pixel
Back arrow icon Przejdź do Etapu 5: Fundamenty

Pytanie do eksperta

Płyta czy wymiana gruntu

Na dwóch odwiertach geologicznych po przekątnej wyszło mi że powinienem wymienić grunt do 4 warstwy czy jeśli bym zastosował płyte fundamentowa to też musiał bym wymienić cały grunt? Odwiert 1 Warstwa 1- nasyp niekontrolowany Warstwa 2-glina pylasta ciem-braz0.9m Warstwa 3 piasek gliniasty braz-szary2.5m Warstwa 4-piasek średni szary3.3m Odwiert 2 Warstwa 1- nasyp niekontrolowany Warstwa 2-glina pylasta ciem-braz0.8m Warstwa 3 piasek gliniasty ciem-braz1.5m Warstwa 4-piasek średni szary2.4m

Expert avatar

Ekspert Budogramu

22 kwiecień 2020, 14:02

W podanych informacjach nie ma parametrów, które mogłyby wskazać, jak powinna zostać przygotowana podbudowa. Proszę przesłać całą opinię geotechniczną. Wtedy można to poprawnie zweryfikować.

Adrian Ludwikowski Avatar

Adrian Ludwikowski

23 kwiecień 2020, 09:18

Witam, przesłałem opinie geotechniczną mailowo.
Expert avatar

Ekspert Budogramu

23 kwiecień 2020, 20:33

W tym przypadku wiele zależy od obciążeń przekazywanych z budynku. Im będą lżejsze, tym lepiej, na przykład przy zastosowaniu konstrukcji szkieletowej drewnianej wymiana warstwy nN powinna wystarczyć. Przy cięższych materiałach jest to trudniejsze, ale możliwe do wykonania. Wszystko zależy, co wyjdzie z obliczeń na etapie projektowania płyty. W tym celu należy zwrócić się do firmy, która projektuje i wykonuje takie płyty.

Comments form avatar