Kominek z płaszczem wodnym – jakie są rodzaje?
Data dodania: 02.07.2021 | Anna Bartoś
Kominek z płaszczem wodnym to kompromis pomiędzy estetyką a funkcjonalnością. Będzie dodatkowym źródłem ciepła, które w sezonie grzewczym zmniejszy twoje rachunki za ogrzewanie nawet o 30%. Kominki z płaszczem wodnym są popularne szczególnie w domach jednorodzinnych. Sprawdź, jakie rodzaje kominków są dostępne w sprzedaży.
Kominki z płaszczem wodnym to jedne z chętniej wybieranych rozwiązań do domków jednorodzinnych. Ten system ogrzewania możesz połączyć np. z kotłem węglowym lub piecem gazowym.
Czym jest kominek z płaszczem wodnym?
Kominki z płaszczem wodnym składają się z obudowy i wkładu, który może być przeszklony z jednej, dwóch, a nawet trzech stron. Jest to skuteczne wsparcie dla tradycyjnego ogrzewania centralnego. Ma wbudowane dwie przegrody, pomiędzy którymi znajduje się woda. Całą komorę spalania otacza płaszcz wodny. Ogień w palenisku podgrzewa wodę, która przepływa do grzejników i w ten sposób roznosi ciepło do innych pomieszczeń.
Kominek z płaszczem wodnym – wady i zalety
Kominek z płaszczem wodnym jest estetyczny i komfortowy w użytkowaniu. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które coraz częściej stosuje się w zabudowie jednorodzinnej. Zapewnia szybkie podgrzewanie temperatury nie tylko w pomieszczeniu, w którym znajduje się palenisko, ale w całym budynku.
Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym najskuteczniej sprawdzą się jednak w domach o niedużym metrażu. Warto również wspomnieć, że montaż całego systemu wiąże się z wysokimi kosztami – w porównaniu ze zwykłym kominkiem urządzenie z kołnierzem wodnym może być nawet dwa razy droższe. Różnica w cenie jest związana z koniecznością zakupu specjalnych przepustnic, sterowników i pomp gwarantujących bezawaryjną pracę kominka.
Rodzaje kominków z płaszczem wodnym
W sprzedaży znajdziesz kilka rodzajów kominków z płaszczem wodnym. Poszczególne modele różnią się przede wszystkim materiałem, z którego je wykonano, kształtem i rodzajem paliwa.
Kominek narożny z płaszczem wodnym
Występuje w wersji narożnej lewej lub prawej i nadaje się do mocowania na krawędzi ściany. Jest wykonany z wysokogatunkowej stali, co czyni go odpornym na wysokie temperatury. Większość tego typu modeli ma wbudowane płomieniówki i wysoki czopuch. Dzięki temu wymiana ciepła jest możliwa na większej powierzchni. Szyby w miejscu styku są łączone pod kątem prostym, mogą być ze szprosem lub bez.
Kominek dwustronny z płaszczem wodnym
Jest to nowoczesny typ kominka, który możesz podziwiać z dwóch pomieszczeń jednocześnie. Jeśli wbudujesz go w ścianę oddzielającą kuchnię od salonu, palenisko będzie widoczne zarówno z jednego, jak i z drugiego pomieszczenia. Jest to możliwe dzięki podwójnym szybom wbudowanym po dwóch przeciwnych stronach korpusu. Obie szyby są żaroodporne i wytrzymują temperatury nawet do 800℃. Takie rozwiązanie pasuje szczególnie do pomieszczeń urządzonych w stylu loftowym, nowoczesnym i minimalistycznym.
Kominek elektryczny z płaszczem wodnym
Jest nowoczesnym rozwiązaniem, które za sprawą innowacyjnych technologii, wykorzystuje energię elektryczną do stworzenia trójwymiarowego i realistycznego płomienia w palenisku. Urządzenie jest sterowane pilotem, którym możesz regulować efekt ognia i dymu oraz temperaturę w pomieszczeniach.
Kominek gazowy z płaszczem wodnym
Jest to zdecydowanie najchętniej wykorzystywany system. Wkład kominkowy wspomaga pracę kotła gazowego i rozprowadza ciepło po całym domu. Współpraca kominka z kotłem gazowym wymaga użycia montażu układu zamkniętego.
Bez względu na wygląd kominka wybieraj tylko te modele, które mają wysoką (ponad 70%) sprawność i posiadają niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa.
Podział kominków ze względu na układ
Poza różnicą w wyglądzie kominki z płaszczem wodnym dzielą się na te, które wykorzystują układ otwarty i układ zamknięty. Każde z rozwiązań ma swoich zwolenników i przeciwników.
Kominki z płaszczem wodnym ‒ układ otwarty
Kominki przeznaczone do zainstalowania w układzie otwartym mają specjalne naczynie wzbiorcze. Jest ono otwarte, co umożliwia swobodną cyrkulację powietrza. Jest to bezpieczny system o niskim ryzyku awaryjności ze względu na stałe ciśnienie wody.
Kominki z płaszczem wodnym – układ zamknięty
Kominki z płaszczem wodnym działające w układzie zamkniętym nie mają otworów w naczyniu wzbiorczym. Przez brak możliwości przepływu powietrza są wyposażone w zabezpieczenia pozwalające na stałą kontrolę temperatury wody i schładzanie jej w przypadku zbyt dużego wzrostu. Jeśli ciśnienie wody będzie zbyt duże, nadmiar ciepła z urządzenia możesz odprowadzić wężownicą.
Kominki z płaszczem wodnym do montowania w układzie zamkniętym są równie bezpieczne, efektywne i wytrzymałe, jak te z układem otwartym. Wymagają jednak szczególnie starannego wykonania instalacji i wyboru materiałów wysokiej jakości.
Stwórz dziennik budowy w naszym serwisie już dziś, aby śledzić na bieżąco swoje postępy oraz dzielić się wiedzą.
Stwórz swój dziennikBudogram istnieje dzięki wsparciu ekspertów. Poznaj Wienerberger, który pomaga nam współtworzyć bazę wiedzy potrzebną do budowy domu.
Polub Wienerberger na Facebooku