Pytania i odpowiedzi Zadane pytanie

Podczas remontu domu chcę zamienić kotłownię na domową siłownię. Instalator twierdzi, że mogę tam umieścić nowy kocioł na gaz, a ja wolę schować go w szafie w przedpokoju. Które rozwiązanie jest lepsze?

Facebook Messenger Twitter Mail
Odpowiedź eksperta:

Przy wyborze miejsca na kocioł kondensacyjny na gaz ważny jest dostęp do mediów, a zawłaszcza do wody i prądu. Pomieszczenie to powinno też mieć odpowiednią kubaturę (6,5 m3) i wysokość (1,9 m w budynku remontowanym). Trzeba również pamiętać o konieczności odprowadzania spalin oraz kwaśnego kondensatu.

Biorąc to wszystko pod uwagę, umieszczenie nowego kotła w dawnej kotłowni zamienionej na siłownię jest bardzo wygodne. Mamy tu łatwy dostęp do komina, wody, a często także do kanalizacji, do której skierujemy kondensat.

Natomiast montując kocioł w przedpokoju musimy liczyć się z tym, że trudniej będzie go np. opróżnić z wody na czas jego naprawy. Kłopotliwe też może być odprowadzenie spalin i kondensatu. Jeśli jednak wybierzemy takie to rozwiązanie i ukryjemy kocioł w szafie lub zabudowanej wnęce, to należy wykonać otwory wentylacyjne na dole i u góry drzwiczek.

PODZIEL SIĘ: