pixel
Back arrow icon Przejdź do dziennika budowy użytkownika

Marcin

Marcin
Marcin avatar

Otoczenie domu

Jeśli jest dom, to jest ogród, a gdy jest...

Jeśli jest dom, to jest ogród, a gdy jest ogród, to muszą być truskawki. Chociaż dom z zewnątrz nie wygląda jeszcze atrakcyjnie i wokół mnóstwo "kopców kreta", to robimy wszystko, by było jak najbardziej domowo. Dlatego przygotowujemy ogród, tu gdzie nie będziemy już wyrównywać terenu czy nawozić ziemi. Na pierwszy rzut poszły truskawki, by pierwsze plony zebrać już w przyszłym roku. Nie zabrakło też miejsca na warzywniak, chociaż za miedzą mamy warzywniak teściowej, ale przestaniemy pasożytować i zaczniemy sami uprawiać warzywa. Jeszcze pasowałoby posadzić kilka drzew owocowych, bo jak na razie mamy tylko czereśnię, która została nam na pamiątkę po sadzie, który kiedyś mieścił się na naszej działce. A poza tym, korzystając z ostatnich podrygów ładnej jesieni, szlifuję deski, bo zachciało mi się własnoręcznie zrobionej skrzyni na drewno i brykiet do kominka ;)   

34 komentarze

Ola Avatar

Ola

21 październik 2017, 13:02

Oj juz nie być taki skromny ;) dom wygląda bardzo dobrze.... Dokładnie jak będzie ogródek zrobi sie bardziej przytulnie i domowo ...
Marcin Avatar

Marcin

21 październik 2017, 13:04

Mam nadzieję, że już za 2 tygodnie będę mógł się pochwalić ocieplonym domem. Jeszcze niestety bez tynku, bo ekipa od elewacji już mnie uprzedziła, że w tym roku tego nie zrobią, ale dom nabierze trochę innego wyglądu. No i wreszcie będzie można wyrównać te hałdy i robić schody oraz opaskę wokół domu. Oczywiście jeśli pozwoli pogoda, bo w mrozie lub deszczu nic nie zrobimy.
Paaaat Avatar

Paaaat

21 październik 2017, 14:45

Ładny domek :)
Monika Avatar

Monika

21 październik 2017, 14:53

Ale dachówka pięknie lśni w słoneczku :)
Monika Avatar

Monika

21 październik 2017, 14:53

U Was dzisiaj tak ładnie? U nas zachmurzenie, zimno i ponuro :(
michalg12 Avatar

michalg12

21 październik 2017, 15:08

U nas też zimno :( ale ogród rewelacja i podziwiam, że po ogromie pracy w środku macie jeszcze siłę na prace na zewnątrz :) dom wygląda już sielsko z przygotowanym ogródkiem
adrian Avatar

adrian

21 październik 2017, 15:08

Patrząc na te zdjęcie rzuciło mi się coś innego niż grządki truskawek i od razu przypomniały mi się nasze rozmyslania z maja. Faktycznie też masz sporo od ziemi do drzwi tarasowych. Będe z pilną uwagą śledził Twoje postępy przy budowie tarasu i schodów do niego.
Marcin Avatar

Marcin

21 październik 2017, 15:45

Michał, ogródek warzywno-owocowy miał już w zeszłym roku powstać, ale przez jego środek biegnie przyłącze gazowe i musieliśmy się wstrzymać z sadzeniem truskawek, do jego wykonania. Pewnie nie mielibyśmy na to czasu i siły, gdyby nie pomoc teścia, który zaorał nam ziemię. Ręcznie byłoby mnóstwo pracy, a tak tylko trochę szpadlem przekopałem, żeby rozwalić bryłki. Później już żona z teściową zajęły się sadzeniem. Ad.so mam nadzieję, że już w przyszłym roku w okolicy wiosny zrobimy taras, żeby latem można było na nim posiedzieć. W tym roku ograniczamy się do ocieplenia i zrobienia opaski wokół domu oraz schodów, bo to są najbardziej pilne sprawy, które już miały być zrobione, ale pogoda nawaliła i jest stan jak ze zdjęcia.
Marcin Avatar

Marcin

21 październik 2017, 16:05

Co do pogody, to u nas wczoraj przez cały dzień słońce nie wyszło nawet na minutę, bo od rana do wieczora utrzymywała się taka mgła, że dom sąsiada ledwo było widać. Niby było 17 stopni, ale w ogóle nie dało się tego odczuć. Dziś za to trochę chłodniej było, ale bardzo słonecznie.
Ola Avatar

Ola

21 październik 2017, 18:55

A ja nie wiem jaka jest pogoda bo jestem zamknięta w pracy 12h i nie mam okna ;/ ... Jak wychodziłam do pracy to było ładnie nie padało... Okaże sie jak za chwilę wyjdę...co mnie czeka...
Ania Avatar

Ania

22 październik 2017, 10:23

szklarnia też będzie?
Marcin Avatar

Marcin

22 październik 2017, 10:29

Będzie, mam zamiar ją skonstruować przez zimę i zaraz wiosną poskładać.
Nazwa użytkownika Avatar

Nazwa użytkownika

22 październik 2017, 10:45

szklarnia ze szkła? moi teściowie zrobili teraz z tego tworzywa komorowego i są bardzo zadowoleni,. Tafle są duże 6m, i są bardzo wytrzymałe - teścio autem wjechał i nawet nic nie wyło widać
Marcin Avatar

Marcin

22 październik 2017, 11:00

Nie widziałem takiej z tworzywa komorowego. U mnie teściowie mają mnóstwo okien, bo wymieniali w tym roku i myślałem, żeby je przetworzyć na szklarnię. Byłoby tanim kosztem.
Monika Avatar

Monika

22 październik 2017, 13:16

Pewnie... z Twoimi zdolnościami i dostępnym darmowym materiałem to chyba najlepsze rozwiązanie. Trochę będziesz musiał się napracować ale przynajmniej dużo zaoszczędzisz... no i ta satysfakcja:)
Monika Avatar

Monika

22 październik 2017, 13:16

Pewnie... z Twoimi zdolnościami i dostępnym darmowym materiałem to chyba najlepsze rozwiązanie. Trochę będziesz musiał się napracować ale przynajmniej dużo zaoszczędzisz... no i ta satysfakcja:)
Agnieszka Avatar

Agnieszka

22 październik 2017, 14:13

Macie ładny kawałek działeczki, więc i jest co zagospodarować :) U nas z tym problem... ale i na naszym skraweczku ziemi posadziliśmy już w tym roku magnolię, żurawinę i borówkę :) Może to śmieszne, ale jak pojawiły się jesienią pierwsze owoce żurawiny i magnolia puściła liście późnym latem to tak jakoś miło człowiekowi się zrobiło... :)
Marcin Avatar

Marcin

22 październik 2017, 14:42

Żona też marzy o magnolii, ale nie mamy jej gdzie posadzić, bo przeczytała, że ona potrzebuje miejsca osłoniętego od wiatru, a u nas z każdej strony będzie narażona na wiatr. Borówki też planowaliśmy posadzić, ale nie wiem czy w naszej glinie będą rosły, bo one potrzebują piaszczystego podłoża. Zastanawiamy się także nad przeniesieniem malin, które obecnie rosną pomiędzy naszą działką i teściów. Trochę się poniszczyły przez budowę, więc pasuje zmienić im miejsce i zadbać o nie. Monika, a co do zdolności, ja właśnie ich nie mam, ale staram się czegoś nauczyć i zrobić samodzielnie. Gotowa szklarnia w markecie kosztuje 2-3 tys, w zależności od wielkości i jakości wykonania. Ale u teściów jest tyle szyb, że szkoda wyrzucić. A po pracy mogę przy tym działać i próbować samodzielnie coś zrobić, zawsze się zaoszczędzi.
Ania Avatar

Ania

22 październik 2017, 15:21

co do szklarni to dużo osób w mojej okolicy buduje je ze starych okien drewnianych.
Ania Avatar

Ania

22 październik 2017, 15:23

takie okna bez problemu można za małe pieniądze odkupić.
Marcin Avatar

Marcin

22 październik 2017, 15:29

Ja nawet bardziej myślałem, żeby wyciągnąć szyby ze starych okien, a ramy zrobić samodzielnie. Zobaczymy jak to będzie.
Ania Avatar

Ania

22 październik 2017, 15:41

jak nagrzewarką ściągniesz starą farbę i pomalujesz na nowo to może to fajnie wyglądać.
Ania Avatar

Ania

22 październik 2017, 15:41

można pokusić się o kolorową farbę na ramach
Marcin Avatar

Marcin

22 październik 2017, 15:52

Można i tak zrobić, jak piszesz.
Iwona Avatar

Iwona

23 październik 2017, 12:16

Comando macie bardzo ładny domek.
Marcin Avatar

Marcin

23 październik 2017, 12:40

Dziękuję Iwa, jak skończymy będzie jeszcze ładniejszy, mam nadzieję :)
Ania Avatar

Ania

23 październik 2017, 12:50

A teras będziecie na podwyższeniu robić czy będą schody na ogród ?
Marcin Avatar

Marcin

23 październik 2017, 13:00

Aniu, będą schody. Tu z lewej strony, gdzie jest większy spadek, planujemy zrobić taki murek oporowy, gabionowy, czyli takie ogrodzenie druciane z kamieniami w środku. Tam jest za duży spadek, żeby usypać naokoło skarpę. Natomiast na pozostałej części tarasu i domu będzie usypana skarpa. Przy tarasie może nawet obsadzimy ją jakimiś krzewami karłowatymi lub czymś innym.
Ania Avatar

Ania

23 październik 2017, 14:05

To na przyszły rok planujecie ?
Marcin Avatar

Marcin

23 październik 2017, 14:54

Tak, taras będzie w przyszłym roku robiony. W tym może uda się zrobić jeszcze schody do domu i opaskę wokół. O ile pozwoli na to pogoda...
Ania Avatar

Ania

23 październik 2017, 17:13

podobno zima ma przyjść dopiero w styczniu
Marcin Avatar

Marcin

23 październik 2017, 17:20

Ja się wcale nie obrażę, jeśli zima będzie dopiero od stycznia. Ale niech się w marcu skończy, a nie w maju, jak w tym roku.
Ania Avatar

Ania

23 październik 2017, 17:26

to jest już wróżenie z fusów :-)
Comments form avatar

 

Zobacz również

Ostatnie wpisy użytkownika

Avatar

Otoczenie domu

I mogę się już pochwalić!

Jak teraz wytrzymać ten czas, aż wokół będzie wszystko ładnie wyrównane, wyrośnie trawa i będzie moż...

Comment icon15

Avatar

Tynki zewnętrzne

Powoli, ale wreszcie ruszyło do przodu.

Zaczynamy kłaść tynk na elewacji :) Po dzisiejszym dniu zostały zagruntowane dwie ściany domu. Oby p...

Comment icon13

Avatar

Montaż drzwi

Dziś się trochę poużalam. Zamontowaliśmy drzwi...

Dziś się trochę poużalam. Zamontowaliśmy drzwi firmy KMT. Wzięliśmy te Plus Passive, bo myśleliśmy, ...

Comment icon14