Pytania i odpowiedzi Zadane pytanie

Podczas palenia w kominku po domu rozchodzi się dym, a ogień co chwila przygasa. Jak temu zaradzić?

Facebook Messenger Twitter Mail
Odpowiedź eksperta:
Jedną z częstych przyczyn nieprawidłowego działania kominka jest słaby ciąg w kominie. Można go poprawić montując na kominie nasadę lub mechaniczny wyciąg spalin. 
Działanie nasady kominowej polega na wykorzystaniu energii wiejącego wiatru do wytworzenia podciśnienia w kominie (nie wzmocni zatem ciągu przy bezwietrznej pogodzie). Do przewodu kominowego poleca się samonastawną nasadę, czyli obracającą się pod wpływem wiatru i wykonaną ze stali kwasoodpornej (wytworzona z blachy ocynkowanej nie wytrzymuje zwykle na kominie dłużej niż jeden sezon grzewczy). 
Mechaniczny wyciąg spalin działa niezależnie od pogody i usytuowania budynku (przyczyną osłabienia ciągu w kominie może być to, że dom stoi w sąsiedztwie wysokich drzew lub budynków). Wytwarzany jest on z odpornego na korozję odlewu aluminiowego, pokrytego specjalna powłoką lub z blachy kwasoodpornej. Wyciąg wyposażony jest w wentylator, zatem do urządzenia trzeba doprowadzić prąd o napięciu 230 V.
Inna przyczyną niewłaściwej pracy kominka jest niewystarczająca ilość powietrza do spalania. Najlepiej doprowadzić je z zewnątrz specjalnym kanałem nawiewnym, zwykle od dołu kominka. Poza tym w kominku należy palić suchym drenem, czyli takim którego wilgotność nie przekracza 20%. Wykorzystanie wilgotnego drewna obniża temperaturę spalania, a w efekcie następuje osłabienie ciągu w przewodzie kominowym.
PODZIEL SIĘ: