pixel
Back arrow icon Przejdź do dziennika budowy użytkownika

Marcin

Marcin
Marcin avatar

Tynki wewnętrzne

Czyszczenie tynku cementowo-wapiennego. W swoim...

+2

Czyszczenie tynku cementowo-wapiennego. W swoim domu zdecydowaliśmy się na tynk cementowo-wapienny, ponieważ ma lepszą wytrzymałość mechaniczną niż gipsowy oraz jest bardziej odporny na pleśń i grzyby. To były główne powody, dla których zdecydowaliśmy się na ten rodzaj tynku. Jego wadą jest jednak struktura, która wygląda gorzej niż tynku gipsowego. Można zastosować tynk zacierany kwarcem, by wygładzić ściany, ale nasza ekipa takiego nie wykonywała. Dlatego teraz, gdy tynk wystarczająco wysechł, postanowiłem go wyczyścić. Ekipa tynkarska polecała czyszczenie szlifierką wdzięcznie nazywaną żyrafą ;) Jednak znajomi, którzy mają już za sobą operację czyszczenia tynku stwierdzili, że nie mając wprawy, jest to bardzo trudne, ponieważ tym urządzeniem łatwo można zrobić głębsze przetarcia, co będzie później widać na ścianach. W związku z tym zdecydowałem się na czyszczenie ręczne z użyciem papieru ściernego. Można też wykorzystać kamień szlifierski, jednak nigdzie nie mogłem kupić takiego, który miałby kształt w miarę pasujący do dłoni. Niektórzy polecają też czyszczenie białą cegłą silikatową. A Wy robiliście lub będziecie robić tynk gipsowy czy jednak cementowo-wapienny. A jeśli cementowo-wapienny to robicie gładź czy czyścicie tak jak ja? 

27 komentarzy

Agnieszka Avatar

Agnieszka

20 kwiecień 2017, 14:19

Z tego co piszesz wnioskuję, że jest przy tym sporo roboty... my właśnie zbieramy opinie co do tynków, bo nie podjęliśmy jeszcze decyzji.
Marcin Avatar

Marcin

20 kwiecień 2017, 15:21

Nie powiem, trzeba się trochę wysilić. Ale rozkładam sobie to na raty. Mam do wyczyszczenia salon, sypialnię, wiatrołap, hol i klatkę schodową. W kuchni będą płytki, więc na tych ścianach nie ma sensu czyścić, łazienka i kotłownia to samo. A poddasze ba razie nie będzie użytkowane, więc to mogę czyścić w wolnej chwili w późniejszym terminie. Oczywiście w wiatrołapie, gdzie będzie szafa w zabudowie, też nie czyszczę, bo tam nie widać ;)
To_mek Avatar

To_mek

30 kwiecień 2017, 17:32

Też zdecydowałem, że u mnie będzie tynk cementowo-wapienny właśnie z uwagi na jego większą wytrzymałość mechaniczną. Chociaż tynk gipsowy też już zaczynają robić taki twardy, bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Ale jednak tradycyjny też jest bardziej odporny na pleśń i grzyb. Ale prawda taka, że każdy wybiera rozwiązanie, które pasuje mu najbardziej.
Leokadia Pawełek Avatar

Leokadia Pawełek

14 maj 2017, 14:36

I tak nie wygląda ten tynk najgorzej. Mówiąc najgorzej, mam na myśli ilość piasku i jego grubość. To nie to samo, co było robione jeszcze kilkanaście lat temu. Nie mówiąc o tym, że estetyka wykonania jest dużo lepsza.
Marcin Avatar

Marcin

14 maj 2017, 20:32

To fakt, estetyka jest znacznie lepsza. Ta sama firma (oczywiście z innym składem) robiła tynk u moich teściów 20 lat temu i naprawdę widać ogromny postęp.
Adam Krawczyk Avatar

Adam Krawczyk

18 maj 2017, 14:18

Teraz naprawdę zdecydowanie lepiej wykonywane są tynki niż dawniej. Chyba jakoś bardzo tynkarze nie zabrudzili betonu podczas prac?
Marcin Avatar

Marcin

19 maj 2017, 09:13

Nie zabrudzili, bo rozkładali folię na chudziaku. Tylko przy sprzątaniu porozcinali peszle od elektryki. Trzeba było sprawdzać czy przewody są całe. Mam nadzieję, że nam nic nie umknęło i nie uszkodzili niczego.
justynamichalczak Avatar

justynamichalczak

31 maj 2017, 18:24

Jak na zdjęciu to chropowte bardzo. Zastanawiamy się nad tynkami cementowo-wapiennymi. Dużo czytaliśmy i łyszeliśmy, ale nie widziałam tego na żywo.
Marcin Avatar

Marcin

31 maj 2017, 19:03

To zdjęcie przed czyszczeniem, dlatego piasek widać. Nie mamy tynku zacieranego kwarcem. Mam jednak w dzienniku zdjęcia z już wyczyszczonym tynkiem i różnica ogromna.
justynamichalczak Avatar

justynamichalczak

17 czerwiec 2017, 06:17

I normalnie poźniej na to farba idzie? Niektórzy mówią, że tego się przed malowaniem nie gruntuje.
Marcin Avatar

Marcin

17 czerwiec 2017, 06:39

Najpierw zagruntujemy, ale tylko raz, nie tak jak pod płytki dwa razy. Zastanawiam się tylko cyz dawać farbę podkładową pod farbę docelową. Niektórzy mówią, że nie ma sensu, żeby malować od razu tą właściwą, ale jakoś nie jesteśmy przekonani do tego.
Daniel Avatar

Daniel

29 czerwiec 2017, 11:23

Comadno, ile was kosztowały te tynki?
Marcin Avatar

Marcin

29 czerwiec 2017, 15:13

Z materiałem płaciliśmy 24 zł/m2
Daniel Avatar

Daniel

29 czerwiec 2017, 16:53

A gdybyście chcieli zacierane na gładko, to ile by skasowali?
Marcin Avatar

Marcin

29 czerwiec 2017, 16:55

Nasza ekipa takich nie robiła, więc nie wiem.
Daniel Avatar

Daniel

29 czerwiec 2017, 17:54

Rozumiem, dzięki :). Ja właśnie szukam tynkarza, a nie mam nikogo z polecenia i tak się przynajmniej nad ceną zastanawiam - jeden podał mi 25 z materiałem, ale go właśnie nie spytałem czy z zacieraniem.
Marcin Avatar

Marcin

29 czerwiec 2017, 18:20

Nasi właśnie nie robili zacieranych kwarcem, ani gipsowych. Dlaczego, to nie wiem. Widzieliśmy u kuzyna żony ściany po naszych tynkarzach, które były tak samo jak nasze czyszczone ręcznie kamieniem szlifierskim. Efekt jak dla nas fajny, bo nie zależy nam szczególnie na ścianach gładkich jak szklanka. Ale to jak jest kwestia gustu, bo wielu osobom takie ściany nie będą pasowały i ja to rozumiem.
Daniel Avatar

Daniel

29 czerwiec 2017, 18:37

Ja myślę o zacieranych, a jak nie będzie efektu jaki chcę, to dam gładzie i tyle :)
Marcin Avatar

Marcin

29 czerwiec 2017, 18:40

Ja mam u siebie w dzienniku zdjęcie już po wyczyszczeniu. Poszukaj tego posta. Tutaj jest tynk tuż po zrobieniu, więc efekt taki sobie. Jak się strąci ten luźny piasek kamieniem szlifierskim, to jest zupełnie inaczej.
Daniel Avatar

Daniel

29 czerwiec 2017, 18:47

Dzięki, popatrzę :)
Daniel Avatar

Daniel

12 lipiec 2017, 15:52

Comando, czy te Wasze tynki były zacierane normalnie maszyną przez ekipę, czy zostawiali je tylko wyrównane? Jestem ciekawy czy uzyskam ten sam efekt co u Ciebie?
Marcin Avatar

Marcin

12 lipiec 2017, 16:25

Zacierali je ręcznie. Na powyższym zdjęciu masz efekt jeszcze bez wyczyszczenia. W innym wpisie mam wyczyszczony tynk. Ale jak chcesz kłaść gładź to nie ma sensu czyścić.
Daniel Avatar

Daniel

12 lipiec 2017, 17:58

Bo właśnie u mnie był wczoraj pan policzyć i podpisać umowę. Nagle okazało się, że oni nie robią tynków na gotowo, bo jak zacierają mechanicznie to się robią rysy. Teraz nie mam pojęcia jak to będzie ostatecznie wyglądało po ich pracy - czy faktycznie gładź będzie konieczna, czy np. w piwnicy czy garażu nada się bez.
Marcin Avatar

Marcin

12 lipiec 2017, 18:03

Tego to Ci już nie powiem, bo nie widziałem tynku zacieranego maszyną. To wygląda jakby chcieli zostawić taki zatarty na ostro jak do łazienki. Bo my na przykład w łazienkach i kotłowni mieliśmy tak zrobiony tynk, że tylko go przejechali na równo, bez gładzenia, no bo mniej pracy i do tego lepiej klej do płytek na takim trzyma. Coś niepokoi mnie ta Twoja firma. A nie masz namiarów na kogoś, u kogo robili tynk? Jakby Ci zależało, to mam jeszcze jedną łazienkę nieskończoną, to cyknę fotki i zobaczysz jak wygląda taki niezatarty tynk. Tylko nie wiem czy temu panu z Twojej ekipy chodziło o to, że w takim stanie zostawiają tynk.
justynamichalczak Avatar

justynamichalczak

13 lipiec 2017, 10:46

Planujemy cementowo-wapienne tak jak Ty. Zrób zdjęcia przed i po. Zobaczymy jaka będzie różnica.
Marcin Avatar

Marcin

13 lipiec 2017, 11:34

Ok, to wieczorem dodam zdjęcia tynku przed czyszczeniem i po oraz takie jak są w pomieszczeniach z płytkami (zatarte na ostro).
Daniel Avatar

Daniel

15 lipiec 2017, 13:23

Nie widziałem nigdzie efektów pracy tej firmy, ale mają świetne opinie w internecie i temu zaufałem. Chyba zaryzykuję i zobaczę co z tego wyjdzie :-). W najgorszym razie zrobi się wszędzie gładź.
Comments form avatar

 

Zobacz również

Ostatnie wpisy użytkownika

Avatar

Otoczenie domu

I mogę się już pochwalić!

Jak teraz wytrzymać ten czas, aż wokół będzie wszystko ładnie wyrównane, wyrośnie trawa i będzie moż...

Comment icon15

Avatar

Tynki zewnętrzne

Powoli, ale wreszcie ruszyło do przodu.

Zaczynamy kłaść tynk na elewacji :) Po dzisiejszym dniu zostały zagruntowane dwie ściany domu. Oby p...

Comment icon13

Avatar

Montaż drzwi

Dziś się trochę poużalam. Zamontowaliśmy drzwi...

Dziś się trochę poużalam. Zamontowaliśmy drzwi firmy KMT. Wzięliśmy te Plus Passive, bo myśleliśmy, ...

Comment icon14