Dlaczego Porotherm?
16
Facebook Messenger Twitter Mail

Podczas mocowania stelaża do WC pojawił się u nas pewien problem, mianowicie kołki, które były w komplecie, nie nadawały się do Porothermu. W związku z tym udaliśmy się do składu budowlanego, by kupić tam odpowiednie kołki. Wiecie, że nie za bardzo nam potrafili pomóc? Sprzedawcy zaczęli się zastanawiać, jaki kołek może być odpowiedni do ścian z Porothermu. Proponowali nawet kołki do styropianu, co w ogóle jest pomysłem chybionym. Zadali nam wtedy pytanie, dlaczego postanowiliśmy wybudować dom z tego materiału, skoro wiadome jest, że trudno w nim zamocować kołki montażowe? 

No właśnie, dlaczego akurat Porotherm? Ceramika ogólnie jest materiałem znanym od bardzo dawna, bo w końcu wypala się ją z gliny. Cechuje się ona bardzo dużą wytrzymałością, większą na przykład od betonu komórkowego. Pustaki ceramiczne mają wysoką izolacyjność termiczną, co dla współczesnych inwestorów ma bardzo duże znaczenie, bo każdy z nas maksymalnie ogranicza straty ciepła w budynku. Przenikalność ciepła cegieł, które my wybraliśmy, czyli Porothermu P+W 25 wynosi 1,03W/(m²K) – to niewiele więcej niż trzyszybowe okno z ramą, które przenikalność ma w zależności od stosunku powierzchni szyby do powierzchni ramy zazwyczaj w granicach 0,8-1,0W/(m²K). Dla cegieł ceramicznych charakterystyczne jest też to, że wytłumiają hałas. U nas czynnikiem dodatkowym, który wpłynął na wybór tego materiału, było polecenie Porothermu przez firmę budowlaną, która uznała, że z cegieł ceramicznych dostępnych na rynku jest to najlepszy materiał pod względem jakości. Uznaliśmy, że skoro na wielu materiałach pracują, to powinni mieć o nich pojęcie większe niż my. 

Z wyboru jesteśmy bardzo zadowoleni, bo budowa szła szybko i bardzo schludnie, pomimo zastosowania tradycyjnej zaprawy. W dodatku po budowie zostało bardzo mało odpadu, gdyż Porotherm nie należy do kruchych materiałów, które łatwo uszkodzić.     

Ale nasz problem z kołkami dalej nie został rozwiązany w sposób, który nas satysfakcjonuje. Kupiliśmy kołki, na których został przykręcony stelaż. Jednak przed nami jest montaż mebli kuchennych, a te są znacznie cięższe i pasuje dobrze je zamocować. Mamy nadzieję, że ekipa montująca meble poradzi sobie prawidłowo, ale wolimy obadać sprawę wcześniej niż mieć problem ze złym zamontowaniem szafek. Są na rynku kotwy chemiczne, odpowiednie do cegieł ceramicznych, jak na przykład właśnie Porotherm. Tylko czy one zdają egzamin? Miał ktoś z Was z nimi styczność? Jak u Was przy ścianach z Porothermu został rozwiązany problem montażu wiszących szafek w kuchni? Swoja drogą materiał tak popularny, a w składzie budowlanym nie potrafią dobrać odpowiednich kołków do montażu, zdziwiło nas to bardzo.     

Awatar
Wienerberger 5 czerwca 2017 12:28

Montaż w ścianach wykonanych z Porothermu nie stwarza problemów, pod warunkiem, że wykonany zostanie w poprawny sposób i z użyciem właściwych narzędzi. Wiercenie otworów powinno odbywać bez użycia udaru, a zastosowane kołki powinny być przewidziane do montażu w pustakach ceramicznych. Oferta producentów kołków (np. Fischer, Wkrętmet, Rawlplug, Koelner) jest w tym zakresie dość szeroka. Szczegółowe informacje oraz film instruktażowy można znaleźć na stronie: http://wienerberger.pl/informacje/montaż-w-ścianach-porotherm. Zawieszenie szafek kuchennych nie wymaga zastosowania tak profesjonalnych rozwiązań jak kotwa chemiczna – z powodzeniem radzą sobie standardowe kołki rozporowe do ceramiki które można kupić w każdym większym markecie budowlanym. W szczególności polecamy obejrzeć film https://www.youtube.com/watch?v=0CVAfVdY4ks na którym nasz serwisant montuje właśnie szafkę kuchenną :)

Awatar
Marcin 5 czerwca 2017 13:31

@Wienerberger dziękuję bardzo za radę. Do montażu stelaża użyliśmy właśnie kołków Wkrętmet, które jak wynikało z etykiety, nadawały się do ceramiki. Skoro tylko do montażu szafek kuchennych nie potrzeba kotwy chemicznej, to bardzo dobrze. Będzie trzeba jedynie zaopatrzyć się w kołki, na wypadek, jakby ich nie miała firma montująca meble.

Awatar
Marcin 2 czerwca 2017 18:58

Powinni w składach mieć większe pojęcie. A jak zamierzasz u siebie montować szafki kuchenne? Myślałeś już o jakichś konkretnych kołkach do Porothermu?

Awatar
Marcin 7 czerwca 2017 08:32

Tak, film instruktażowy przesłany przez Wienerberger, wiele nam objaśnił. Musimy teraz zakupić wiertło do ceramiki i będzie ok :)

Awatar
Marcin 3 czerwca 2017 06:35

No właśnie, zwykły kołek się w żaden sposób nie nada. Niby do mebli kuchennych montuje się najpierw listwę i do niej są przykręcane meble, ale żeby ta listwa była solidnie przykręcona. W sumie w mieszkaniu szafki kuchenne wisiały u nas na płytach k-g i było w porządku.