pixel
Back arrow icon Przejdź do dziennika budowy użytkownika

Marcin

Marcin
Marcin avatar

Ocieplenie poddasza

Jakiś czas temu ułożyłem pierwszą warstwę wełny...

+3

Jakiś czas temu ułożyłem pierwszą warstwę wełny mineralnej na poddaszu. Zdecydowaliśmy, że będziemy to robić samodzielnie, bez pomocy ekipy. Wybór padł na Isover Uni Mata, chociaż początkowo chcieliśmy zastosować Super Matę. Po przemyśleniu tego, co Daniel pisał w swoim dzienniku, postanowiliśmy, że nie będziemy przepłacać. Wystarczą nam w zupełności 2 warstwy po 15 cm wełny o lambdzie 0,039.Na naszym dachu znajduje się tylko membrana, nie ma deskowania. W takiej sytuacji nie ma konieczności robienia czegoś na wzór stelaża ze sznurków, by pomiędzy wełną a pokryciem dachu pozostała szczelina dylatacyjna. Jeśli dach nie jest deskowany, wełnę można układać "na ścisk". Wełny nie docinałem z długości całej rolki, tylko z jej szerokości, by w ten sposób ograniczyć straty w materiale. Docinając wełnę należy uwzględnić zapas wynoszący 2-3 cm, by wełna weszła sztywno pomiędzy krokwie. W przypadku Uni Maty, mimo docinania kawałków wełny większych niż rozstaw krokwi, trzeba wykonać sznurkowanie, by nie wypadła.  Czekamy teraz, aż "wszystkoumiejący" brat żony będzie miał czas, żeby założyć nam stelaż pod profile do płyt kartonowo-gipsowych. Wtedy będę mógł ruszyć z drugą warstwą izolacji. Pamiętajcie, że jeśli ocieplacie strop tak jak my, z długimi przerwami pomiędzy kolejnymi warstwami, nie możecie ogrzewać tych pomieszczeń, gdzie są wykonywane prace. W ogrzewanym pomieszczeniu wełna nieosłonięta folią paroizolacyjną może zawilgotnieć. Dlatego też u nas mimo ogrzewania domu, na poddaszu został zakręcony dopływ ciepła. Ze względu na to, że strych nie jest ocieplony, a nie mamy jeszcze zamontowanego włazu, zrobiliśmy prowizoryczne ocieplenie z paczek styropianu, by przez zimne noce nie było strat ciepła ;) Jak Wy będziecie ocieplać strop na poddaszu?   

16 komentarzy

michalg12 Avatar

michalg12

28 wrzesień 2017, 13:39

Ładnie wyszło jak na pierwsze podejście, brawo dla Was ;) też już zdarzyło się nam użyć wzoru Daniela - przy ociepleniu fundamentów :)
Marcin Avatar

Marcin

28 wrzesień 2017, 13:42

Wszystkim nam oddał wielką przysługę. Dzięki niemu zaoszczędzimy 1/3 na ociepleniu poddasza :)
Monika Avatar

Monika

28 wrzesień 2017, 14:55

Bardzo ładny efekt, zwłaszcza jesli to samodzielna robota... My niestety przy naszym domu nie bedziemy mieli okazji slorzystac z tego wzoru
Daniel Avatar

Daniel

28 wrzesień 2017, 15:33

Cieszę się, że moje wzory tak się Wam przydają. Moniko, a nie będziesz ocieplała ścian styropianem? Tam działa on dokładnie tak samo, tylko trzeba pamiętać, że wstawia się tam cenę m2 gotowego ocieplenia (np. przy wełnie w 2 warstwach po 15cm mamy koszt rzędu 24 zł (isover 0.039))
Marcin Avatar

Marcin

28 wrzesień 2017, 16:28

Wzór przydaje się bardzo. Fajnie jest poznać kogoś, kto zna się na bardziej skomplikowanych działaniach matematycznych niż dodawanie ;) A Monika pewnie myślała, że to dotyczy tylko wełny, a u niej płaski dach. Ale on też musi być ocieplony, tak jak ściany.
Nazwa użytkownika Avatar

Nazwa użytkownika

28 wrzesień 2017, 18:13

Mamy podobnje osovera, ale sam bym sie nie odwazyl. U nas ekipa siedziala ok 2 miesiecy!! Ja bym to robil 100lat... fakt ze dach skomplikowany...
Marcin Avatar

Marcin

28 wrzesień 2017, 18:43

Ja to robiłem z tata w 2 dni. Teraz wejdzie szwagier założyć stelaż pod profile i pewnie kolejne 2 dni zajmie nam położenie następnej warstwy. Z płytami gipsowymi już nie będzie pośpiechu, więc szwagier może je robić nawet pół roku ;)
Nazwa użytkownika Avatar

Nazwa użytkownika

28 wrzesień 2017, 18:52

Taaa a za pol roku pewnie bedziecie chcieli sie wprowadzic ;)
Marcin Avatar

Marcin

28 wrzesień 2017, 19:00

My już mieszkamy ;) Na razie partej jest gotowy i to nam wystarczy. Poddasze może się na spokojnie wykańczać :D
Iwona Avatar

Iwona

28 wrzesień 2017, 20:32

Super już mieszkacie na swoim , my również mamy zamiar wprowadzić się w tym roku i tak jak Wy będziemy mieli wykończony dół.
Marcin Avatar

Marcin

28 wrzesień 2017, 20:38

Zawsze lepiej u siebie, nawet na nie do końca wykończonym ;) Nam już było u teściów ciasno, więc nie mogliśmy się doczekać przeprowadzki :D Życzę Wam powodzenia!
Gabriel Avatar

Gabriel

02 październik 2017, 14:27

Podziwiam, efekty prac są imponujące...
Agnieszka Avatar

Agnieszka

05 październik 2017, 18:09

U nas będzie jedna warstwa wełny - 20 cm, dlatego też wybraliśmy wełnę o lambdzie 0,035. Też zdecydowaliśmy się na samodzielny montaż, ale on dopiero przed nami - już wkrótce ;)
Marcin Avatar

Marcin

05 październik 2017, 18:30

Przy cieńszej warstwie lepiej wziąć lepszą lambdę, więc dobrze zrobiliście.
Agnieszka Avatar

Agnieszka

05 październik 2017, 19:56

Comando a w trakcie montażu wełna "pyliła"? Bardzo się u Was kurzyło?
Marcin Avatar

Marcin

05 październik 2017, 19:59

Jak słońce przyświeciło przez okna, to było widać, jak pyłki fruwają. Dlatego dobrze do tej pracy przygotować sobie maskę i okulary. Tych pyłków po prostu nie widać.
Comments form avatar

 

Zobacz również

Ostatnie wpisy użytkownika

Avatar

Otoczenie domu

I mogę się już pochwalić!

Jak teraz wytrzymać ten czas, aż wokół będzie wszystko ładnie wyrównane, wyrośnie trawa i będzie moż...

Comment icon15

Avatar

Tynki zewnętrzne

Powoli, ale wreszcie ruszyło do przodu.

Zaczynamy kłaść tynk na elewacji :) Po dzisiejszym dniu zostały zagruntowane dwie ściany domu. Oby p...

Comment icon13

Avatar

Montaż drzwi

Dziś się trochę poużalam. Zamontowaliśmy drzwi...

Dziś się trochę poużalam. Zamontowaliśmy drzwi firmy KMT. Wzięliśmy te Plus Passive, bo myśleliśmy, ...

Comment icon14