Rodzaje schodów mogą się różnić ze względu na materiał wykonania lub konstrukcję. Szukając rozwiązania do swojego wnętrza, weź pod uwagę możliwości techniczne budynku, przestrzeń, jaką dysponujesz, oraz wygodę i bezpieczeństwo w trakcie użytkowania. Poznaj najpopularniejsze rodzaje schodów wewnętrznych i zewnętrznych.
Typy schodów dzielą się przede wszystkim na te, które są preznaczone do wewnątrz i na zewnątrz budynku.
Rodzaje schodów wewnętrznych ze względu na konstrukcję
Schody wewnętrzne mogą być wykonane z żelbetu, metalu lub drewna. Pierwsze są najbardziej solidne, ale ich wykonanie zajmuje dużo czasu i powinno być zaplanowane już na etapie wznoszenia konstrukcji. Schody metalowe są lekkie i dobrze sprawdzają się we wnętrzach o niewielkim metrażu. Ich wygląd nie będzie się dobrze komponował z aranżacjami urządzonymi w stylu klasycznym lub angielskim, ale metalowe stopnie świetnie dopełnią stylizacje loftowe, nowoczesne i rustykalne.
Schody drewniane mają ponadczasowy wygląd i pasują do wielu stylów wnętrzarskich (np. skandynawskiego, loftowego czy prowansalskiego). Wymagają jednak regularnej konserwacji i pielęgnacji, od których zależy wygląd i trwałość drewnianych stopni. Decydując się na to rozwiązanie, wybierz odpowiednie rodzaje drewna na schody. Najlepiej sprawdzą się tu twarde gatunki: dąb, jesion, buk, wenge czy mahoń.
Najpopularniejsze rodzaje konstrukcji schodów wewnętrznych to przede wszystkim schody spiralne (kręcone), zabiegowe, dywanowe i dwubiegowe ze spocznikiem.
Schody spiralne (kręcone)
Jest to opcja optymalna do pomieszczeń o ograniczonej przestrzeni. W tym modelu bieg schodów tworzy koło, a każdy stopień przypomina klin (z jednej strony jest węższy). Pamiętaj, że takie rozwiązanie jest niebezpieczne (zwłaszcza dla osób starszych i dzieci) i wymaga ostrożności w trakcie wchodzenia i schodzenia. Schody kręcone najczęściej są wykonane z drewna lub metalu. Możesz kupić gotowe rozwiązanie, które wystarczy zamontować, lub zamówić specjalny system wykonany na indywidualne zamówienie (ta opcja jest bardziej kosztowna).
Schody zabiegowe
To łagodniejsza wersja systemu spiralnego. Konstrukcja tego typu ma dwa biegi – górny i dolny – które są wobec siebie równoległe. Dzieli je kilka trójkątnych stopni o nierównym kącie (większym przy ścianie i mniejszym w wewnętrznej części schodów). Użytkowanie schodów zabiegowych jest wygodniejsze niż spiralnych, ale wymaga większej przestrzeni. Ich nieregularne stopnie mogą być utrudnieniem na etapie prac wykończeniowych.
Schody dwubiegowe ze spocznikiem
Taka konstrukcja jest najpopularniejsza w domach jednorodzinnych. Schody dwubiegowe ze spocznikiem i schody zabiegowe to rodzaje schodów żelbetowych. Ich budowa najczęściej odbywa się na etapie prac murarskich przy wznoszeniu ścian budynku. W schodach dwubiegowych ze spocznikiem są dwa równolegle ułożone względem siebie biegi – góry i dolny. Każdy stopień ma taki sam rozmiar, co wpływa na komfort użytkowania i bezpieczeństwo. Pomiędzy biegami znajduje się prostopadły spocznik o szerokości równej powierzchni klatki schodowej. Wybierając betonowe schody dwubiegowe, masz dużą dowolność pod względem aranżacji. Możesz je obić drewnianą okładziną, gresem, panelami winylowymi lub wykładzina dywanową, tworząc różnorodne efekty.
Schody dywanowe
Dają wrażenie stopni wiszących w powietrzu. Ich konstrukcja opiera się na technice struktur samonośnych, a ciężar schodów stanowią stopnie, podstopnice i ewentualnie barierka. Schody są ustabilizowane w stropie (od góry) i posadzce (u dołu), a poszczególne stopnie utrzymują się dzięki metalowym wspornikom zamocowanym do ściany nośnej. Takie schody dobrze się komponują w dużych, przestronnych pomieszczeniach zaadaptowanych na styl angielski, klasyczny lub art déco.
Rodzaje schodów zewnętrznych – podział ze względu na materiał wykonania
Schody na zewnątrz wybieraj nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale również i użytkowe. Najtrwalsze i najbardziej odporne na warunki pogodowe stopnie są wykonane z betonu lub metalu. Ich optymalna wysokość (15‒17 cm) i głębokość (29‒35 cm) zapewni wygodne i bezpieczne wchodzenie i wychodzenie z domu.
Metalowe schody zewnętrzne
Schody metalowe są lekkie, niedrogie i dostępne w różnych wzorach i kolorach. Najczęściej mają jeden lub dwa biegi i są wykonane z żeliwa, stali lub aluminium. Ich zaletą jest szybki montaż oraz brak zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych. Głównym ograniczeniem tego systemu jest niska zdolność do tłumienia dźwięków i śliska powierzchnia. Zimą, gdy stopnie pokryje lód lub śnieg, użytkowanie schodów będzie bardzo niebezpieczne.
Betonowe schody zewnętrzne
Schody wykonane z betonu dają duże możliwości wykończeniowe – łatwo można je pokryć dowolnym materiałem obiciowym. Są solidne, bezpieczne i bardzo żywotne. Do wyboru są schody betonowe monolityczne (budowane np. już na etapie wznoszenia budynku) oraz prefabrykowane (powstają z gotowych belek i płyt dostępnych w sklepach i na składach budowlanych). Największą wadą schodów z betonu jest długi czas realizacji i wysokie koszty – jest to najdroższy rodzaj schodów zewnętrznych.