pixel
Back arrow icon Przejdź do dziennika budowy użytkownika

Marcin

Marcin
Marcin avatar

Ściany parteru zewnętrzne

Dlaczego Porotherm?

Podczas mocowania stelaża do WC pojawił się u nas pewien problem, mianowicie kołki, które były w komplecie, nie nadawały się do Porothermu. W związku z tym udaliśmy się do składu budowlanego, by kupić tam odpowiednie kołki. Wiecie, że nie za bardzo nam potrafili pomóc? Sprzedawcy zaczęli się zastanawiać, jaki kołek może być odpowiedni do ścian z Porothermu. Proponowali nawet kołki do styropianu, co w ogóle jest pomysłem chybionym. Zadali nam wtedy pytanie, dlaczego postanowiliśmy wybudować dom z tego materiału, skoro wiadome jest, że trudno w nim zamocować kołki montażowe? No właśnie, dlaczego akurat Porotherm? Ceramika ogólnie jest materiałem znanym od bardzo dawna, bo w końcu wypala się ją z gliny. Cechuje się ona bardzo dużą wytrzymałością, większą na przykład od betonu komórkowego. Pustaki ceramiczne mają wysoką izolacyjność termiczną, co dla współczesnych inwestorów ma bardzo duże znaczenie, bo każdy z nas maksymalnie ogranicza straty ciepła w budynku. Przenikalność ciepła cegieł, które my wybraliśmy, czyli Porothermu P+W 25 wynosi 1,03W/(m²K) – to niewiele więcej niż trzyszybowe okno z ramą, które przenikalność ma w zależności od stosunku powierzchni szyby do powierzchni ramy zazwyczaj w granicach 0,8-1,0W/(m²K). Dla cegieł ceramicznych charakterystyczne jest też to, że wytłumiają hałas. U nas czynnikiem dodatkowym, który wpłynął na wybór tego materiału, było polecenie Porothermu przez firmę budowlaną, która uznała, że z cegieł ceramicznych dostępnych na rynku jest to najlepszy materiał pod względem jakości. Uznaliśmy, że skoro na wielu materiałach pracują, to powinni mieć o nich pojęcie większe niż my. Z wyboru jesteśmy bardzo zadowoleni, bo budowa szła szybko i bardzo schludnie, pomimo zastosowania tradycyjnej zaprawy. W dodatku po budowie zostało bardzo mało odpadu, gdyż Porotherm nie należy do kruchych materiałów, które łatwo uszkodzić.      Ale nasz problem z kołkami dalej nie został rozwiązany w sposób, który nas satysfakcjonuje. Kupiliśmy kołki, na których został przykręcony stelaż. Jednak przed nami jest montaż mebli kuchennych, a te są znacznie cięższe i pasuje dobrze je zamocować. Mamy nadzieję, że ekipa montująca meble poradzi sobie prawidłowo, ale wolimy obadać sprawę wcześniej niż mieć problem ze złym zamontowaniem szafek. Są na rynku kotwy chemiczne, odpowiednie do cegieł ceramicznych, jak na przykład właśnie Porotherm. Tylko czy one zdają egzamin? Miał ktoś z Was z nimi styczność? Jak u Was przy ścianach z Porothermu został rozwiązany problem montażu wiszących szafek w kuchni? Swoja drogą materiał tak popularny, a w składzie budowlanym nie potrafią dobrać odpowiednich kołków do montażu, zdziwiło nas to bardzo.     

16 komentarzy

Przemek Avatar

Przemek

02 czerwiec 2017, 16:40

nie tyle jeden i nie tylko u ciebie takie problemy na składach są. . mi dała pani do szpilki 16 ek nakrętki 12 i podkładki też 12 a ilość o człowieku jednych za mało drugich za dużo no odebrałem pudełko i po przyjeździe na budowę szok!@!!
Marcin Avatar

Marcin

02 czerwiec 2017, 18:58

Powinni w składach mieć większe pojęcie. A jak zamierzasz u siebie montować szafki kuchenne? Myślałeś już o jakichś konkretnych kołkach do Porothermu?
Przemek Avatar

Przemek

02 czerwiec 2017, 21:17

no nie wiem ale ja myślę bo bez kołków klapa a zwykły to można w ytong wkręcić!
Adam Krawczyk Avatar

Adam Krawczyk

02 czerwiec 2017, 21:27

Myślę, że kotwy chemiczne powinny zdać egzamin. Kołki w zależności od materiału, w którym są montowane, mają określony udźwig. Przy zastosowaniu kotwy chemicznej bez wątpienia będzie on większy, co ma duże znaczenie dla szafek kuchennych, bo same sporo ważą i puste wisieć nie będą
Marcin Avatar

Marcin

03 czerwiec 2017, 06:35

No właśnie, zwykły kołek się w żaden sposób nie nada. Niby do mebli kuchennych montuje się najpierw listwę i do niej są przykręcane meble, ale żeby ta listwa była solidnie przykręcona. W sumie w mieszkaniu szafki kuchenne wisiały u nas na płytach k-g i było w porządku.
Wienerberger Avatar

Wienerberger

05 czerwiec 2017, 12:28

Montaż w ścianach wykonanych z Porothermu nie stwarza problemów, pod warunkiem, że wykonany zostanie w poprawny sposób i z użyciem właściwych narzędzi. Wiercenie otworów powinno odbywać bez użycia udaru, a zastosowane kołki powinny być przewidziane do montażu w pustakach ceramicznych. Oferta producentów kołków (np. Fischer, Wkrętmet, Rawlplug, Koelner) jest w tym zakresie dość szeroka. Szczegółowe informacje oraz film instruktażowy można znaleźć na stronie: http://wienerberger.pl/informacje/montaż-w-ścianach-porotherm. Zawieszenie szafek kuchennych nie wymaga zastosowania tak profesjonalnych rozwiązań jak kotwa chemiczna – z powodzeniem radzą sobie standardowe kołki rozporowe do ceramiki które można kupić w każdym większym markecie budowlanym. W szczególności polecamy obejrzeć film https://www.youtube.com/watch?v=0CVAfVdY4ks na którym nasz serwisant montuje właśnie szafkę kuchenną :)
Marcin Avatar

Marcin

05 czerwiec 2017, 13:31

@Wienerberger dziękuję bardzo za radę. Do montażu stelaża użyliśmy właśnie kołków Wkrętmet, które jak wynikało z etykiety, nadawały się do ceramiki. Skoro tylko do montażu szafek kuchennych nie potrzeba kotwy chemicznej, to bardzo dobrze. Będzie trzeba jedynie zaopatrzyć się w kołki, na wypadek, jakby ich nie miała firma montująca meble.
Przemek Avatar

Przemek

05 czerwiec 2017, 21:16

o ja też skorzystałem z powyższej rady! dzieki
Agnieszka Avatar

Agnieszka

07 czerwiec 2017, 08:17

Faktycznie dziwi mnie, że przy tak popularnym materiale jakim jest Porotherm na składzie mają problem z dobraniem elementów montażowych. Powinni mieć o tym duże pojęcie, ale jak widać informacji najlepiej zaczerpnąć u źródła ;) Mam nadzieję, że teraz kwestie montażowy nie będą już dla Was problemem :)
Marcin Avatar

Marcin

07 czerwiec 2017, 08:32

Tak, film instruktażowy przesłany przez Wienerberger, wiele nam objaśnił. Musimy teraz zakupić wiertło do ceramiki i będzie ok :)
Leokadia Pawełek Avatar

Leokadia Pawełek

16 czerwiec 2017, 14:03

Widzisz, jak się przydaje poruszenie problemu na forum. Teraz bez problemu wszystko zamontujecie. Na filmie widać, że nie jest to trudne i rzeczywiście skuteczne. Dobrze jest spytać o poradę.
Marcin Avatar

Marcin

16 czerwiec 2017, 18:21

Dokładnie, takie porady są bardzo cenne.
Anna Avatar

Anna

22 czerwiec 2017, 09:35

Dobrze wiedzieć, bo też się zastanawialiśmy jak to będzie przy mocowaniu czegoś do ściany.
Marcin Avatar

Marcin

22 czerwiec 2017, 09:45

Wczoraj rozmawialiśmy z monterem mebli kuchennych i powiedział, że nie ma najmniejszego problemu, bo w różnych materiałach montują i zawsze mają przy sobie różne kołki, więc cieszy nas, że trafiliśmy na kogoś, kto zna się na rzeczy i nie będzie narzekał, bo niestety zdarzyło nam się już, że fachowcy kręcili nosem, bo trzeba się bardziej wysilić przy montażu w Porothermie.
Beata Avatar

Beata

29 czerwiec 2017, 11:21

o matko! to ja nawet nie wiedziałam, że z porothermem są pewne ograniczenia, ciekawe jak u nas zamontowali stelaż do wc...
Marcin Avatar

Marcin

29 czerwiec 2017, 15:12

Beata, stelaż to najmniejszy problem. Naszemu hydraulikowi się zwyczajnie nie chciało tego zrobić jak należy. A co do szafek wiszących w kuchni, to montażyści nam powiedzieli, że kołki do Porothermu też zawsze mają i nigdy problemu z montażem nie mieli. Czyli wszystko się da, jak się chce.
Comments form avatar

 

Zobacz również

Ostatnie wpisy użytkownika

Avatar

Otoczenie domu

I mogę się już pochwalić!

Jak teraz wytrzymać ten czas, aż wokół będzie wszystko ładnie wyrównane, wyrośnie trawa i będzie moż...

Comment icon15

Avatar

Tynki zewnętrzne

Powoli, ale wreszcie ruszyło do przodu.

Zaczynamy kłaść tynk na elewacji :) Po dzisiejszym dniu zostały zagruntowane dwie ściany domu. Oby p...

Comment icon13

Avatar

Montaż drzwi

Dziś się trochę poużalam. Zamontowaliśmy drzwi...

Dziś się trochę poużalam. Zamontowaliśmy drzwi firmy KMT. Wzięliśmy te Plus Passive, bo myśleliśmy, ...

Comment icon14