Pytania i odpowiedzi Zadane pytanie

Nie mam dostępu do gazu ziemnego, a zależy mi na montażu urządzenia grzewczego bezobsługowego. Co wybrać – pompę ciepła czy kocioł na gaz płynny?

Facebook Messenger Twitter Mail
Odpowiedź eksperta:
Oba urządzenia po zamontowaniu i zaprogramowaniu działania nie wymagają obsługi. Jednak, gdy zdecydujemy się na kocioł na gaz płynny, wiąże się to m.in. z koniecznością montażu zbiornika do magazynowania gazu (naziemnego lub podziemnego) i regularnym uzupełnianiem paliwa w zbiorniku.
Za pompą ciepła przemawiają znacznie niższe koszty eksploatacji niż gdybyśmy zdecydowali się na kocioł na gaz płynny. A jeśli zależy nam dodatkowo na jak najniższych kosztach inwestycyjnych, najbardziej polecaną opcją przez fachowców jest montaż powietrznej pompy ciepła. Wynika to stąd, że czerpie ona ciepło z otaczającego ją powietrza. Chociaż wydaje się to niemożliwe, najnowsze modele tych urządzeń mogą ogrzać dom i przygotować ciepłą wodę do mycia, nawet jeśli temperatura na zewnątrz wynosi -25oC. 
Aby zamontować powietrzną pompę ciepła typu split, wystarczy wykonać cokół pod jednostkę zewnętrzną, następnie zainstalować jednostkę wewnętrzną oraz połączyć obie części pompy ciepła dwoma rurami. Zatem podczas montażu pompy powietrznej nie ma potrzeby stosowania specjalistycznego sprzętu czy angażowania kolejnych wykonawców jak to ma miejsce, gdy planujemy zakup pompy ciepła gruntowej. 
Za montażem pompy ciepła przemawia również fakt, że jest to urządzenie ekologiczne, korzystające z odnawialnych źródeł energii, możemy więc ubiegać się o dofinansowanie na jej zakup i montaż.
PODZIEL SIĘ: