Czyszczenie i konserwacja podwozia w samochodzie i drobne naprawy to czynności, które wielu kierowców wykonuje samodzielnie. Do tego celu warto mieć w garażu kanał samochodowy, który możesz zaprojektować i zbudować samodzielnie.
Budowę kanału samochodowego w garażu warto zaplanować już na etapie fundamentów. Wówczas wykonanie wykopu, zbrojenia, wymurowanie ścian i schodów będzie zdecydowanie mniej kłopotliwe niż wtedy, gdy chcesz zbudować kanał w istniejącym już budynku. Co jest niezbędne, aby zbudować kanał samochodowy? Projekt, materiał oraz chęci do pracy.
Kanał samochodowy ‒ projekt
Kierowcy z zamiłowaniem do majsterkowania wolą samodzielnie wykonać drobne naprawy niż oddawać samochód do warsztatu. Oszczędzają w ten sposób sporo pieniędzy, a także czas ‒ nie muszą czekać na swoją kolej u mechanika.
Kanał samochodowy ułatwia majsterkowanie przy aucie i można go wybudować niemal w każdym garażu. Warunkiem koniecznym jest odpowiednia szerokość garażu ‒ w bardzo wąskich pomieszczeniach teoretycznie można go wybudować, ale korzystanie z niego może być mocno utrudnione i niebezpieczne.
Choć kanał da się wybudować w garażu już istniejącym, to najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zaprojektowanie i wykonanie go na etapie tworzenia fundamentów budynku. Wynika to z faktu, że potrzebne jest utwardzenie gruntu na większej głębokości. Nie można również zapomnieć o doprowadzeniu zasilania do kanału. Potrzebne jest zatem doprowadzenie do niego przewodów elektrycznych niezbędnych do podłączenia oświetlenia i zasilania narzędzi.
Jakie wymiary powinien mieć kanał samochodowy?
Budując kanał samochodowy, trzeba wziąć pod uwagę komfort, jaki powinna mieć pracująca w nim osoba. Chodzi o to, aby podczas napraw miała pełną swobodę ruchów. Zalecane jest, aby kanał samochodowy miał głębokość ok. 1,5 m od poziomu podłogi. Podczas wykonywania wykopu należy brać pod uwagę fundament kanału. Jego optymalna wysokość to 15 cm, zatem wykop należy wykonać na głębokość ok. 165 cm. Oczywiście osoby o wysokim wzroście powinny wykonać głębszy wykop, tak aby mogły wykonywać prace naprawcze w wygodnej pozycji.
Zalecana szerokość kanału to ok. 120 cm ‒ zapewnia wygodne poruszanie się podczas pracy i idealnie zmieści się w prześwicie pomiędzy kołami samochodu. Podczas wykonywania wykopu należy uwzględnić grubość ścianek ‒ jest ona uzależniona od materiału, z jakiego będą wykonane. Zatem wykop powinien mieć szerokość 120 cm plus 2 × grubość bloczków.
Jeśli chodzi o długość, to wszystko zależy od wymiarów twojego samochodu. Kanał powinien być od niego dłuższy co najmniej o metr. Dzięki temu łatwiej bez kłopotu można dostrzec wszystko zarówno z przodu, jak i z tyłu podwozia.
Jak zrobić kanał w garażu? Istotne szczegóły
Zanim przejdziesz do projektowania kanału, sprawdź poziom wód gruntowych. Może się bowiem okazać, że gotowy kanał samochodowy nie będzie nadawał się do użytku z powodu stojącej w nim wody. W rozwiązaniu problemu pomoże położenie izolacji przeciwwodnej na przykład za pomocą papy. W fundamencie kanału warto wykonać studzienkę, wykorzystując do tego celu fragment rury kanalizacyjnej i prostą kratkę. Woda będzie do niej spływać, więc należy odpowiednio wypoziomować podłoże ‒ ze spadkiem w kierunku studzienki. Jeśli dno kanału będzie sięgać poziomu wód gruntowych, wówczas warto wykorzystać pompę pływakową do wypompowania wody ze studzienki.
Ścianki garażu muszą być zbrojone ‒ dzięki temu wykop nie będzie groził zawaleniem. Co więcej, podczas budowania ścian należy zadbać o prawidłowe ułożenie elementów instalacji elektrycznej, która doprowadzi do kanału prąd elektryczny o bezpiecznym napięciu 24 V. Postaw na komfort i dobrą organizację podczas pracy ‒ zadbaj o to, aby w kanale znalazły się półki na narzędzia i części.
Zadbaj o bezpieczeństwo
Bardzo istotne jest to, jak zbudowane jest zejście do kanału, bo właśnie podczas schodzenia do niego dochodzi do największej liczby wypadków. Schody do kanału powinny być antypoślizgowe ‒ wtedy wilgoć i płyny wydostające się z samochodu nie będą grozić wypadkiem. Zadbaj o to, aby do kanału docierała wystarczająco duża ilość powietrza ‒ w dusznym kanale możesz zasłabnąć, co jest niebezpieczne.
Każda praca budowlana wymaga staranności od początku do końca. Dla bezpieczeństwa i dobrego efektu estetycznego zadbaj o odpowiednie wykończenie krawędzi kanału. Możesz do tego celu zastosować kątownik. Na koniec pokrycie ‒ jest ono niezbędne, aby nikt przypadkiem nie wpadł do kanału. Wybierz wycięte na wymiar, solidne i grube deski ‒ ułóż je tak, aby szczelnie pokrywały cały otwór.
Kanał samochodowy we własnym garażu to spore ułatwienie, które umożliwi ci samodzielnie wykonywanie podstawowych prac konserwacyjnych i naprawczych przy samochodzie.