pixel
Search
+
+
Back arrow icon Przejdź do Etapu 6: Ściany

Pytanie do eksperta

Z jakich materiałów wybudować ściany

Na etapie projektu stoję przed wyborem odpowiedniego materiału na ściany zewnętrzne. Co będzie lepszym rozwiązaniem - pustak ceramiczny czy beton komórkowy? Zależy mi na ciepłym i oddychającym domu, spełniającym standard pasywny lub nawet 0-energetyczny. Jako izolacja planuję wełnę mineralną lub/i drzewną. Natomiast co wybrać na ściany, aby spełnić wymienione wymogi?

Expert avatar

Ekspert Budogramu

13 marzec 2019, 12:57

Na wybór materiału do budowy ścian domu nie zawsze wpływają jego parametry techniczne i właściwości, ale najczęściej koszty, dostępność do produktu i ekipy murarskiej oraz doświadczenia/polecenia innych budujących. Zarówno ceramika poryzowana, jak i beton komórkowy odznaczają sie dobrą izolacyjnością cieplną. To, czy ściany będą "oddychać" zależy nie tylko od warstwy murowej, ale i też od innych składowych takiej przegrody, czyli głównie od ocieplenia i tynku zewnętrznego.

W domach o standardzie pasywnym pod uwagę bierze się różne czynniki. Takie domy mogą być wybudowane w wielu technologiach i z wielu materiałów, bo rozpatruje się nie tylko izolacyjność cieplną materiału, ale też akumulacyjność cieplną, stąd często projektowane są ściany z bloczków silikatowych.

Comments form avatar