pixel
Back arrow icon Przejdź do dziennika budowy użytkownika

Marcin

Marcin
Marcin avatar

Ocieplenie poddasza

Niedawno pisałem, że...

Niedawno pisałem, że położyliśmy pierwszą warstwę wełny mineralnej pomiędzy krokwie na poddaszu. W planach mieliśmy także ocieplenie strychu, w przyszłym roku, bo i tak na razie poddasze nie będzie używane, więc na razie uznaliśmy ocieplenie strychu za zbędny wydatek. Dowiedzieliśmy się jednak, że jeśli strych nie jest użytkowy, to nawet lepiej go nie ocieplać, ponieważ w związku z tym, że na nieogrzewanym strychu (po ociepleniu go wełną) zimą będzie cieplej niż na zewnątrz, może dochodzić do skraplania pary wodnej pomiędzy wełną a folią dachową i w rezultacie zawilgocenia wełny. Mamy teraz zagwozdkę, bo ocieplając poddasze specjalnie nie docinałem wełny, tylko układałem ją tak, by wchodziła już na strych, żebym później miał mniej do ocieplania. Jak Wy będziecie robić, albo jak już zrobiliście? Ocieplaliście nieużytkowy, nieogrzewany strych? 

5 komentarzy

Cezary Avatar

Cezary

05 październik 2017, 10:37

Jak możesz to zrób teraz. Później nie będzie ci się chciało a Wełna trochę kurzy. Jak wykończysz dom zostanie Ci tylko pianka. Mój kumpel zrobił dokładnie tak samo jak Ty. potem żałował...
Marcin Avatar

Marcin

05 październik 2017, 11:03

Czarek, pierwszą warstwę wełny kładłem, jak już mieszkaliśmy. Powiem Ci, że da się przeżyć. Mamy poddasze zamykane drzwiami i na parterze też są drzwi na klatkę schodową. Nawet się jakoś szczególnie nie kurzyło. Teraz czekam na szwagra, żeby zrobił mi stelaż pod zabudowę z płyt (to akurat przewyższa moje umiejętności), ale chłopak nie ma czasu, bo wykańcza dom drugiemu szwagrowi, a tamten bardzo wydziwia. Bardziej chodzi mi o to czy w ogóle ocieplać nieużytkowy strych. Naczytałem się o tym skraplaniu pary wodnej na membranie dachowej, kiedy jest ocieplony nieogrzewany strych i powiem, że jestem w kropce. Nie mam pojęcia co zrobić. Planowałem ocieplać strych, by były mniejsze straty ciepła. A Ty u siebie strych też ociepliłeś czy tylko poddasze?
Cezary Avatar

Cezary

06 październik 2017, 06:06

Chodziło mi o docieplenie strychu. Ze nie warto z tego rezygnować. Jak masz kawałek miejsca który możesz wykorzystać w przyszłości to zrób teraz. Raz ze robactwo ci tam nie wejdzie a dwa to zawsze cieplej i nie wracasz do tematu. Mam ocieplenie na poddaszu i strychu 2x15cm na zakładkę i dodatkowo strop na strych 15cm między krokwiami. Dokładnie tą metodą i tą wełną: https://www.youtube.com/watch?v=0OBdfQngh_M Tylko że ja mam dach bez deskowania. Membrana jest paroprzepuszczalna a między dachówką a membraną hula wiatr więc tam raczej skroplin nie będzie. Zostawiłem również mały dystans między membraną a Wełną na wszelki wypadek. Nie wiem jak w przypadku deskowania będzie to wyglądać. Wydaje mi się że odparowanie będzie utrudnione przez deski. Masz deskowanie dachu?
Marcin Avatar

Marcin

06 październik 2017, 06:32

Właśnie ja też nie mam deskowanego dachu, tylko samą membranę. Wczoraj żona rozmawiała ze swoim bratem, on się tak amatorsko zajmuje wykończeniami, nam na przykład większość rzeczy w domu robił. I on właśnie u siebie ma pod blachą samą membranę i strych nieocieplony. Powiedział, że zimą membrana jest u niego zaszroniona, więc żebyśmy strych ocieplili. Widzę, że ty użyłeś Rockwoola. U nas jest Isover. Kiedyś czytałem porównanie wełny skalnej i szklanej. Wynikało z niego, że mają taką samą odporność na wilgoć, a na różnych forach budowlanych wiele osób pisze, że szklana nie jest odporna na wilgoć.
michalg12 Avatar

michalg12

20 październik 2017, 19:18

Właściwie to strych nigdy nie jest ogrzewany, a wszyscy mają wełnę. Myślę, że nie będzie problemu ze skraplaniem, bo działoby się to w każdym domu ze strychem...
Comments form avatar

 

Zobacz również

Ostatnie wpisy użytkownika

Avatar

Otoczenie domu

I mogę się już pochwalić!

Jak teraz wytrzymać ten czas, aż wokół będzie wszystko ładnie wyrównane, wyrośnie trawa i będzie moż...

Comment icon15

Avatar

Tynki zewnętrzne

Powoli, ale wreszcie ruszyło do przodu.

Zaczynamy kłaść tynk na elewacji :) Po dzisiejszym dniu zostały zagruntowane dwie ściany domu. Oby p...

Comment icon13

Avatar

Montaż drzwi

Dziś się trochę poużalam. Zamontowaliśmy drzwi...

Dziś się trochę poużalam. Zamontowaliśmy drzwi firmy KMT. Wzięliśmy te Plus Passive, bo myśleliśmy, ...

Comment icon14