Odbiór mieszkania ‒ na co trzeba zwrócić uwagę?

Data dodania: 28.06.2022 | Magdalena Głowala–Habel
Uśmiechnięta kobieta i mężczyzna niosą kartony
Facebook Messenger Twitter Mail

Zanim podpiszesz akt przeniesienia własności nieruchomości, musisz sprawdzić stan techniczny nieruchomości odbieranej od dewelopera. Czy lepiej dokonać odbioru samodzielnie, czy zatrudnić do tego fachowca? 

Odbiór techniczny mieszkania to jeden z najważniejszych etapów transakcji. Przeprowadzenie odbioru technicznego nieruchomości to obowiązek, który na inwestora nakłada ustawodawca. Kupujący na tym etapie może jeszcze zgłosić deweloperowi ewentualne nieprawidłowości i usterki, które ten jest zobowiązany usunąć. 

 

Na czym polega odbiór techniczny mieszkania?

Odbiór techniczny to sprawdzenie stanu lokalu przed przekazaniem kluczy i jego oddaniem do użytkowania. Deweloper ma obowiązek zorganizować taki odbiór z udziałem kupującego, po którym zostanie podpisany protokół odbioru mieszkania. Odbiory techniczne przeprowadza się w nieruchomościach, które zostały zakupione a inwestor uzyskał już pozwolenie na oddanie budynku do użytku lokatorom. Pozwolenie wydaje Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego i jest ono potwierdzeniem, że budowa została zakończona, a budynek przeszedł niezbędne kontrole. 

 

Odbierać samodzielnie czy zatrudnić fachowca?

Do odbioru technicznego mieszkania należy się dobrze przygotować. Pominięcie usterek na tym etapie wiąże się z kosztami, które kupujący będzie ponosił w przyszłości. Podpisany protokół odbioru jest dokumentem, w którym kupujący stwierdza, że zna stan techniczny lokalu i zgadza się nabyć go od dewelopera. Prawo nie zabrania kupującemu zatrudnić osobę, która wykona fachowy odbiór mieszkania. Jeśli kwestie techniczne nie są Twoją mocną stroną, to będzie najlepsze rozwiązanie. 

 

Jak się przygotować?

Niezwykle rzadko zdarza się, że mieszkanie od dewelopera nie ma żadnych usterek technicznych. Mimo to wiele osób podpisuje protokół bez świadomości, że wykonawcy mogli popełnić błędy. Zatrudnienie fachowca kosztuje, a gdy masz przed sobą etap wykończenia mieszkania, to często starasz się oszczędzić na wszystkim. Samodzielny odbiór mieszkania nie oznacza jednak, że kupisz kota w worku ‒ wystarczy, że odpowiednio się do tego przygotujesz. 

Zakup mieszkania to duża inwestycja ‒ potraktuj sprawę bardzo poważnie, ale ze spokojem. Skonsultuj się z osobami, które odbiór mieszkania od dewelopera mają już za sobą i podpowiedzą Ci, na co zwrócić uwagę. Jeśli nie masz takich znajomych, skorzystaj z Internetu ‒ na forach dla kupujących znajdziesz wiele cennych informacji. Jeszcze raz przeczytaj umowę z deweloperem i wynotuj najważniejsze dane techniczne, które są w niej zawarte. 

Przydatny będzie również prospekt informacyjny nieruchomości ‒ jest to dobre źródło informacji na temat tego, jak finalnie miała wyglądać inwestycja, jaki jest jest standard i jakie parametry techniczne miały spełniać lokale. Potrzebny będzie również plan mieszkania ‒ informacje, które tam widnieją, mają dokładnie zgadzać się ze stanem faktycznym. Pamiętaj, że deweloper nie może wycofać się umowy z tobą tylko dlatego, że stwierdziłeś usterki i nie chcesz podpisać protokołu odbioru przed ich usunięciem. Deweloper jest zobowiązany do usunięcia wskazanych usterek, zanim podejmiesz lokal. 

Na odbiór techniczny mieszkania umów się w ciągu dnia ‒ w naturalnym świetle łatwiej dostrzeżesz różne niedociągnięcia. Zabierz ze sobą narzędzia, które pozwolą Ci sprawdzić działanie instalacji i jakość wykonanych prac. Potrzebne będą: poziomica, kątownik, miarka lub dalmierz, zapalniczka, latarka, śrubokręt ze wskaźnikiem prądu, mała piłeczka, ciężarek na sznurku i pasek grubego papieru. 

 

Co sprawdzić przy odbiorze mieszkania?

 

  1. Kąty ‒ pamiętaj, że ich wymiary mają być zgodne z tym, co jest zapisane w projekcie. Z pewnością kąty proste muszą być z miejscach planowanej zabudowy kuchennej czy w miejscu szaf wnękowych. 
  2. Podłogi ‒ właśnie do tego potrzebna jest piłka. Z jej pomocą najszybciej sprawdzisz, czy podłogi są proste. 
  3. Wygląd ścian ‒ tynk powinien być rozprowadzony równo, tak aby tworzył gładką powierzchnię. Ściany i sufity muszą być suche ‒ każda plama lub przebarwienie powinny Cię zaalarmować. 
  4. Układ pomieszczeń ‒ musi zgadzać się z tym, co zapisano w projekcie. 
  5. Okna i drzwi ‒ ich rozmieszczenie porównaj z projektem. Następnie sprawdź każdy element stolarki ‒ okna i drzwi nie powinny się zacinać ani skrzypieć. Każdą widoczną gołym okiem usterkę zgłaszaj deweloperowi. 
  6. Parapety ‒ sprawdź ich uszczelnienie i to, czy są dobrze wyprofilowane i nie posiadają zarysowań. 
  7. Balkon i zewnętrzne parapety montuje się ze spadkiem do zewnątrz, tak aby woda swobodnie z nich spływała. Tu znów przyda się Twoja piłeczka. 

 

Jak sprawdzić instalacje w mieszkaniu?

 

Samodzielna kontrola instalacji w mieszkaniu niestety nie ujawni drobnych usterek, ale pamiętaj, że odbioru instalacji dokonał już inspektor nadzoru. Do sprawdzenia działania wentylacji wystarczy zapalniczka ‒ jej płomień powinien odchylać się w kierunku kratki wentylacyjnej. Jeśli masz wątpliwości, czy instalacja gazowa działa poprawnie, na wybrane miejsca nałóż piankę do golenia ‒ w miejscach nieszczelności pojawią się pęcherzyki z gazem. Jest to bardzo poważna usterka ‒ nieszczelna instalacja gazowa to potencjalne zagrożenie dla mieszkańców. Jak sprawdzić, czy mieszkanie spełnia normy energetyczne i zostało odpowiednio zaizolowane? Możesz wykorzystać do tego celu kamerę termowizyjną (można ją wypożyczyć). 

Pamiętaj, że nie tylko mieszkanie podlega odbiorowi technicznemu ‒ również komórka lokatorska i garaż muszą spełniać warunki zagwarantowane w umowie i projekcie architektonicznym. 

PODZIEL SIĘ: