Pas nadrynnowy: wymiary, montaż, cena
Data dodania: 25.05.2020 | Ekspert BudogramPas nadrynnowy zabezpiecza okap przed zamoknięciem na skutek kropel deszczu wwiewanych przez wiatr. Dzięki niemu woda opadowa nie dostanie się ani pod pokrycie, ani pod rynnę.
Pas nadrynnowy to obróbka blacharska, zwana też opierzeniem, którą stosuje się na dachach niezależnie od materiału pokryciowego. Dlatego znaleźć ją można zarówno na dachach pokrytych dachówką, jak i blachą płaską, trapezową, blachodachówką czy gontem bitumicznym.
Okap to dolna krawędź połaci dachowej, wzdłuż której biegną rynny. Obróbka tego miejsca ma za zadanie kierować do rynien wodę deszczową, która spływa z połaci oraz chronić deskę okapową przed wodą, która mimo wszystko nie trafiła do rynny, a także kierować do rynien skropliny z przestrzeni wentylującej spód profilowanego pokrycia.
Przeczytaj także: Odprowadzanie wody z rynien.
Pas nadrynnowy – wymiary
Minimalna długość pasa nadrynnowego wynosi 11 cm. Zwykle wykonuje się go z blachy powlekanej. Producenci pokryć dachowych często oferują gotowe elementy. Prefabrykowany element wykonany na przykład z blachy aluminiowej skutecznie uniemożliwia przedostawanie się spływającej wody do konstrukcji dachu, ułatwiając jej prawidłowe odprowadzenie do rynny.
Przykładowy pas nadrynnowy ma 2 m długości i szerokość wynoszącą 115 + 70 mm. Szerokość jest podana w ten sposób, ponieważ pas nadrynnowy jest zagięty pod kątem 120 stopni w odległości między 115 a 70 mm. Prefabrykowany element wykonany z blachy aluminiowej pokryty jest powłoką w takim kolorze, jaki najczęściej stosuje się na dachach krytych dachówkami – pas nadrynnowy może być ceglasty, ciemnobrązowy, grafitowy, czarny.
Producenci pokryć blaszanych oferują też dłuższe elementy – do 6 m. W podstawowej ofercie również dostępnych jest kilka kolorów, ale na zamówienie można mieć pas nadrynnowy w dowolnym kolorze z palety RAL, w powłoce poliesterowej błyszczącej, matowej lub poliuretanowej.
Montaż pasa nadrynnowego
Aby pas nadrynnowy należycie spełniał swoją funkcję, w nowo budowanych dachach należy go wsunąć jak najdalej pod pokrycie dachowe. Umieszcza się go odpowiednio głęboko, dzięki czemu krople deszczu będą wpadać bezpośrednio do rynny. W remontowanych dachach może okazać się to niemożliwe do zrealizowania i wtedy woda trafia najpierw na pas nadrynnowy, a potem do rynny.
Pas nadrynnowy powinien mieć na dole uformowany kapinos – podgięcie szerokości 2 cm, które sprawia, że spływająca po nim woda się odrywa, nie zaś podcieka pod spód. Pas nadrynnowy umieszcza się pod, a nie nad membraną dachową czy papą. Izolację dachu należy przykleić do pasa okapowego taśmą butylową.
Do mocowania pasa nadrynnowego przeznaczone są zarówno wkręty samonawiercające, jak i gwoździe dekarskie. Elementy mocujące rozmieszcza się w dwóch rzędach przesuniętych względem siebie. Odległość między łącznikami w jednym rzędzie powinna wynosić około 15 cm.
Dodatkowym elementem obróbki okapu często jest pas podrynnowy, który umieszcza się na desce czołowej. Mocuje się go wkrętami farmerskimi, które mają uszczelki pod łebkami.
Niektórzy zamiast blachy w tym miejscu montują ozdobne płytki, które odgrywają tę samą rolę, co pas podrynnowy.
Pas nadrynnowy – cena
Za gotowy, 2-metrowy pas nadrynnowy z blachy stalowej lub aluminiowej powlekanej zapłacimy około 30 zł, na obróbkę ze szlachetnej blachy tytanowo-cynkowej tych samych wymiarów trzeba przeznaczyć mniej więcej 50 zł.
Czytaj także
Stwórz dziennik budowy w naszym serwisie już dziś, aby śledzić na bieżąco swoje postępy oraz dzielić się wiedzą.
Stwórz swój dziennikBudogram istnieje dzięki wsparciu ekspertów. Poznaj Wienerberger, który pomaga nam współtworzyć bazę wiedzy potrzebną do budowy domu.
Polub Wienerberger na Facebooku