Pytania i odpowiedzi Zadane pytanie

Planuję montaż wentylacji mechanicznej. Gdzie najlepiej umieścić rekuperator? Czy garaż to dobre miejsce do montażu?

Facebook Messenger Twitter Mail
Odpowiedź eksperta:
Jeśli w dokumentacji technicznej domu jest projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacją, to tam podane jest miejsce montażu rekuperatora (inaczej centrali wentylacyjnej) i nie powinno się go dowolnie zmieniać. Natomiast, gdy nie mamy projektu wentylacji mechanicznej, najlepiej miejsce montażu skonsultować z fachowcami – projektantem lub np. firmą, która zajmuje się kompleksową obsługą tego typu instalacji.
Fachowcy zwracają uwagę, aby montować rekuperator w pomieszczeniu suchym, w którym panuje temperatura powyżej 0oC. W przeciwnym razie, może dojść do zamarznięcia kondensatu ze skroplonej pary wodnej, zbierającego się w rekuperatorze na wymienniku ciepła. W efekcie prowadzi to do wyłączenia wentylatora nawiewnego (odpowiedzialnego za nawiew świeżego powietrza do domu), a niekiedy nawet do uszkodzenia centrali wentylacyjnej. 
Zatem garaż będzie odpowiednim miejscem, gdy będzie w nim zachowana temperatura powyżej 0oC. Rekuperator powinien też być zamontowany na podwyższeniu lub podwieszony pod sufitem, co pozwoli na wykonanie instalacji do odpływu kondensatu. Inne miejsca, gdzie umieszcza się rekuperator, to np. pomieszczenie techniczne, piwnica, suszarnia, garderoba lub poddasze. Montując rekuperator, pamiętajmy też o tym, aby został zapewniony do niego swobodny dostęp, co znacznie ułatwi jego serwisowanie lub ewentualną naprawę.
Wybór optymalnego miejsca na rekuperator warto powierzyć projektantowi, który ustali najbardziej optymalną lokalizację centrali, uwzględniając przy tym m.in. rozkład pomieszczeń w domu.
PODZIEL SIĘ: