Jakiś czas temu ułożyłem pierwszą warstwę wełny...
16
Facebook Messenger Twitter Mail
Jakiś czas temu ułożyłem pierwszą warstwę wełny mineralnej na poddaszu. Zdecydowaliśmy, że będziemy to robić samodzielnie, bez pomocy ekipy. Wybór padł na Isover Uni Mata, chociaż początkowo chcieliśmy zastosować Super Matę. Po przemyśleniu tego, co Daniel pisał w swoim dzienniku, postanowiliśmy, że nie będziemy przepłacać. Wystarczą nam w zupełności 2 warstwy po 15 cm wełny o lambdzie 0,039.Na naszym dachu znajduje się tylko membrana, nie ma deskowania. W takiej sytuacji nie ma konieczności robienia czegoś na wzór stelaża ze sznurków, by pomiędzy wełną a pokryciem dachu pozostała szczelina dylatacyjna. Jeśli dach nie jest deskowany, wełnę można układać "na ścisk". Wełny nie docinałem z długości całej rolki, tylko z jej szerokości, by w ten sposób ograniczyć straty w materiale. Docinając wełnę należy uwzględnić zapas wynoszący 2-3 cm, by wełna weszła sztywno pomiędzy krokwie. W przypadku Uni Maty, mimo docinania kawałków wełny większych niż rozstaw krokwi, trzeba wykonać sznurkowanie, by nie wypadła.  
Czekamy teraz, aż "wszystkoumiejący" brat żony będzie miał czas, żeby założyć nam stelaż pod profile do płyt kartonowo-gipsowych. Wtedy będę mógł ruszyć z drugą warstwą izolacji. Pamiętajcie, że jeśli ocieplacie strop tak jak my, z długimi przerwami pomiędzy kolejnymi warstwami, nie możecie ogrzewać tych pomieszczeń, gdzie są wykonywane prace. W ogrzewanym pomieszczeniu wełna nieosłonięta folią paroizolacyjną może zawilgotnieć. Dlatego też u nas mimo ogrzewania domu, na poddaszu został zakręcony dopływ ciepła. Ze względu na to, że strych nie jest ocieplony, a nie mamy jeszcze zamontowanego włazu, zrobiliśmy prowizoryczne ocieplenie z paczek styropianu, by przez zimne noce nie było strat ciepła ;) Jak Wy będziecie ocieplać strop na poddaszu?   
Awatar
Gabriel 2 października 2017 14:27

Podziwiam, efekty prac są imponujące...

Awatar
Daniel 28 września 2017 15:33

Cieszę się, że moje wzory tak się Wam przydają. Moniko, a nie będziesz ocieplała ścian styropianem? Tam działa on dokładnie tak samo, tylko trzeba pamiętać, że wstawia się tam cenę m2 gotowego ocieplenia (np. przy wełnie w 2 warstwach po 15cm mamy koszt rzędu 24 zł (isover 0.039))

Awatar
Nazwa użytkownika 28 września 2017 18:13

Mamy podobnje osovera, ale sam bym sie nie odwazyl. U nas ekipa siedziala ok 2 miesiecy!! Ja bym to robil 100lat... fakt ze dach skomplikowany...

Awatar
Nazwa użytkownika 28 września 2017 18:52

Taaa a za pol roku pewnie bedziecie chcieli sie wprowadzic ;)

Awatar
Iwona 28 września 2017 20:32

Super już mieszkacie na swoim , my również mamy zamiar wprowadzić się w tym roku i tak jak Wy będziemy mieli wykończony dół.