Pytania i odpowiedzi Zadane pytanie

Jaki dach wybrać?

Facebook Messenger Twitter Mail
Odpowiedź eksperta:

Kształt dachu decyduje o wyglądzie domu. Jednak ma on też duży wpływ na funkcjonalność poddasza i koszty budowy. Dlatego nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, który dach jest najlepszy. Każdy z nich po prostu odpowiada na inne oczekiwania właściciela domu. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę trzech rodzajów dachów – dwuspadowego, czterospadowego i wielopołaciowego.

Dwuspadowy – najbardziej utrwalony w naszej tradycji i  krajobrazie. Dziś coraz bardziej doceniany przez architektów i inwestorów. Jego atutem jest łatwość wykonania, a także duża przestrzeń do zagospodarowania pod połaciami.  W najprostszej postaci – bez lukarn, facjat czy ryzalitów – znakomicie wypełnia zadania ochronne, bo woda deszczowa i śnieg spływają z niego bez przeszkód.

Czterospadowy – Wydaje się bardziej atrakcyjny niż prosty dwuspadowy. Brak ścian szczytowych pozwala lepiej wyeksponować efektowne pokrycie. Ponieważ z każdej strony połać dachu schodzi nisko, ściany maja mniejsza powierzchnie niż w domu z dachem dwuspadowym. Również i w nim woda deszczowa oraz śnieg spływają bez większych przeszkód.

Wielopołaciowy – Ten rodzaj dachu przykrywa rozbudowane bryły domów, jest wiec niezwykle wyrazistym i prestiżowym elementem – nasz dom na pewno będzie wyróżniał się w okolicy. Odpowiednio dobrane pokrycie i staranne wykonanie może zen uczynić wysmakowany estetycznie znak rozpoznawczy budynku. Formy dachów wielopołaciowych są połączeniem kilku dachów, które najczęściej krzyżują się ze sobą w kalenicach i koszach. Najlepiej, gdy łącza się dachy o tym samym kształcie, np. dwu lub czterospadowe. Jest to jednak najtrudniejsza i najbardziej wymagająca finansowo konstrukcja do wykonania.

PODZIEL SIĘ: