W Polsce inwestorzy wciąż decydują się na budowę własnego domu systemem gospodarczym. Wynika to przede wszystkim z chęci obniżenia kosztów poprzez organizację i wykonywanie poszczególnych etapów inwestycji we własnym zakresie.
Czy rzeczywiście jest to opłacalna metoda? Trudno powiedzieć, bo zależy to od wielu czynników – m.in. od wiedzy, umiejętności budowlanych, stopnia skomplikowania robót, znajomości rynku oraz czasu, jaki jesteśmy w stanie poświęcić na budowie.
Budowa systemem gospodarczym – plusy i minusy
Zasadniczo, jeśli dokładnie rozplanujemy postęp prac oraz przygotujemy kosztorys wydatków, jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić (nawet kilkadziesiąt procent) na całości inwestycji. Ale przewidywany zysk wymaga poświęceń.
Decydując się na prowadzenie budowy takim sposobem sami mamy obowiązek zadbać o zakup materiałów i dostarczenie ich na plac budowy. Warto ten moment poprzedzić skrupulatnym porównaniem cen w okolicznych hurtowaniach i marketach budowlanych. Zdarza się, że kupując hurtowo niektóre materiały możemy liczyć na spory rabat (nie szukajmy jednak oszczędności na materiałach konstrukcyjnych – jeśli już mamy napięty budżet, może warto zastanowić się np. nad tańszymi materiałami wykończeniowymi).
Ponadto przy wyborze systemu gospodarczego większość prac będzie leżała po naszej stronie – tylko do robót wymagających uprawnień będziemy potrzebować specjalistów. Naturalnie, nie musimy typować jednej ekipy, czasem okazuje się, że wynajęcie kilku fachowców jest bardziej opłacalne. Aby zminimalizować koszty robocizny, niektórzy korzystają też z pomocy rodziny lub znajomych. Do tego dochodzi kwestia sprawności i dokładności wykonania prac, bez konieczności ciągłego patrzenia robotnikom na ręce. Tego problemu nie ma lub jest on znacznie mniejszy, gdy wszystko robimy sami.
Budowa systemem gospodarczym – na co uważać?
Jednak budowa prowadzona samodzielnie nie zawsze przynosi realne oszczędności czasu i pieniędzy. Wspominany zakup materiałów i ich transport może ostatecznie nie być opłacalny tak, jak zakładaliśmy, ponieważ firmom budowlanym i tak często „na starcie” oferowane są nisze ceny. Poza tym niektóre roboty wymagają i aktualnej wiedzy, i doświadczenia, których możemy nie mieć, więc i tak będziemy musieli skorzystać z usług wykwalifikowanych osób, aby ograniczyć ryzyko popełnienia błędów.
Powinniśmy również wiedzieć, że budowa systemem gospodarczym zwykle jest prowadzona dłużej niż gdybyśmy robili to z firmą budowlaną, która od lat stawia domy i znacznie sprawniej porusza się na rynku budowlanym. A im ten czas jest dłuższy, tym koszty przedsięwzięcia rosną. Trzeba o tym pamiętać tym bardziej, że w perspektywie jest jeszcze wykończenie domu i jego otoczenia. Ostatecznie i tak na końcu okazuje się, że wydatki znacznie przekroczyły zakładany budżet.
Dlatego, jeśli nie jesteśmy w stanie poświęcić każdej wolnej chwili na budowę, nie mamy wiedzy o sztuce budowlanej i zaufanych wykonawców oraz zależy nam na czasie, lepiej nie decydować się na samodzielną budowę domu i wybrać inną metodę – albo prowadzić ją z generalnym wykonawcą albo wynająć ekipę budowlano-remontową.