Pytania i odpowiedzi Zadane pytanie

Planuję budowę nowego domu i zastanawiam się czy lepsze będą grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe?

Facebook Messenger Twitter Mail
Odpowiedź eksperta:
Za instalację z grzejnikami przemawia to, że na ogół zapłacimy za nią mniej niż za ogrzewanie podłogowe, co wynika z tego, że jest ona prostsza w wykonaniu i zajmuje mniej czasu. Ta zasada jednak nie sprawdzi się, gdy wybierzemy nietypowe grzejniki dekoracyjne. Poza tym instalacja z nowoczesnymi grzejnikami ma małą pojemność wodną, dzięki czemu szybciej zareaguje na zmiany temperatury wody grzejnej niż ogrzewanie podłogowe. W praktyce np. szybciej obniżymy temperaturę przed snem w sypialni mając grzejniki.
Poza tym, grzejniki polecane są, gdy znaczna część podłogi w wielu pomieszczeniach będzie zastawiona meblami, a wtedy podłogówka miałaby za niską moc, aby zapewnić oczekiwaną temperaturę we wnętrzach. 
Pamiętajmy też o tym, że drewno jest dobrym izolatorem, jeśli więc marzymy o podłodze pokrytej tradycyjnym grubym parkietem, musimy mieć świadomość, że taka podłoga nie będzie dobrze przewodziła ciepła. W takiej sytuacji również lepiej zdecydować się na montaż grzejników. 
Ważną cechą ogrzewania podłogowego jest to, że eksploatując ten system, zwłaszcza w nowych, dobrze ocieplonych domach, uzyskamy bardzo wysoką jego sprawność, co przełoży się na niskie opłaty za ogrzewanie. Muszą być jednak spełnione następujące warunki – po pierwsze należy ułożyć rury ogrzewania podłogowego w całym domu (zarówno na parterze, jak i na piętrze); po drugie – zamontować niskotemperaturowe źródło ciepła, czyli kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła. Ale pod pewnymi warunkami może podłogówkę zasilać również kocioł na paliwa stałe. 
Wielu użytkowników docenia przede wszystkim korzystny rozkład temperatury, a także to, że może chodzić nawet boso po przyjemnej, ciepłej posadzce. Nie bez znaczenia jest i to, że w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym ruch powietrza jest mniejszy, co ogranicza unoszenie się drobinek kurzu. Dzięki temu system ten doskonale sprawdza się w domach, w których mieszkają alergicy.
PODZIEL SIĘ: