Jakie pokrycie na dach płaski?
Data dodania: 16.09.2019 | Ekspert BudogramPłaski dach to taki, który ma jedynie kilkustopniowy spadek. Do przykrycia płaskich konstrukcji stosuje się papy, papy termozgrzewalne albo membrany dachowe z PCW, EPDM lub TPO.
Dachy płaskie w większości wykańcza się papą. Obecnie jednak nawet w domach jednorodzinnych pojawiają się rozwiązania przenoszone z obiektów przemysłowych. Niekiedy więc dachy płaskie kryte są nowoczesnymi materiałami, czyli membranami z tworzyw sztucznych. Tworzą one szczelną dla wody, trwałą i niewymagającą zabiegów konserwacyjnych powłokę. Są paroprzepuszczalne, odporne na promienie słoneczne oraz na niską i wysoką temperaturę. Są lekkie, elastyczne i łatwe w układaniu.
Czym pokryć płaski dach?
Tradycyjna papa
Nie ma zbyt dobrych parametrów. Układa się ją w trzech warstwach, klejąc lepikiem na gorąco. Wymaga częstej konserwacji i remontów.
Papa modyfikowana polimerami
To papa termozgrzewalna. Jest elastyczna, odporna na wysoką i niską temperaturę, wolno się starzeje. Można ją kleić do podłoża. Ma budowę warstwową. Jako pierwszą warstwę stosuje się papę podkładową, jako drugą – termozgrzewalną papę wierzchniego krycia z posypką. Papę podkładową zwykle mocuje się do stropu mechanicznie, papę z posypką łączy się z podkładową poprzez zgrzanie. Niektóre z pap termozgrzewalnych, jeśli są odpowiednio grube (mają przynajmniej 4 mm grubości), można układać w jednej warstwie.
Kolejne pasy papy łączy się ze sobą na zakład wzdłużny o szerokości 8-10 cm i poprzeczny o szerokości 12-15 cm. Zakłady wykonuje się zgodnie z kierunkiem spływu wody.
Ze względu na wysoki opór dyfuzyjny pap termozgrzewalnych, czasem trzeba wentylować pokrycie, stosując papę wentylacyjną perforowaną oraz kominki wentylacyjne.
Membrana z PVC
Na spodzie ma wtopioną geowłókninę poliestrową, na wierzchu jest jasna, dzięki czemu dobrze odbija promienie słoneczne. Zawiera plastyfikatory i stabilizatory, jest więc elastyczna. Jednak z biegiem czasu pod wpływem UV modyfikatory te się utleniają, a membrana – sztywnieje.
Membrany z tworzyw sztucznych są cienkie – mają 1-2 mm grubości. Ich pasy przykleja do podłoża lub mocuje mechanicznie za pomocą łączników, a zakłady – o szerokości 15-20 cm – zgrzewa ze sobą. Membran z PVC nie układa się na płytach polistyrenu ekstrudowanego XPS.
Do styropianu, czyli polistyrenu ekspandowanego EPS i do wełny membranę z PVC mocuje się specjalistycznym klejem. Wokół wszelkich przejść przez pokrycie dachowe stosuje się dodatkowe uszczelnienie w postaci gotowego kołnierza lub z dociętego pasa materiału.
Membrana z EPDM
To zwulkanizowany syntetyczny kauczuk (EPDM – etyleno-propyleno-dienowy monomer). Nie zawiera modyfikatorów, dzięki czemu jest trwale elastyczna (nie sztywnieje z biegiem lat) i nie musi być jasna na wierzchu. Membrana EPDM ma pamięć kształtu, jest odporna na ozon, promienie słoneczne oraz na niską i wysoką temperaturę (od -40 do +120 stopni Celsjusza). Membrany EPDM klei się do podłoża na całej powierzchni.
Membrana z TPO
To połączenie gumy syntetycznej, polipropylenu i wzmocnienia w postaci siatki z włókna. Jest elastyczna i w mniejszym stopniu niż membrana z PVC wrażliwa na wysoką i niską temperaturę. Membrana z TPO jest najmocniejsza i najbardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Może być zgrzewana w niższej temperaturze niż membrana z PVC.
Czytaj także
Stwórz dziennik budowy w naszym serwisie już dziś, aby śledzić na bieżąco swoje postępy oraz dzielić się wiedzą.
Stwórz swój dziennikBudogram istnieje dzięki wsparciu ekspertów. Poznaj Wienerberger, który pomaga nam współtworzyć bazę wiedzy potrzebną do budowy domu.
Polub Wienerberger na Facebooku