Pytania i odpowiedzi Zadane pytanie

Chcę zamontować w nowo budowanym domu kominek i wykorzystywać go do ogrzewania. Jaką powinien mieć moc, żeby nie była ani za wysoka, ani za mała?

Facebook Messenger Twitter Mail
Odpowiedź eksperta:
Podobnie jak dla innych urządzeń grzewczych (np. kotła na gaz czy na paliwa stałe) moc kominka określa się na podstawie strat ciepła w budynku. Zwróćmy przy tym uwagę, że na stronach internetowych producentów, w folderach czy katalogach podawana jest najczęściej moc maksymalna wkładu kominkowego. Jest ona jednak osiągana tylko przez krótki czas podczas palenia drewna w palenisku i nie odzwierciedla prawdziwych możliwości urządzenia. Z tego względu fachowcy zalecają, aby pytać o moc nominalną kominka – jest to wartość uśredniona z trzech godzin palenia w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. Orientacyjnie można określić moc wkładu, przyjmując, że 1 kW mocy nominalnej wystarczy do ogrzania średnio 25 m3 (1 kW na 10 m2, przy wysokości pomieszczenia 2,5 m). Kupując kominek, należy też sprawdzić inny ważny parametr – sprawność. Nie powinna być ona niższa niż 70 proc. W praktyce oznacza to, że 70 proc. energii powstającej podczas spalania drewna odzyskiwana jest w postaci ciepła. 
Wybór wkładu kominkowego najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie kominkowej albo skonsultować się z producentem wkładu kominkowego, który planujemy zakupić.
PODZIEL SIĘ: