Ciepły montaż okien ‒ czym jest i czy warto go zastosować?
Data dodania: 28.06.2022 | Magdalena Głowala–HabelOkna energooszczędne zachowają swoje parametry tylko wówczas, gdy zostaną prawidłowo zamontowane. Energooszczędność okien i drzwi tarasowych zapewni ciepły montaż okien. Czy warto zdecydować się na to rozwiązanie? Jakie są koszty takiej usługi?
Nowoczesne budownictwo stawia na energooszczędność. Budynki wzniesione przy wykorzystaniu materiałów o korzystnych parametrach przenikalności cieplnej są tanie w eksploatacji i zdrowe dla mieszkańców. Ciepły montaż okien jest jednym z rozwiązań, które stosuje się w budownictwie energooszczędnym.
Na czym polega ciepły montaż okien?
Otwory okienne to miejsca, które są potencjalnym źródłem utraty dużych ilości ciepła. Tradycyjny montaż okien polega na osadzeniu ościeżnic w otworze i uszczelnieniu pianką montażową. Zastosowanie tej techniki może jednak sprawić, że znacząco obniżą się parametry energooszczędności wybranych przez ciebie okien.
Ciepły montaż to złożony proces, który zapewnia zdecydowanie dokładniejsze uszczelnienie przestrzeni między ościeżnicą a murem. Ciepły montaż okien nazywa się również warstwowym, ponieważ przy jego wykonaniu wykorzystane są trzy warstwy uszczelniające. Ekipa nie korzysta wyłącznie z pianki. Jakie akcesoria są potrzebne, by wykonać ciepły montaż okien? Są to przede wszystkim taśmy, odpowiednio dobrane dyble i piana poliuretanowa, które razem tworzą dobrze zaizolowane i bardzo trwałe połączenie okien ze ścianą budynku.
Warstwa zewnętrzna jest paroprzepuszczalna ‒ jej zadaniem jest ochrona pozostałych elementów izolacji przed wilgocią z zewnątrz. Do wykonania zewnętrznej warstwy izolacji wykorzystuje się specjalne taśmy. Zadaniem środkowej warstwy jest stworzenie izolacji termicznej o odpowiednich parametrach. Jest ona wykonana z piany poliuretanowej, która bardzo dokładnie wypełnia szczeliny pomiędzy ścianą a ościeżnicą. Wewnętrzną warstwę izolacji przy ciepłym montażu wykonuje się z paroszczelnych taśm okiennych. Dzięki temu para wodna nie przedostaje się do środkowej warstwy izolacji. Pianka nie nasiąka wilgocią, zatem nie niszczeje i nie traci swoich właściwości.
Warstwowy montaż okien ‒ najważniejsze informacje
Znasz już sposób, w jaki tworzy się solidne uszczelnienie połączenia ramy okiennej z murem. Równie ważny dla uzyskania efektu doskonałej izolacji termicznej i wilgociowej jest sposób umiejscowienia okna w otworze.
Podczas ciepłego montażu okien należy stosować następujące zasady:
- Okna w ścianie jednowarstwowej bez izolacji osadza się dokładnie w połowie grubości ściany.
- W ścianie dwuwarstwowej z izolacją zewnętrzną okno montuje się jak najbliżej krawędzi zewnętrznej muru w miejscu przylegania izolacji. Dla uzyskania najlepszego efektu izolacyjnego okno może być wsunięte w warstwę ocieplenia.
- Ciepły montaż okien w warstwie ocieplenia jest bardziej skomplikowany. Wymaga zbudowania specjalnego rusztowania, aby rama okienna stała się swego rodzaju przedłużeniem warstwy izolacyjnej. Jest to konieczne, ponieważ okno jest montowane poza otworem okiennym.
Sposób zamontowania okien warto zaplanować już na etapie projektowania domu ‒ wówczas można wybrać rozwiązanie, które zapewni najwyższe parametry i będzie idealnie pasować do estetyki budynku.
Czy warto wybrać ciepły montaż okien?
Inwestycja w budynek energooszczędny zwraca się w przyszłości. Niskie koszty utrzymania przemawiają za tym, aby skorzystać z nowoczesnych materiałów i bardziej zaawansowanych technik montażowych. Poza oszczędnościami ciepły montaż okien to najlepszy sposób na trwałe połączenie okna ze ścianą i uniknięcie nieszczelności połączeń w przyszłości. Ponadto kontrolowany jest przepływ wilgoci do wnętrza ‒ dzięki zastosowanym materiałom mury nie nasiąkają wodą. Okna zainstalowane w ten sposób nie parują tak, jak okna montowane w tradycyjny sposób. Jeszcze niedawno ciepły montaż okien był stosowany wyłącznie w nowym budownictwie i w domach pasywnych ‒ dziś zalety ciepłego montażu doceniają również właściciele starszych budynków. Okna zainstalowane w ten sposób podnoszą parametry energooszczędności budynku. Zatem warto zdecydować się na ciepły montaż okien w starym domu podczas termomodernizacji budynku.
Taśmy do ciepłego montażu okien są odporne na działanie czynników zewnętrznych i odpowiednio elastyczne. Dzięki temu połączenia pracują razem z budynkiem i nie tracą swoich właściwości izolacyjnych. Taśmy można malować i tynkować, więc wykończenie otworów okiennych możesz wykonać tak, jak chcesz. Do ciepłego montażu okien wykorzystuje się kompletne systemy akcesoriów montażowych. Pamiętaj, że zastosowanie ciepłego montażu okien wymaga od ekipy montażowej wiedzy na temat odpowiedniego przygotowania otworów, kolejności i sposobu wykonywania prac. Dlatego do ciepłego montażu okien zatrudnij sprawdzoną ekipę, która udziela gwarancji na swoją pracę.
Stwórz dziennik budowy w naszym serwisie już dziś, aby śledzić na bieżąco swoje postępy oraz dzielić się wiedzą.
Stwórz swój dziennikBudogram istnieje dzięki wsparciu ekspertów. Poznaj Wienerberger, który pomaga nam współtworzyć bazę wiedzy potrzebną do budowy domu.
Polub Wienerberger na Facebooku