pixel
Back arrow icon Przejdź do Etapu 1: Planowanie budowy

Pytanie do eksperta

a co ze ściakami?

Wiem, że może za wcześnie pada to pytanie, jednak przez cały czas zastanawiam się nad problemem odprowadzania ścieków. Na pewno nie mogę liczyć na kanalizację miejską bo w rejonie mojej budowy jej nie ma i z tego co wiem nie ma jej nawet w planach na najbliższe lata. Tak więc czytałem trochę o przydomowych oczyszczalniach ścieków. Czy to jest dobry pomysł? jakie warunki należy spełnić przy projekcie i budowie takiej oczyszczalni? Działkę mam sporą i instalację można rozprowadzić bez problemu, ale kiedy ją ewentualnie zamontować, czy podczas prac ziemnych przy fundamentach można już ją wkopać, czy raczej odłożyć na później? A może szambo? sam nie wiem?

Expert avatar

Ekspert Budogramu

15 kwiecień 2019, 13:45

Oczyszczalnia ścieków wymaga najczęściej nie tylko dużej powierzchni działki (oczyszczone ścieki najczęściej odprowadzane są bezpośrednio do gruntu), ale też sprawdzenia warunków gruntowo-wodnych. Grunt musi bowiem przepuszczać wodę, a urządzenia rozsączające powinny znajdować się przynajmniej 1,5 m nad poziomem wód gruntowych (jedynie oczyszczalnie biologiczne można wybudować bez względu na rodzaj gruntu i poziom lustra wód gruntowych). Budowa przydomowej oczyszczalni wiąże się też ze sporymi kosztami, dlatego jeśli ścieków nie będzie zbyt dużo, jej budowa może się nie opłacać.
Budowę oczyszczalni warto zgrać z zasiedleniem domu, bo np. oczyszczalnie z osadem czynnym muszą mieć stały dopływ ścieków.Szambo, przy zachowaniu odpowiednich odległości od ujęcia wody, budynku i granicy działki, można zbudować niemal wszędzie. Jego budowę wykluczają jedynie tereny podlegające szczególnej ochronie środowiska oraz narażone na powodzie i zalewanie wodami opadowymi. Jest tanie w budowie, ale niezbyt tanie w eksploatacji.Zarówno budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, jaki szamba wymaga zgłoszenia.

Comments form avatar