pixel
Back arrow icon Przejdź do Etapu 10: Instalacje

Pytanie do eksperta

W zeszłym roku latem zastanawialiśmy się nad montażem klimatyzacji w dwóch sypialniach na poddaszu użytkowym. Jakie modele zastosować, aby nie powodowały przeciągów ani alergii? Dodam, że mamy dwójkę dzieci w wieku szkolnym.

Expert avatar

Ekspert Budogramu

10 marzec 2020, 15:58

Aby nie mieć kłopotów, dobór i montaż klimatyzatorów należy powierzyć sprawdzonym fachowcom. Moc urządzenia zależy m.in. od wielkości pomieszczenia, jego położenia (np. czy sypialnia znajduje się od północy czy od południa) oraz liczby okien. Najczęściej montowane urządzenia określane jako split. Klimatyzatory składają się z dwóch części – jednostki zewnętrznej, którą wiesza się na ścianie lub ustawia np. na balkonie (jeśli jest) i jednostki wewnętrznej umieszczonej pod sufitem w pokoju. W nowoczesnych modelach powietrze jest równomierne rozprowadzane, więc nie ma obawy o powstawanie przeciągów. Poza tym, aby w sypialni nie odczuwało się nieprzyjemnego chłodu, różnica temperatury wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia nie powinna być przekraczać 6 st. C.

Nie ma też przeciwwskazań, aby z klimatyzacji korzystały osoby cierpiące na alergie. Ma to związek z tym, że klimatyzatory wyposaża się nie tylko w filtry mechaniczne usuwające kurz i pył, ale również np. antybakteryjne (zapobiegają rozmnażaniu się drobnoustrojów, bakterii, wirusów, pleśni) czy plazmowe (usuwają bakterie, wirusy i cząsteczki alergenów).

Comments form avatar