Masa bitumiczna ‒ właściwości i zastosowanie

Data dodania: 30.06.2022 | Magdalena Głowala–Habel
Układanie masy bitumicznej
Facebook Messenger Twitter Mail

Masa bitumiczna jest stosowana w budownictwie do hydroizolacji. Jej łatwa aplikacja i stosunkowo niska cena sprawiają, że wykonawcy bardzo często po nią sięgają. Jakie są rodzaje mas bitumicznych i do jakich celów są przeznaczone konkretne mieszanki?

Izolacja przeciwwilgociowa budynku to bardzo ważny element budowy. Zastosowanie masy bitumicznej to jeden ze sprawdzonych sposobów na jej prawidłowe wykonanie. Na rynku budowlanym są dostępne różne rodzaje mas, a każda z nich sprawdzi się na innym etapie budowy. 

 

Co to jest masa bitumiczna?

Masa bitumiczna to mieszanka kruszyw, lepiszcza i dodatków dobranych zgodnie z przeznaczeniem. Choć jej zastosowanie jest podobne jak znanego od dziesięcioleci lepiku, to jego skład zmienił się w tym czasie. Do mas bitumicznych dodaje się środki adhezyjne, które zwiększają właściwości sczepne mieszanek. Dodaje się również syntetyczny kauczuk w celu uzyskania większej elastyczności spoiwa. 

 

Masa bitumiczna ‒ zastosowanie

W sklepach budowlanych znajdziesz różne rodzaje mas bitumicznych. Aby wybrać odpowiednią, warto zapoznać się ze składem i właściwościami każdej z nich. 

Rodzaje mas bitumicznych:

  • Masa asfaltowo-polimerowa (masa polimerowo-bitumiczna) ‒ produkt o gęstej konsystencji przypominający pastę, który służy do wykonywania lekkich izolacji poziomych i pionowych. Nakłada się ją w temp. 5‒25℃ na suche lub lekko wilgotne podłoże. Powstała powłoka jest elastyczna ‒ dobrze sprawdza się do izolacji budynków, które w przyszłości mogą mocno osiadać. 
  • Masa bitumiczno-kauczukowa jest przeznaczona do izolacji pionowych i poziomych, zarówno typu lekkiego, jak i ciężkiego. Może być stosowana również we wnętrzach. 
  • Masa asfaltowo-żywiczna ‒ jest to środek półpłynny. Nałożona warstwowo może stanowić izolację przeciwwodną. Popularna jest masa bitumiczna na dach ‒ stosuje się ją jako spoiwo papy oraz podczas konserwacji pokryć dachowych z elementów bitumicznych. Jest przeznaczona do stosowania na zewnętrznych elementach budynku. 
  • Masa asfaltowo-aluminiowa ‒ płynna masa z pigmentu aluminiowego z dodatkami. Elementy pokryte tym rodzajem izolacji po wyschnięciu są koloru srebrnego, który dobrze odbija promienie słoneczne. Dlatego bardzo często stosuje się ją na dachach. Należy pamiętać, że jest to środek, który stosuje się wyłącznie na zewnątrz budynku. 
  • Jednoskładnikowa masa bitumiczna ‒ sprawdzi się podczas konserwacji dachu pokrytego materiałami bitumicznymi.
  • Masa bitumiczna dwuskładnikowa ‒ jest bardzo elastyczna, dlatego stosuje się ją podczas wykonywania grubowarstwowych powłok na materiałach mineralnych. 

 

Hydroizolacja tarasu masą bitumiczną

 

Przydomowy taras jest narażony na bezpośrednie działanie czynników zewnętrznych. Hydroizolacja jest tutaj konieczna. Masa polimerowo-bitumiczna będzie jednym z najlepszych rozwiązań, aby uniknąć przedostawania się wilgoci do murów od strony tarasu. Jest to bardzo dobra alternatywa dla hydroizolacji w rolkach. Równomierna powłoka z masy uszczelniającej to powierzchnia bezspoinowa, zatem skutecznie zatrzyma wilgoć na zewnątrz. Jest łatwa do nakładania ‒ taką hydroizolację możesz wykonać samodzielnie. 

 

Masa bitumiczna do izolacji fundamentów

 

Izolacja przeciwwilgociowa na poziomie fundamentów również może zostać wykonana z masy bitumicznej. Do tego celu można wykorzystać zarówno lepiki, jak i masy asfaltowe czy emulsje asfaltowe. Prawidłowo wykonana izolacja fundamentów zabezpiecza mury przed zawilgoceniem przez kontakt z podłożem. 

 

Masa bitumiczna na zimno na dach 

 

Regularna konserwacja dachu to najlepszy sposób na utrzymanie jego szczelności. Masy bitumiczne doskonale nadają się do tego celu. Uszczelnienie pap przy użyciu masy bitumicznej poprawia elastyczność pokrycia, dzięki czemu jest ono bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Masy na zimno dodatkowo zabezpieczają papę przed działaniem zasad i kwasów. 

 

Masa bitumiczna do drewna

 

W kontakcie z wilgotną ziemią drewno bardzo szybko ulegnie zniszczeniu. Wilgoć powoduje rozpadanie się materiału. Elementy drewniane znajdujące się na zewnątrz budynku są narażone na niszczące działanie próchnicy. Jak zabezpieczyć słupy tarasów i altan, ogrodowe huśtawki, płoty i drewniane obrzeża trawnikowe? Należy nanieść masę bitumiczną na te fragmenty konstrukcji drewnianych, które będą miały bezpośredni kontakt z glebą. Stworzona w ten sposób powłoka konserwująca będzie skuteczną izolacją. Dzięki temu nie będziesz zmuszony do wymiany drewnianych elementów co kilka sezonów. 

Masy bitumiczne to uniwersalne środki izolacyjne, które można stosować zarówno na etapie budowy, jak i podczas okresowych konserwacji budynku. Jakie są inne zalety masy bitumicznej? Po pierwsze, jest to cena ‒ środki bitumiczne są stosunkowo tanią formą izolacji. Wybór produktów jest również bardzo szeroki ‒ można dopasować konkretny preparat do rodzaju wykonywanych prac. Dużą zaletą jest też łatwość aplikacji ‒ masy nakłada się głównie pędzlem. Jest to proste zadanie, które można z powodzeniem wykonać samodzielnie.

PODZIEL SIĘ: