Izolacja balkonu ‒ jak wykonać? ‒ instrukcja krok po kroku
Data dodania: 02.07.2021 | Monika KrzyśkówIzolacja balkonu to istotny etap prac, który zabezpiecza jego powierzchnię przed trudnymi warunkami zewnętrznymi. Jak wykonać izolację balkonu i jakich materiałów użyć?
Izolację balkonów wykonuje się przy użyciu odpowiednio dobranych materiałów izolacyjnych. Warto wybierać produkty o wysokich parametrach użytkowych ‒ zarówno pod względem ochrony termicznej, jak i przeciwwilgociowej.
Dlaczego należy wykonywać izolację balkonów?
Balkony to konstrukcje, które wystają poza obręb budynku i często są pozbawione dachu i zabudowy ściennej. Z tego względu są stale narażone na niszczący wpływ zmiennych warunków atmosferycznych. Aby zapobiec niszczeniu balkonu, należy prawidłowo wykonać zarówno jego izolację termiczną, jak i przeciwwilgociową, które skutecznie zabezpieczą jego powierzchnię przed deszczem, wiatrem, śniegiem i zmiennymi temperaturami. Dzięki izolacji balkonu unikniesz pękania jego konstrukcji, łuszczenia się farby, zacieków, odspajania płytek ceramicznych lub innych okładzin, a także powstania wykwitów pod wpływem rozwoju glonów czy pleśni.
Izolacja termiczna balkonu
Izolacja termiczna balkonu ma na celu zabezpieczenie go przed wahaniami temperatury ‒ czyli przed bardzo wysokimi i bardzo niskimi temperaturami. Zarówno upały, jak i zimowe mrozy i padający śnieg oddziałują w niszczący sposób na powierzchnię balkonu i jego konstrukcję. Termoizolację tego elementu budynku przy pomocy odpowiednio dobranych materiałów izolacyjnych najlepiej przeprowadzić już na etapie budowy. Jeśli jest to niemożliwe, warto zaizolować balkon przy okazji jego remontu. Do termoizolacji balkonu wybieraj materiały dobrej jakości i odznaczające się wysokimi parametrami cieplnymi ‒ np. płyty styropianowe lub płyty styroduru. Warto pamiętać, by płytę balkonu obłożyć izolacją z każdej strony, zarówno od góry, jak i od dołu.
Izolacja przeciwwilgociowa balkonu
Hydroizolacja balkonu zabezpiecza go przed działaniem wilgoci, która prowadzi do niszczenia jego konstrukcji i korozji biologicznej w postaci rozwoju grzybów i pleśni. Izolację przeciwwilgociową balkonu wykonuje się najczęściej na dwa sposoby ‒ przy pomocy chemii budowlanej lub warstwy drenującej. Pierwszy z nich zakłada użycie papy klejonej na zimno lub termozgrzewalnej, folii w płynie lub zapraw cementowych wzmocnionych polimerami. Produkty te tworzą na balkonie warstwę szczelną, w którą woda opadowa nie będzie mogła wniknąć, a jedynie spływać po powierzchni balkonu. Natomiast warstwa drenażu stworzona np. z wykładzin drenażowych sprawia, że woda może wniknąć w powierzchnię balkonu, jednak zatrzyma się na warstwie drenażowej, która z kolei powoduje, że wilgoć może zostać odparowana lub będzie skierowana ku odpływom balkonu.
Jak wykonać izolację balkonu?
Izolację termiczną i przeciwwilgociową balkonu najłatwiej przeprowadzić na etapie jego budowy. Możliwa jest także izolacja balkonu w starym budynku jednorodzinnym. W przypadku domów wielorodzinnych w większości przypadków izolacją balkonów zajmuje się spółdzielnia mieszkaniowa.
Pierwszym krokiem podczas izolacji balkonu będzie przygotowanie jego powierzchni. Jeśli remontujesz balkon, rozpocznij od usunięcia starej posadzki. Powinieneś skuć płytki, ale też usunąć starą wylewkę i warstwę hydroizolacji, czyli najczęściej papę. Oczyść dokładnie płytę betonową, usuń kruche elementy betonu, a następnie wyrównaj płytę. W tym celu zastosuj zaprawę wyrównującą, która uzupełni drobne nierówności i zagłębienia.
Na przygotowanym podłożu balkonu utwórz spadek w kierunku na zewnątrz budynku wynoszący 1,5%. Na jego powierzchni wykonaj wylewkę cementową o grubości minimum 4 cm. Po jej wyschnięciu zaaplikuj na podłoże masę bitumiczną, która jest pierwszym środkiem izolującym stosowanym na powierzchniach betonowych.
Na warstwie masy bitumicznej wykonaj docelową warstwę izolacji przeciwwilgociowej. Zastosuj w tym celu papę klejoną na zimno lub termozgrzewalną w dwóch warstwach albo izolację płynną, np. folię w płynie. Dobrym wyborem będzie również szlam uszczelniający, który bardzo łatwo się rozprowadza. W miejscu styku płyty balkonowej ze ścianą budynku zatop w warstwie izolacji taśmy izolacyjne.
Warstwę izolacji termicznej balkonu przy użyciu płyt styropianowych lub z polistyrenu ekstrudowanego przymocuj od spodu i od góry płyty balkonowej. Na ocieplenie płyty balkonowej od góry (bezpośrednio pod posadzkę) warto wybrać twardszy, wytrzymalszy i bardziej odporny na obciążenia polistyren ekstrudowany. Natomiast spód płyty balkonowej z powodzeniem możesz zaizolować tańszym styropianem. Płyty ocieplenia przykleja się do powierzchni balkonu przy pomocy specjalnych klejów i zapraw, a następnie przykrywa folią kubełkową, którą należy również wywinąć na ścianę budynku, i wylewką dociskową.
Na zewnętrznym boku balkonu montuje się profile z okapnikami lub kapinosy, które umożliwiają spływanie wody opadowej bez podciekania pod płytę balkonową. Zaizolowany we właściwy sposób balkon można wykończyć materiałami różnego rodzaju ‒ np. płytkami, deskami tarasowymi lub drewnem.
Stwórz dziennik budowy w naszym serwisie już dziś, aby śledzić na bieżąco swoje postępy oraz dzielić się wiedzą.
Stwórz swój dziennikBudogram istnieje dzięki wsparciu ekspertów. Poznaj Wienerberger, który pomaga nam współtworzyć bazę wiedzy potrzebną do budowy domu.
Polub Wienerberger na Facebooku