pixel
Back arrow icon Przejdź do dziennika budowy użytkownika

Marek Jakmański

Marek Jakmański
Marek Jakmański avatar

Ułożenie pokrycia dachu

Budowałem dom z przeświadczeniem wykorzystania...

Budowałem dom z przeświadczeniem wykorzystania blachodachówki, ale brzydko mówiąc - odwidziało mi się ;-) Ze względu na wygląd prawdopodobnie zdecyduję się na dachówkę betonową - koszt nie jest taki duży jak wydawało mi się wcześniej. Czy to nie zbyt duże ryzyko, że dom prawie już powstały tego nie wytrzyma?

10 komentarzy

Marcin Avatar

Marcin

12 sierpień 2013, 14:50

A dlaczego nie ceramiczna? Dużo więcej wzorów, wieksza dokładność wykonania i lepszy wygląd na dachu. A ponadto brak ryzyka zmiany koloru pod wpływem słońca.
Ola De. Avatar

Ola De.

13 sierpień 2013, 07:50

Najważniejsza w tym wypadku jest pewnie konstrukcja bezpośrednio pod dachem, jeżeli zmieniasz na lżejszy ok ale odwrotnie to najlepiej zapytać projektanta, on dokładnie przeliczy wszystko.
Natalia Olejnik  Avatar

Natalia Olejnik

13 sierpień 2013, 10:32

Też tak jak Marek powiedziałabym, że skoro już zmieniasz pierwotne plany, to lepiej ceramiczna niż betonowa.
alekkwiaton Avatar

alekkwiaton

29 październik 2013, 13:29

Też proponowałbym jednak dachówkę ceramiczną - i to najlepiej szukać w tych "lżejszych" modelach - Holenderka, dachówka renesansowa... Jeśli chodzi o samą jakość to blachodachówka jest jak polonez, a dachówka ceramiczna to niemiecka klasa premium :P Ale pamiętaj, że masa 1m2 dachówki ceramicznej to jakies 30-40 kg (a bywają i takie pokrycia po 70 kg... :P), a blachodachówka to max 10 kg na m2. Różnica przy podliczeniu całej połaci dachu idzie więc w tony. Konstrukcja musi to wytrzymać i szczerze mówiąc nie sądzę, żeby dało się to osiągnąć bez wzmocnienia konstrukcji. Generalnie nie wiąże się to z przeoraniem całej konstrukcji dachowej, więc bez obaw :) Ludzie nie takie rzeczy zmieniają na budowie. Ale bezwzględnie oddaj temat do konsultacji u projektanta. Jeśli tego nie zrobisz, możesz mieć potem problemy np. z odbiorem budowy, bo konstrukcja będzie niezgodna z projektem.
mateusz.fradlecki Avatar

mateusz.fradlecki

07 listopad 2013, 21:06

U nas blacha też przegrała pojedynek na wady i zalety z ceramiką. Różnica w kosztach też nie jest taka duża - masz przecież tanie dachóweczki (np. Alegra 9), które wychodzą cenowo bardzo podobnie jak blachy! Szukaj dużych dachówek - one są tańsze, bo potrzeba ich mniej na m2 :) :)
Artur Avatar

Artur

20 listopad 2013, 23:16

A ja polecam blachę na rąbek. Wyglada swietnie. 30 lat gwarancji.
kamil_baczynski Avatar

kamil_baczynski

14 lipiec 2014, 17:42

Słusznie Mateusz zauważył. Da się spokojnie znaleźć bardzo ładną dachówkę ceramiczną, Kormic Alegra jest świetna, która jak by nie było, dystansuje blachodachówkę. Generalnie dachówka ceramiczna wagowo jest cięższa od blachy, to naturalne, a lżejsza od cementowych, dlatego można ją kłaść na większość gotowych projektów. Nie wiem jak stoi cenowo cementowa, ale ja bym wybrał ceramiczną, ze wszystkimi jej zaletami.
Kamil B. Avatar

Kamil B.

31 lipiec 2014, 11:13

Jeśli konstrukcja była przewidziana na blachodachówkę, a koniec końców decydujesz się na betonową, to trzeba wziąść i przeliczyć obciążenia i konstruktor (projektant) domu musi się pod taką modyfikacją podpisać. Jeśli jeszcze nie zacząłeś robić wieźby, to moim zdaniem problemu nie będzie. Co do masy, to szukałbym jak najlżejszego pokrycia - wspomniana wyżej Alegra 9 to dobre rozwiązanie, bo jest relatywnie lekka (oczywiście kilkukrotnie cięższa od blachy, ale jednak znacznie lżejsza niż pokrycie z karpiówki). Wybierałbym też wśród dachówek ceramicznych, a nie betonowych. Nie mam przekonania u tych drugich co do trwałości koloru i kwestii zarastania mchami (betonowe są bardziej chropowate niż np. angobowane dachówki ceramiczne).
Damian Avatar

Damian

23 październik 2017, 09:08

doklanie kamil ma racje
michalg12 Avatar

michalg12

02 listopad 2017, 14:03

Przez to już przy tworzeniu projektu trzeba się zdecydować...
Comments form avatar

 

Zobacz również

Ostatnie wpisy użytkownika

Avatar

Montaż drzwi

Na jakie drzwi wejściowe się zdecydowaliście/ chcecie się zdecydować? Ja poważnie myślę o...

Na jakie drzwi wejściowe się zdecydowaliście/ chcecie się zdecydować? Ja poważnie myślę o dębowych. ...

Comment icon14

Avatar

Organizacja budowy

Sąsiad postawił sobie minigaraż taki roboczy na swojej działce, tuż przy mojej działce, a ja mam...

Sąsiad postawił sobie minigaraż taki roboczy na swojej działce, tuż przy mojej działce, a ja mam wra...

Comment icon4

Avatar

Ułożenie pokrycia dachu

Budowałem dom z przeświadczeniem wykorzystania...

Budowałem dom z przeświadczeniem wykorzystania blachodachówki, ale brzydko mówiąc - odwidziało mi si...

Comment icon1