Pytania i odpowiedzi Zadane pytanie

Jak skutecznie odprowadzić wodę z rynien pionowych domu? Jak zrobić to samodzielnie?

Facebook Messenger Twitter Mail
Odpowiedź eksperta:

Właściwe odprowadzenie wody deszczowej pozwala chronić ściany piwnic lub ściany fundamentowe oraz konstrukcyjne elementy posadowienia przed destrukcyjnym wpływem wilgoci i napierającej cieczy. Odpowiednia gospodarka wodą opadową umożliwia także poczynienie oszczędności finansowych.

Planując sposób odprowadzenia wody deszczowej spływającej rurami spustowymi (potocznie określanych mianem rynien pionowych), należy pamiętać, że zgodnie z zapisami Prawa budowlanego nie dopuszcza się odprowadzania wód opadowych na teren sąsiednich działek. W związku z tym najlepiej wykonać odpowiednią instalację do odprowadzania deszczówki.

Jeśli system odprowadzający wodę z dachu domu nie może zostać podłączony do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, można samodzielnie zastosować specjalne zbiorniki umożliwiające magazynowanie deszczówki. W takim przypadku mamy do wyboru użytkowy zbiornik na deszczówkę lub zbiornik retencyjny. Pierwszy z nich służy do gromadzenia wody, którą można wykorzystać do podlewania roślin ogrodowych. Drugi może być jednocześnie ciekawym detalem architektonicznym na posesji. Zbiorniki retencyjne mogą mieć bowiem formę oczek wodnych lub niewielkich stawów.

Droższym rozwiązaniem umożliwiającym efektywne odprowadzenie wody opadowej jest zastosowanie systemu odprowadzającego deszczówkę do gruntu. Planując taki wariant, należy pamiętać, aby przewidzieć odpowiednio dużą powierzchnię, na której będzie dochodziło do rozsączania wody. Skumulowanie znacznej ilości deszczówki w jednym miejscu może spowodować straty na działce, a nawet wpłynąć niekorzystnie na budynki znajdujące się w jej obrębie. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie układu perforowanych rur rozłożonych na znacznej powierzchni lub specjalnych zbiorników z dziurkowanym dnem i ściankami, zagłębionych w ziemi.

 

PODZIEL SIĘ: