Ceny usług budowlanych – ile wynoszą, od czego zależą?

Data dodania: 23.04.2021 | Anna Bartoś
pracownik budowlany
Facebook Messenger Twitter Mail

Cennik usług budowlanych i wykończeniowych jest bardzo zróżnicowany. Koszty robocizny u kilku fachowców mogą różnić się nawet o kilkadziesiąt procent. Dysproporcje wynikają m.in. ze standardu świadczonych usług, renomy firmy oraz stosowanych technologii.

Przed rozpoczęciem budowy warto przygotować harmonogram kosztów. Ułatwi to planowanie wydatków i kontrolę budżetu.

Cennik usług budowlanych – skąd się biorą różnice w stawkach?

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na różnice cen robót budowlanych i materiałów jest marża. Poszczególne ekipy i dystrybutorzy mogą stosować inne stawki. Dlatego przez zakupem lub podpisaniem umowy, porównaj kilka ofert i wybierz najbardziej atrakcyjną.

Kolejną sprawą jest renoma usługodawcy i producenta materiałów. Jeśli wybierzesz znanych fachowców i materiały z najwyższej półki, ceny realizacji wzrosną przynajmniej o kilka procent. 

Wycena usług budowlanych zależy również od regionu i technologii budownictwa. Zależnie od lokalizacji inwestycji, różnica może dotyczyć nawet kilkudziesięciu złotych za m2. Najniższe stawki mają wykonawcy z województw: lubelskiego, podkarpackiego, lubuskiego i świętokrzyskiego. Wyższe stawki obowiązują u ekip z województwa mazowieckiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego i małopolskiego.

Cennik remontowo-budowlany a jakość usług

Prace budowlane są świadczone na trzech poziomach – niskim, średnim i wysokim. Najtańsze firmy najczęściej nie prowadzą oficjalnie działalności gospodarczej. Nie możesz więc liczyć na podpisanie umowy. Są to ekipy mało popularne i często nie znające najnowszych technologii budowania domów. Jeśli chcesz mieć pewność, że twój dom powstał w zgodzie ze sztuką budowlaną i najnowszymi wymogami, lepiej wybierz ekipę, która działa legalnie i w umowie może zagwarantować ci jakość, jakiej oczekujesz.

Optymalną opcją jest zatrudnienie fachowców średnim standardzie. Najczęściej mają zarejestrowaną działalność i chętnie podpisują umowę przed rozpoczęciem budowy. Będą nie tylko wykonawcami poszczególnych etapów, ale też podpowiedzą, jakie rozwiązania mogą się sprawdzić w danej inwestycji i z jakich materiałów warto skorzystać.

Najwyższy standard oferują profesjonaliści. Takie firmy działają całkowicie oficjalnie i dają nawet wieloletnią gwarancję na swoje usługi. Pracownicy są wykwalifikowani, a wśród nich często znajduje się także kierownik budowy, który od początku do końca może nadzorować przebieg prac budowlanych oraz czuwać nad ich poprawnością i zgodnością z projektem.

Usługi budowlane – ile kosztuje każdy etap prac?

Poniżej przedstawiamy średnie ceny usług dotyczących budowy ławy fundamentowej i ścian fundamentowych, izolacji ścian piwnic oraz wykonania ścian nośnych i działowych. Jeżeli zdecydujesz się na wykonawców ze średniej półki cenowej, orientacyjny kosztorys przedstawia się następująco:

  • Wykonanie ławy fundamentowej z materiałami: od 450 do 550 zł/m³. Stawka dotyczy ławy z czterema prętami zbrojeniowymi (średnica 12 mm) i strzemionami (6 mm) zamocowanymi w odległości co 25 cm. Zawiera koszt wykopu, wytyczenia i całkowitego wykonania ław.
  • Budowa ścian fundamentowych: od 40 do 60 zł/m². Usługa będzie realizowana z wykorzystaniem bloczków betonowych i zaprawy cementowej. Stawka nie zawiera materiałów.
  • Usługa izolowania ścian piwnicy  styrodurem: od 50 do 70 zł/m².
  • Wybudowanie ścian nośnych o grubości 44 cm: od 50 do 75 zł/m², a wybudowanie ścian z pustaków 25 cm od około 40 do 60 zł/m².
  • Wzniesienie ścian działowych z pustaków ceramicznych, keramzytobetonu, silikatów lub betonu komórkowego: od 40 do 55 zł/m². Stawka obejmuje tylko koszt usługi. 

Po czym poznać dobrego fachowca i jak go znaleźć?

Ceny usług budowlanych zależą m.in. od tego, jakich fachowców wybierzesz. Planując budowę domu, budynku gospodarczego czy innego obiektu, nie kieruj się wyłącznie wyceną. Wybierając najtańszych budowlańców, narazisz się na brak profesjonalizmu.

Jak szukać ekip budowlanych?

Szukając fachowców, porównuj kilka ogłoszeń i czytaj opinie klientów. Sprawdzaj zdjęcia realizacji, a jeśli możesz, udaj się na miejsce, aby na własne oczy ocenić jakość wykonanej usługi. Korzystając z tych wskazówek, zbudujesz zaufanie do wykonawców i zmniejszysz ryzyko zatrudnienia pseudofachowców. 

Wybieraj doświadczonych fachowców, którzy mają odpowiednie kwalifikacje zawodowe i są zaangażowani w swoją pracę. Pamiętaj, że ekipa budowlana to nie tylko realizatorzy zlecenia, ale również doradcy, którzy będą cię wspierać przy nieoczekiwanych usterkach czy koniecznych zmianach w projekcie. Jeżeli szukasz wykonawcy z branży elektrycznej i instalacyjnej, stawiaj na osoby z udokumentowanymi uprawnieniami. Zwracaj na to uwagę szczególnie na etapie budowy domu, ponieważ po zakończeniu prac będziesz potrzebować podpisów na dokumentach i protokołach potwierdzających, że instalacja została wykonana przez uprawnione osoby i z poszanowaniem norm oraz warunków technicznych. 

Reklamacja usług remontowych

Bez względu na to, czy zatrudnisz ekipę profesjonalistów, czy fachowców dopiero nabierających wprawy w branży budowlanej, możesz mieć zastrzeżenia do realizacji zlecenia. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, złóż reklamację i zażądaj usunięcia usterek. Możesz to zrobić w ciągu 2 lat od zakończenia prac. Ułatwieniem w egzekwowaniu odpowiedzialności będzie umowa spisana przed rozpoczęciem budowy. Jeżeli jednak nie masz dokumentu potwierdzającego waszą współpracę, możesz złożyć zażalenie również na podstawie umowy ustnej.

PODZIEL SIĘ: