Dom parterowy – projekt, rzut, koszty, wady i zalety

Data dodania: 28.06.2022 | Monika Krzyśków
Otoczenie domu parterowego
Facebook Messenger Twitter Mail

Za budową domu parterowego przemawia wiele jego cech – m.in. prosta konstrukcja i brak schodów. Jednak to nie wszystko. Czy dom ze wszystkimi pomieszczeniami rozplanowanymi na jednym poziomie będzie odpowiedni dla każdej rodziny? Jakie wady i zalety ma dom parterowy i kiedy warto go postawić?

Nadal największą popularnością w Polsce cieszą się budynki piętrowe, natomiast domy parterowe są wybierane nieco rzadziej. Wynika to z faktu, że dom z kilkoma kondygnacjami może powstać niemal na każdej parceli, tymczasem z budową domu parterowego mogą wiązać się pewne ograniczenia dotyczące wielkości i kształtu działki.

 

Projekt domu parterowego

Przeglądając projekty domów jednorodzinnych na stronach biur architektonicznych, z pewnością znajdziemy całkiem sporo propozycji nowoczesnych domów parterowych. Ich bryły są najczęściej zwarte, na planie prostokąta lub kwadratu i wykończone prostym dwuspadowym lub kopertowym dachem. Wśród projektów domów parterowych znajdziemy również budynki rozłożyste o bardziej skomplikowanej bryle i rozplanowaniu pomieszczeń. Przed decyzją o konkretnym projekcie domu jednokondygnacyjnego należy zwrócić uwagę na działkę, na której ma powstać budynek.

Poziom skomplikowania rzutu domu parterowego powinien odpowiadać wielkości parceli budowlanej. Budynek powinien współgrać z otoczeniem, warto dostosować również jego geometrię do kształtu działki. Na niewielkim terenie z powodzeniem może powstać dom parterowy, jednak raczej o małej powierzchni zabudowy, na planie prostokąta lub kwadratu. W przypadku niewielkiej działki warto zastanowić się również, ile miejsca po wybudowaniu domu pozostanie nam do zagospodarowania w ogrodzie. Natomiast duża parcela najczęściej pozwala na budowę domu parterowego sporych rozmiarów i o nieregularnych kształtach.

Przed wyborem projektu domu parterowego warto również zajrzeć do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego obowiązującego w przypadku naszej działki. Z dokumentu dowiemy się, jaki rodzaj budynku na danym terenie możemy postawić, a zatem jaki może mieć kąt nachylenia dachu, liczbę kondygnacji, wysokość i obszar minimalnej powierzchni biologicznie czynnej. Problemem w związku z budową domu parterowego może okazać się wymagany kąt nachylenia dachu powyżej 35 stopni. Domy z jedną kondygnacją wykończone są zazwyczaj połacią nachyloną pod kątem 20–30 stopni, większy spadek spowoduje powstanie poddasza o dużej powierzchni, która nie będzie użytkowana.

 

Zalety domu parterowego

Dom parterowy, którego wszystkie pomieszczenia znajdują się na tym samym poziomie, stanowi przede wszystkim wygodne i funkcjonalne rozwiązanie zarówno dla młodych, jak i starszych osób. Brak konieczności wchodzenia po schodach docenią rodzice z małymi dziećmi, osoby starsze i mające problemy z poruszaniem się. Najmłodsi mogą swobodnie poruszać się po domu bez ryzyka upadku ze schodów lub okna. Bezpieczna wydaje się również zabawa dzieci na świeżym powietrzu w ogrodzie pod czujnym okiem rodziców znajdujących się w różnych częściach domu.

Niewątpliwą zaletą domu parterowego jest bliskość, a nawet niemal jedność z ogrodem. Każde pomieszczenie budynku może być bezpośrednio połączona z ogrodem, co wpływa na komfort mieszkania i zwiększa bezpieczeństwo w przypadku małych dzieci.

Wśród projektów domów parterowych znajdziemy budynki tanie i dość szybkie w budowie. Koszty inwestycji obniża z pewnością brak konieczności wybudowania schodów, dodatkowych stropów i podłóg. Cenę zmniejsza także aranżacja wnętrz. Typowe kształty pomieszczeń domów parterowych pozwalają na ich urządzenie meblami dostępnymi standardowo w sklepach meblowych, bez konieczności specjalnego zamawiania ich, jak w przypadku poddaszy ze skosami.

 

Wady domu parterowego

Budowa domu parterowego wydaje się mieć niemal same zalety, jednak przed podjęciem decyzji o budynku jednokondygnacyjnym warto również poznać jego ograniczenia. Wadą domu parterowego może być jego powierzchnia zabudowy, która ze względu na rozległe fundamenty będzie dwukrotnie większa niż budynku piętrowego lub z użytkowym poddaszem o identycznej powierzchni użytkowej. Dlatego na niewielkich rozmiarów i wąskich działkach często odchodzi się od pomysłu budowy domu parterowego na rzecz tych z kilkoma kondygnacjami mieszkalnymi. Decydując się na budynek z jednym poziomem na małej parceli, może okazać się, że niewiele miejsca zostanie na zagospodarowanie ogrodu, a bezpośredni kontakt z naturą jest ważnym walorem przemawiającym przecież za budową domu parterowego.

PODZIEL SIĘ: