Pytania i odpowiedzi Zadane pytanie

Spotkałam się z opinią, że wodne ogrzewanie podłogowe – choć wskazane przy alergiach – może powodować obrzęki nóg. Czy to prawda?

Facebook Messenger Twitter Mail
Odpowiedź eksperta:
To prawda, że ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem polecanym do domów, w których zamieszkują alergicy. Ten sposób przekazywania ciepła do pomieszczeń wiąże się bowiem z niewielką cyrkulacją powietrza, co nie powoduje unoszenia się kurzu. 
Ogrzewanie podłogowe projektuje się i wykonuje się w taki sposób, aby temperatura podłogi nie przekraczała 29°C (optymalnie 26°C) w pokojach, kuchniach, korytarzach, 34°C w łazienkach i 35°C w miejscach o zwiększonych stratach ciepła – np. pod oknami sięgającymi posadzki. Temperatury te nie mają negatywnego wpływu na nasze zdrowie.
Jeśli jednak temperatura podłogi będzie za wysoka, może skutkować to obrzękiem i bólem nóg. Zbyt wysoka temperatura podłogi świadczy o tym, że instalacja została źle zaprojektowana i wykonana (przewymiarowana). W takiej sytuacji rozwiązaniem będzie montaż dodatkowych termostatów, które ograniczą wysokość temperatury wody zasilającej rury ułożone w podłodze. 
Termostat może też być potrzebny w sypialni, gdyż przy prawidłowo działającym ogrzewaniu, na wysokości spania (ok. pół metra od podłogi) temperatura wynosi 21-22ºC. Dla niektórych to za dużo, więc konieczne bywa zapewnienie możliwości obniżenia temperatury do akceptowalnego poziomu.
PODZIEL SIĘ: