Pytania i odpowiedzi Zadane pytanie

Będą remontowała łazienkę, aby przystosować ją do potrzeb osoby starszej, mającej problemy z poruszaniem się. O czym powinnam pamiętać?

Facebook Messenger Twitter Mail
Odpowiedź eksperta:

To dość obszerny temat, ale warto pamiętać m.in. o tym, aby:

1. Szerokość drzwi do pomieszczenia była taka, aby osoba starsza poruszająca się przy pomocy chodzika z kółkami mogła bez kłopotu wejść i wyjść lub na wózku wjechać i wyjechać. Ponadto w wejściu do pomieszczenia, a także do natrysku, nie powinno być żadnych progów.

2. Uchwyty – są bardzo pomocne, należy je zamontować w natrysku, przy sedesie i umywalce.

3. Umywalka – jedną z polecanych opcji jest model z dużym blatem do odstawiania potrzebnych przedmiotów i kosmetyków.

4. Baterie – sprawdza się armatura z wydłużonym uchwytem, co umożliwia regulację strumienia oraz temperatury wody na przykład za pomocą łokcia. Można też zastosować przy umywalce baterię bezdotykową (wystarczy podsunąć pod nią dłonie, aby uruchomić wypływ wody), zaś pod natryskiem – termostatyczną (nie ma wtedy obawy, że z prysznica popłynie zbyt gorąca bądź zbyt zimna woda).

5. Natrysk – fachowcy zalecają montaż natrysku bez brodzika lub z nim, pod warunkiem, że jest on wpuszczony w posadzkę. Dobrze jeśli w prysznicu jest antypoślizgowe dno oraz wisząca, składana ławeczka.

6. Sedes – zamiast tradycyjnej miski można zamontować toaletę myjącą (ma funkcje podmywania) lub jeśli będzie to za drogie rozwiązanie, miskę ze specjalną deską myjącą).

PODZIEL SIĘ: