Pytania i odpowiedzi Zadane pytanie

Który kocioł na gaz będzie lepszy: jedno- czy dwufunkcyjny?

Facebook Messenger Twitter Mail
Odpowiedź eksperta:
To zależy w dużej mierze od tego, ile będziemy potrzebowali ciepłej wody, co związane jest z liczbą domowników, ich nawyków higienicznych (czy wolą kąpiel w wannie, czy pod prysznicem), wyposażeniem łazienek odraz odległości punktów poboru wody od kotła. 
Dwufunkcyjny kocioł przepływowy to nieduże urządzenie wiszące (zwykle ma ok. 70 cm wysokości i 40 cm szerokości), więc nie ma kłopotu ze znalezieniem miejsca, aby go zamontować. Często umieszcza się go w łazience lub np. w ciągu szafek kuchennych. Ponieważ kocioł ten podgrzewa wodę na bieżąco (gdy odkręcimy kran), sprawdza się przede wszystkim w niedużych domach z jedną łazienką i wszystkimi punktami poboru zlokalizowanymi w niedużej odległości od kotła.  
Z kolei kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem powinniśmy wziąć pod uwagę, gdy mamy w domu dwie łazienki i chcemy z nich jednocześnie korzystać (co przydaje się zwłaszcza podczas rannego i wieczornego szczytu kąpieli). Taki model będzie też niezastąpiony, gdy planujemy montaż nietypowej dużej wanny lub panelu prysznicowego z deszczownicą. W tych sytuacjach bowiem będziemy potrzebowali dużych ilości ciepłej wody. 
Do zasobników można podłączyć cyrkulację (czyli dodatkową rurę w instalacji wodnej), dzięki czemu od razu pod odkręceniu kranu popłynie z niego ciepła woda.
PODZIEL SIĘ: