pixel
Back arrow icon Przejdź do Etapu 5: Fundamenty

Pytanie do eksperta

Czy trzeba ocieplać fundamenty?

Nie znam się na tych sprawach, a budowa domu jeszcze przede mną. Czy w przypadku budowy domu z piwnicą musiałbym ocieplać fundamenty? Czy wystarczy jakiś dobry materiał z izolacją termiczną do budowy podłogi i będzie po sprawie? W piwnicy nie planuję robić pomieszczenia użytkowego, tylko powiedzmy spiżarnię więc w sumie nie musi tam być jakoś bardzo ciepło. Czy ma to znaczenie?

Expert avatar

Ekspert Budogramu

17 kwiecień 2019, 13:49

Piwnicę warto ocieplać zawsze, bez względu na jej przeznaczenie, nawet jeśli nie będzie ogrzewana. Dzięki temu zmniejszą się koszty ogrzewania domu. Ciepło ucieka nie tylko przez podłogę, ale też przez niecieplone ściany piwnicy i znajdujący się nad nią nieocieplony strop.

Ściany piwnic ociepla się od strony zewnętrznej płytami z twardego styropianu – polistyrenu ekspandowanego (EPS) albo doskonale sprawdzających się w kontakcie z wilgocią – płyt z polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Kilkucentymetrowe ocieplenie osłaniane jest arkuszami folii tłoczonej lub zbrojonej – dla ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi, gryzoniami oraz korzeniami drzew.

W piwnicy nieogrzewanej niezbędne jest ocieplenie stropu nad piwnicą od strony zimniejszej, czyli pod stropem.

Comments form avatar