleśni czy grzybów w pomieszczeniach. Czym właściwie są nawiewniki do okien? Jakie są ich rodzaje i co warto wiedzieć na temat ich wyboru oraz montażu?

 

Czym są nawiewniki do okien?

Dostępne na rynku okna są coraz bardziej szczelne i pozwalają na zatrzymanie wewnątrz domu dużej ilości ciepła. Również sposób montażu okien pozwala zminimalizować ryzyko utraty ciepła z wnętrza domu. Jest to bardzo korzystne pod względem zapotrzebowania energetycznego domu czy mieszkania. Z drugiej strony może to powodować problemy z prawidłową wentylacją grawitacyjną w pomieszczeniach, co objawia się np. skraplaniem się pary wodnej na szybach i innych powierzchniach. Z czasem w ściany może wdawać się wilgoć, co z kolei stwarza korzystne warunki do rozwoju dla patogennych mikroorganizmów takich jak grzyby czy pleśnie.

W celu przywrócenia prawidłowej wentylacji po montażu szczelnych, energooszczędnych czy pasywnych okien często zaleca się dodatkowo zakup i instalację odpowiednio dobranych nawiewników. Nawiewniki na okna to niewielkie urządzenia, które mają wspomagać wentylację naturalnie występującą w pomieszczeniu. W zależności od rodzaju nawiewnik reaguje na zmianę konkretnego parametru we wnętrzu, gdzie jest zamontowany i wymusza odpowiednią cyrkulację powietrza, co wpływa także na poziom jego wilgotności. Warto przy tym zaznaczyć, że prawidłowo zamontowane i użytkowane nawiewniki nie będą powodowały przeciągów czy utraty ciepła. Ma to duże znaczenie w przypadku zapotrzebowania energetycznego budynku i optymalizacji kosztów związanych z jego ogrzewaniem.

 

Jakie są rodzaje nawiewników do okna?

W sklepach można znaleźć kilka rodzajów nawiewników. Dzieli się je ze względu na sposób sterowania i zasadę działania. Są to:

  • nawiewniki sterowane ręcznie – najprostsze modele nawiewników. Przepustowość powietrza ustawia się w nich samodzielnie, regulując szerokość otworu. Trzeba to robić regularnie, w zależności od warunków panujących w domu i na zewnątrz. Wskazuje się, że te nawiewniki ze względu na częsty brak regulacji przez użytkownika są najmniej efektywne;
  • nawiewniki higrosterowane – zalicza się je do nawiewników automatycznych. Regulacja przepływu powietrza następuje w zależności od tego, jaki jest poziom pary wodnej w danym pomieszczeniu. Tego rodzaju nawiewniki sprawdzają się w momencie, gdy w danym pomieszczeniu występuje wysoka wilgotność. Przy niskich poziomach nawiewnik może zostać półprzymknięty lub zamknięty całkowicie, co zmniejsza wydajność wentylacji;
  • nawiewniki ciśnieniowe – podobnie jak w przypadku nawiewników higrosterowanych, tak i tutaj regulacja przepustowości powietrza następuje automatycznie. Odpowiedni czujnik reaguje na różnice w ciśnieniu powietrza wewnątrz i na zewnątrz.

 

Jak montuje się nawiewniki w oknie?

Obecnie na rynku można kupić gotowe okno z nawiewnikiem zamontowanym fabrycznie przez producenta. Jednak bez problemu można dostać także osobne urządzenia, które instaluje się na wbudowanych już oknach. Nawiewnik w oknie PVC może być montowany do ościeżnicy lub do ramy okiennej. Najczęściej można się spotkać z umieszczaniem nawiewników u góry, jednak dostępne są także nawiewniki okienne montowane na dole okna.

Warto pamiętać, że liczba i rozmieszczenie nawiewników powinna być dobrana pod kątem wielkości pomieszczenia, w jakim będą one montowane. Poza tym ważne jest przeznaczenie pomieszczenia, a także to, jakie sprzęty są w nim używane. Przykładem może być tutaj kuchnia. W przypadku stosowania kuchni czy płyt gazowych są inne zalecenia co do ilości wywiewanego powietrza niż w przypadku użytkowania kuchenki elektrycznej. Znaczenie może mieć także liczba mieszkańców na stałe przebywających w budynku. W zależności od potrzeb nawiewniki powinno montować się w pokojach oraz ewentualnie w kuchni. Nie jest zalecane ich montowanie w łazienkach. Standardowo zaleca się montowanie jednego nawiewnika w pomieszczeniach o niewielkich i średnich rozmiarach. W przypadku większych, powyżej 20 m2, konieczne może się okazać zamontowanie dwóch nawiewników.

PODZIEL SIĘ: