Pytania i odpowiedzi Zadane pytanie

U znajomych, którzy właśnie wprowadzili się do nowego domu, miałam okazję poznać zalety instalacji centralnego odkurzania. A czy w domu już zamieszkałym też można ją założyć?

Facebook Messenger Twitter Mail
Odpowiedź eksperta:

Jest to możliwe, chociaż może przysporzyć trochę kłopotów. Do wyboru są dwie opcje. W pierwszej, zakładającej standardowy system centralnego odkurzania, rury usuwające zanieczyszczenia z pomieszczeń, w domu podpiwniczonym prowadzi się w piwnicy pod sufitem. Następnie wykonuje się przebicie przez strop, tuż pod miejscem, w którym zaplanowano montaż gniazda ssawnego (do niego podłącza się giętki wąż ssawny). Jeśli potrzebujemy poprowadzić pionowy odcinek instalacji na drugą kondygnację domu, do jego ułożenia wykorzystuje się wolne miejsca w zabudowanych szafach czy kanałach wentylacyjnych.

Gdy nie ma piwnicy ani kanałów wentylacyjnych, można zastosować drugie rozwiązanie, czyli system odkurzacza decentralnego. Polega on na zamontowaniu samodzielnych jednostek (odkurzaczy) z własnym gniazdem ssawanym i wyrzutnią powietrza. Przykładowo w domu o powierzchni do 200 m2 i zakupie węża ssawnego o długości 15 m wystarczą dwie takie jednostki, po jednej na każdej kondygnacji domu.

PODZIEL SIĘ: