Jakie pokrycie na dach płaski?

Data dodania: 16.09.2019 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Płaski dach to taki, który ma jedynie kilkustopniowy spadek. Do przykrycia płaskich konstrukcji stosuje się papy, papy termozgrzewalne albo membrany dachowe z PCW, EPDM lub TPO.

Dachy płaskie w większości wykańcza się papą. Obecnie jednak nawet w domach jednorodzinnych pojawiają się rozwiązania przenoszone z obiektów przemysłowych. Niekiedy więc dachy płaskie kryte są nowoczesnymi materiałami, czyli membranami z tworzyw sztucznych. Tworzą one szczelną dla wody, trwałą i niewymagającą zabiegów konserwacyjnych powłokę. Są paroprzepuszczalne, odporne na promienie słoneczne oraz na niską i wysoką temperaturę. Są lekkie, elastyczne i łatwe w układaniu.

 

Czym pokryć płaski dach?

 

Tradycyjna papa

Nie ma zbyt dobrych parametrów. Układa się ją w trzech warstwach, klejąc lepikiem na gorąco. Wymaga częstej konserwacji i remontów.

 

Papa modyfikowana polimerami

To papa termozgrzewalna. Jest elastyczna, odporna na wysoką i niską temperaturę, wolno się starzeje. Można ją kleić do podłoża. Ma budowę warstwową. Jako pierwszą warstwę stosuje się papę podkładową, jako drugą – termozgrzewalną papę wierzchniego krycia z posypką. Papę podkładową zwykle mocuje się do stropu mechanicznie, papę z posypką łączy się z podkładową poprzez zgrzanie. Niektóre z pap termozgrzewalnych, jeśli są odpowiednio grube (mają przynajmniej 4 mm grubości), można układać w jednej warstwie.

Kolejne pasy papy łączy się ze sobą na zakład wzdłużny o szerokości 8-10 cm i poprzeczny o szerokości 12-15 cm. Zakłady wykonuje się zgodnie z kierunkiem spływu wody.

Ze względu na wysoki opór dyfuzyjny pap termozgrzewalnych, czasem trzeba wentylować pokrycie, stosując papę wentylacyjną perforowaną oraz kominki wentylacyjne.

 

Membrana z PVC

Na spodzie ma wtopioną geowłókninę poliestrową, na wierzchu jest jasna, dzięki czemu dobrze odbija promienie słoneczne. Zawiera plastyfikatory i stabilizatory, jest więc elastyczna. Jednak z biegiem czasu pod wpływem UV modyfikatory te się utleniają, a membrana – sztywnieje.

Membrany z tworzyw sztucznych są cienkie – mają 1-2 mm grubości. Ich pasy przykleja do podłoża lub mocuje mechanicznie za pomocą łączników, a zakłady – o szerokości 15-20 cm – zgrzewa ze sobą. Membran z PVC nie układa się na płytach polistyrenu ekstrudowanego XPS.

Do styropianu, czyli polistyrenu ekspandowanego EPS i do wełny membranę z PVC mocuje się specjalistycznym klejem. Wokół wszelkich przejść przez pokrycie dachowe stosuje się dodatkowe uszczelnienie w postaci gotowego kołnierza lub z dociętego pasa materiału.

 

Membrana z EPDM

To zwulkanizowany syntetyczny kauczuk (EPDM – etyleno-propyleno-dienowy monomer). Nie zawiera modyfikatorów, dzięki czemu jest trwale elastyczna (nie sztywnieje z biegiem lat) i nie musi być jasna na wierzchu. Membrana EPDM ma pamięć kształtu, jest odporna na ozon, promienie słoneczne oraz na niską i wysoką temperaturę (od -40 do +120 stopni Celsjusza). Membrany EPDM klei się do podłoża na całej powierzchni.

 

Membrana z TPO

To połączenie gumy syntetycznej, polipropylenu i wzmocnienia w postaci siatki z włókna. Jest elastyczna i w mniejszym stopniu niż membrana z PVC wrażliwa na wysoką i niską temperaturę. Membrana z TPO jest najmocniejsza i najbardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Może być zgrzewana w niższej temperaturze niż membrana z PVC.

PODZIEL SIĘ: