Brama segmentowa ‒ wymiary, cena i montaż

Data dodania: 26.07.2022 | Magdalena Głowala–Habel
Dom z garażem
Facebook Messenger Twitter Mail

Odpowiednia estetyka i wygodna obsługa to tylko podstawowe cechy, jakimi powinna charakteryzować się brama garażowa segmentowa. To rozwiązanie może oferować różnego rodzaju funkcjonalności ‒ sprawdź je, aby wybrać odpowiednie rozwiązanie dla swojej posesji.

Wybór odpowiedniej bramy garażowej to ważny etap wykończenia domu. Jest to inwestycja na lata, zatem należy dokładnie przemyśleć, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Liczy się solidny materiał, funkcjonalność i wysoki poziom estetyki. Brama garażowa segmentowa to jedno z rozwiązań. Sprawdź, jak działa i jakie koszty trzeba ponieść, aby ją zainstalować. 

 

Brama garażowa segmentowa ‒ charakterystyka

Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest brama garażowa uchylna. Konstrukcja segmentowa to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego rozwiązania. Można ją znaleźć również pod nazwą brama garażowa rolowana. Mechanizm działa w następujący sposób: brama składa się z elementów połączonych ze sobą zawiasami. Połączenia segmentów są uszczelnione. Całość konstrukcji jest umieszczona w pionowych prowadnicach, w których segmenty poruszają się przy pomocy systemu rolek. Po uniesieniu brama chowa się pod sufitem garażu. 

Tego typu brama garażowa może być obsługiwana ręcznie lub automatycznie. Bramy garażowe segmentowe wykonuje się z różnych materiałów ‒ do wyboru jest stal, aluminium, drewno, a nawet przeszklenie z akrylu. Dzięki temu brama może być częściowo przeszklona, co podnosi jej estetykę i zapewnia dostęp naturalnego światła do garażu bez otworów okiennych. Powierzchnia segmentów może być gładka lub tłoczona ‒ wybór wzoru to kwestia dopasowania do stylu architektonicznego budynku. Czy takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo? Tak, pod warunkiem, że w twoim garażu zostanie zainstalowana brama garażowa antywłamaniowa. 

 

Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając bramę garażową?

Zacznijmy od materiału wykonania ‒ na pierwsze miejsce wysuwa się oczywiście stal. Jest to materiał odporny na działanie czynników zewnętrznych, na które brama jest narażona przez cały rok. Taka konstrukcja będzie odporna na podmuchy silnego wiatru i uszkodzenia mechaniczne. Kolejną kwestią jest trwałość ‒ stal powinna być dobrze zabezpieczona przed korozją. Jeśli wybierzesz inny materiał, zwróć uwagę na jego odporność na działanie naturalnych czynników zewnętrznych. Jakość wykonania powłok lakierniczych ma tu ogromne znaczenie. 

Do garażu w domu jednorodzinnym należy wybrać wyłącznie bramę z ociepleniem. Wówczas unikniesz strat ciepła tą drogą. Najczęściej stosowanym ociepleniem jest pianka poliuretanowa umieszczona pomiędzy ściankami segmentów bramy. Łączenia segmentów są dodatkowo wykończone uszczelkami. Taka brama garażowa będzie szczelna i zapewni odpowiednią izolację otworu. Brama garażowa ocieplana sprawdzi się również w przypadku budynku wolnostojącego. Zaoszczędzisz w ten sposób na ogrzewaniu garażu i zapewnisz sobie komfortowe warunki do prac przy samochodzie przez cały rok. 

Wybierając bramę segmentową, zwróć uwagę na to, jakie dźwięki wydaje podczas podnoszenia i opuszczania. Brama garażowa segmentowa będzie cicha, gdy mechanizm będzie bazował na rolkach z łożyskami. Bardzo istotne jest również bezpieczeństwo podczas codziennej obsługi. Brama garażowa segmentowa powinna być wyposażona w zabezpieczenia przed niekontrolowanym upadkiem czy przytrzaśnięciem palców. W bramach z automatyką montuje się czujki, które zatrzymują mechanizm w momencie pojawiania się na jego drodze przeszkody. 

 

Brama garażowa ‒ wymiary

Bramy garażowe produkuje się w wymiarach od 180 cm do 600 cm szerokości i od 200 cm do 350 cm wysokości. Wybór wymiarów bramy zależy tylko i wyłącznie od twoich potrzeb, czyli tego, ile i jakie samochody będziesz parkować w garażu. Dla samochodu osobowego wystarczy standardowy otwór o wysokości 200 cm.. Do parkowania samochodu terenowego z bagażnikiem potrzebujesz otworu o wysokości ok. 250 cm. Jeśli garaż jest przewidziany dla samochodów dostawczych, to wysokość bramy powinna być odpowiednio dostosowana do ich gabarytów. Wybierając bramę, warto skorzystać z tabeli rozmiarów producenta. 

Zależnie od wielkości brama garażowa segmentowa może bazować na różnych rozwiązaniach. Dla mniejszych bram będzie to sprężyna naciągowa, natomiast ciężkie bramy garażowe wymagają instalacji sprężyny skrętnej. 

 

Brama garażowa segmentowa ‒ cena

Podstawowa wersja bramy w rozmiarach standardowych, czyli bez automatyki, to koszt ok. 5000 zł. Jeśli chcesz mieć bramę z napędem, która dodatkowo może być częścią instalacji inteligentnego domu, wówczas musisz przygotować się na wydatek ponad 7000 złotych. Ceny, które podają producenci, to najczęściej wartości netto. Dlaczego? Jeśli zamówisz usługę z montażem, to zapłacisz niższy VAT (8%), ale tylko w przypadku garaży, które są częścią domu. Jeśli chcesz wynająć inną ekipę do montażu bramy, wówczas musisz liczyć się z wydatkiem od 500 zł do 1000 zł (brama z automatyką). Wybierając bramę garażową, zwróć uwagę na długość okresu gwarancji i jej warunki.

PODZIEL SIĘ: