Fundament pod pompę ciepła ‒ jak go zrobić?

Data dodania: 02.06.2021 | Monika Krzyśków
pompy ciepła
Facebook Messenger Twitter Mail

Pompy ciepła to urządzenia, które ogrzewają budynek i wodę użytkową. Uznawane za wysoce ekologiczne działają dzięki energii pobieranej z powietrza, wody lub gruntu, nie wpływając przy tym negatywnie na środowisko. Dowiedz się, jak zrobić fundament pod pompę ciepła oraz jaka jest jej budowa i rodzaje.

Pompy ciepła są nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. Nic zatem dziwnego, że zdobywają coraz większą popularność wśród inwestorów. Warto wiedzieć, że od rodzaju i budowy urządzenia zależy miejsce jego montażu, a także konieczność wykonania fundamentów.

 

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła to urządzenia, które pobierają energię ze źródeł odnawialnych, takich jak woda i powietrze, a także z gruntu. W zależności od źródła energii można wyróżnić:

  • pompy gruntowe ‒ wykorzystują ciepło zawarte w gruncie. Instalacja tego rodzaju pompy wiąże się z głębokimi odwiertami na działce. Ich zaletą jest wysoka efektywność działania, dzięki czemu gruntowe pompy ciepła mogą stanowić jedyne źródło ogrzewania domu;
  • pompy wodne ‒ pobierają energię z wody. Ich instalacja jest dość kosztowna, jednak dzięki wysokiej efektywności pracy mogą stanowić jedyne źródło ogrzewania budynku;
  • pompy powietrzne ‒ pobierają ciepło z powietrza. Zazwyczaj montuje się je wraz z dodatkowym źródłem ogrzewania, gdyż przy dużych mrozach ich działanie może okazać się niewystarczające. Jednak dzięki prężnemu rozwojowi tego rodzaju urządzeń w ostatnich latach zyskują one coraz większą popularność wśród inwestorów. W przypadku powietrznej wersji pompy jej montaż nie jest ani inwazyjny, ani bardzo kosztowny, konieczna jest jednak budowa fundamentu pod pompę ciepła.

 

Budowa pompy ciepła

W zależności od rodzaju pompy charakteryzują się nieco inną budową. Podstawowymi elementami każdego takiego urządzenia, bez których niemożliwe jest działanie pompy, są: sprężarka, skraplacz, parownik i zawór rozprężny. Wymienione elementy wchodzą w skład obiegu chłodniczego pompy ciepła. Główną częścią jest w tym przypadku sprężarka. Układ, zwłaszcza w powietrznych pompach ciepła, może być zamknięty w jednej jednostce, czyli monobloku, lub w dwóch jednostkach (drugi wariant jest wykorzystywany najczęściej). Są to powietrzne pompy ciepła typu split, które składają się z modułu montowanego wewnątrz budynku i modułu zainstalowanego na zewnątrz. Przy zewnętrznym montażu powietrznej pompy ciepła ważną kwestią jest wybór odpowiedniego miejsca, a także budowa fundamentu.

 

Miejsce montażu i fundament pod pompę ciepła

Powietrzny rodzaj pompy ciepła wymaga budowy fundamentu, zwłaszcza jeśli wybierzesz pompę typu split składającą się z dwóch jednostek. O odpowiednią podstawę należy zadbać przy montażu jednostki zewnętrznej, która może zostać zainstalowana na ścianie lub dachu budynku albo obok niego na gruncie.

Pompa ciepła instalowana na ścianie budynku jest montowana na konsoli ściennej stworzonej ze specjalnych wsporników. Uchwyty ścienne dla pomp ciepła powinny być dostosowane do konkretnego urządzenia przy uwzględnieniu jego ciężaru i minimalnej odległości od ściany budynku. Konsole ścienne zazwyczaj są wyposażone w gumowe podkładki, które tłumią drgania, a co za tym idzie ‒ zmniejszają odgłosy pracy urządzenia. Przy montażu ściennym należy pamiętać również o minimalnej odległości jednostki zewnętrznej od podłoża, a także o parametrach użytkowych ściany budynku ‒ ważna jest wysoka nośność powierzchniowa.

Przy montażu pompy ciepła na dachu należy szczególnie dobrze przemyśleć kwestię lokalizacji jednostki zewnętrznej. Miejsce powinno być osłonięte od wiatru, a jeżeli dach jest narażony na silne porywy wiatru, trzeba wybudować ścianę ochronną dla urządzenia i ustawić je poprzecznie do głównego kierunku wiatru. Miejsce instalacji pompy powinno być łatwo dostępne, co jest istotne zarówno przy prowadzeniu prac serwisowych, jak i porządkowych (pamiętaj o regularnym usuwaniu liści i śniegu). Montaż pompy ciepła na dachu można przeprowadzić jedynie na budynkach o masywnej konstrukcji wykończonych dachami z ciężkim poszyciem.

W domach jednorodzinnych najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż na gruncie obok budynku jednostki zewnętrznej pompy ciepła. W tym przypadku fundamentem dla pompy ciepła mogą być na przykład betonowe bloczki fundamentowe, do których mocuje się stalowy stelaż urządzenia. Takie ustawienie jednostki zewnętrznej pozwala na prawidłowe odizolowanie pompy ciepła od ziemi, mniej więcej na wysokości 30‒50 cm, dzięki czemu urządzeniu nie zagrozi śnieg czy zalegające liście. Fundament pod pompę ciepła montowaną obok budynku na ziemi może być również wylany bezpośrednio w miejscu instalacji.

PODZIEL SIĘ: