Pytania i odpowiedzi Zadane pytanie

Czy można budować się na działce rolnej, będąc rolnikiem, ale posiadając gospodarstwo powyżej 1 ha w innym województwie?

Facebook Messenger Twitter Mail
Odpowiedź eksperta:

Działki rolne to obszary przeznaczone na prowadzenie działalności rolniczej związanej z produkcją roślinną i zwierzęcą. Nieruchomości gruntowe tego typu z reguły nie są przeznaczone pod zabudowę. Wyjątkiem są sytuacje, w których na działce rolnej ma zostać wzniesiony dom mieszkalny wraz z innymi budynkami służącymi prowadzeniu gospodarstwa.

Wzniesienie budynków na działce rolnej odbywa się w formie tzw. zabudowy zagrodowej. W takim przypadku część nieruchomości znajdująca się pod budynkiem mieszkalnym i obiektami gospodarczymi staje się działką siedliskową.

Budowa na działce rolnej może być prowadzona tylko przez rolnika. Należy pamiętać, że określenie „rolnik” odnosi się w tym przypadku do osób, które mają właściwe kwalifikacje, a więc mają udokumentowane wykształcenie rolnicze lub prowadzą gospodarstwo rolne od minimum 5 lat.

Planując zakup działki rolnej, należy pamiętać, że wejście w posiadanie i rozpoczęcie zabudowy zagrodowej na obszarze przeznaczonym pod uprawę jest obwarowane obowiązkiem zamieszkiwania na terenie danej gminy przez minimum 5 lat. Chcąc zabudować działkę rolną, trzeba także zdawać sobie sprawę, że musi ona być częścią gospodarstwa, które wielkością odpowiada wymogom określonym przez konkretną gminę.

Odpowiedź na zadane pytanie będzie więc zależeć od długości okresu zamieszkiwania rolnika na obszarze gminy, w której zamierza dokonać zakupu, oraz od wielkości nieruchomości gruntowej.

PODZIEL SIĘ: