Cokół z klinkieru – trwała i estetyczna podstawa domu

Data dodania: 19.06.2018 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Klinkier to materiał, który ze względu na swoją trwałość, solidność i odporność na warunki atmosferyczne doskonale sprawdza się jako okładzina cokołu, czyli dolnego pasa ścian elewacyjnych budynku.

Najważniejszym zadaniem, jakie musi spełnić cokół, jest skuteczna ochrona ścian zewnętrznych przed zabrudzeniem, wilgocią, a także uszkodzeniami mechanicznymi. Odgrywa on także dużą rolę w kształtowaniu proporcji bryły budynku, a także wizerunku kolorystycznego elewacji. By cokół sprostał zarówno zadaniom funkcjonalnym, jak i estetycznym, musi być nie tylko odpowiednio zaaranżowany i wykonany – jedną z kluczowych ról odgrywa odpowiedni dobór materiału wykończeniowego.

 

Płytki klinkierowe na cokół

Płytki klinkierowe Terca to najwyższej jakości wyroby z klinkieru. O ich jakości decyduje wysokogatunkowa, odpowiednio sezonowana glina, która jest surowcem podstawowym do wyrobu klinkieru. Po uformowaniu płytki wypalane są w temperaturze około 1000 stopni Celsjusza, co nadaje im wyjątkową trwałość i wytrzymałość. Poradzą one sobie ze wszystkimi zadaniami, jakie ma do spełnienia cokół. Podmurówka z klinkieru będzie skuteczną ochroną ścian przed zabrudzeniem, wilgocią, mrozem czy uszkodzeniami mechanicznymi.

Cokół klinkierowy będzie też łatwy do utrzymania w czystości – do jego umycia wystarczy czysta woda. Atutem płytek klinkierowych jest także atrakcyjna kolorystyka, dzięki której będą one pasowały do każdego domu. Dostępne są w barwach bliskich tradycyjnej architekturze, np. w odcieniach czerwieni, brązu, kasztanowym czy też melanżowe kasztanowo-rubinowe, czekoladowo-cynamonowe lub karmelowo-kawowe.

Do bardziej nowoczesnej architektury odpowiednie będą płytki klinkierowe w kolorze grafitowym, żółtym czy czarnym. Ułatwieniem w wykonaniu estetycznej opaski cokołowej wokół domu będzie również dostępność poza podstawowymi płytkami elewacyjnymi elementów połówkowych oraz kątowych.

 

Cokół  klinkierowy – ważna wysokość

Na funkcjonalność cokołu wpływ ma jego wysokość. Niewielkie wymiary płytek klinkierowych Terca – 250 x 10 x 65 mm – sprawiają, że stosuje się je do okładania zarówno bardzo wysokich cokołów (niekiedy sięgających nawet 1 m), jak i tych najniższych 30-centymetrowych. O tym, jak wysoki będzie cokół, decyduje m.in. położenie budynku oraz jego posadowienie, a także rodzaj opaski wokół domu.

W górach, gdzie są intensywne opady śniegu, cokół powinien mieć nawet około 1 m wysokości. Niski cokół sięgający tylko 30 cm wystarczy, jeżeli wokół budynku wykonano opaskę żwirową, wówczas woda opadowa szybko wsiąka i nie rozpryskuje się wysoko. Gdy opaska wokół domu jest z płyt betonowych lub kamiennych, woda deszczowa będzie się od nich odbijać na znaczną wysokość i wówczas cokół powinien sięgać co najmniej 50 cm od powierzchni.

W zależności od wysokości może być też wspaniałym narzędziem do kształtowania bryły budynku, gdyż dobierając odpowiednio jego wysokość można zmienić skalę i proporcje domu lub podkreślić jakiś jego fragment. Efekt zależy od jego wysokości, kształtu, koloru, sposobu ułożenia oraz połączenia z innymi elementami i detalami na elewacji. Jeśli cokół jest niski (30-50 cm), tworzy delikatną opaskę. Będzie się wydawał lekki, gdy zastosujemy klinkier w jasnym kolorze.

Taki charakter mają najczęściej cokoły w domach niepodpiwniczonych o tradycyjnej architekturze. Wysoki cokół z płytek klinkierowych o gładkim licu doskonale wygląda na rozłożystych domach typu bungalow. To także rozwiązanie wykorzystywane w domach przykrytych dachem płaskim inspirowanych modernizmem.

 

Cokół do pary

W wielu budynkach klinkier, którym wykończono cokół, często stosuje się także do wznoszenia murków tarasów – wówczas są one naturalnym przedłużeniem cokołów i razem budują harmonijną strefę przyziemia.

Cokół wykonany z płytek klinkierowych może być jedynym elementem z tego materiału na elewacji. Solidność i optyczny ciężar, jaki buduje klinkier, sprawia, że dom z cokołem z tego materiału robi wrażenie dobrze osadzonego w otoczeniu. Nieodzowne wydaje się wykończenie cokołu tym materiałem, gdy klinkier zastosowano również na innych elementach domu, np. zrobiono z niego opaski wokół okien, parapety albo słupy lub naroża. 

PODZIEL SIĘ: