pixel
Back arrow icon Przejdź do dziennika budowy użytkownika

Ola De.

Ola De.
Ola De. avatar

Ogrzewanie

Hej mam pytanie odnośnie pompy ciepła, czy ktoś...

Hej mam pytanie odnośnie pompy ciepła, czy ktoś ma i jak sie sprawdza, bądź może ktoś planuje zainstalować i mógłby coś podpowiedzieć w temacie?

38 komentarzy

Natalia Olejnik Avatar

Natalia Olejnik

13 sierpień 2013, 10:31

Ponoć najlepsza pompa to z bezpośrednim parowaniem. Koszt ok 70 tys. netto - takie informacje zaczerpnęłam swego czasu od znajomych.
Jul Abatem Avatar

Jul Abatem

13 wrzesień 2013, 07:23

Przy pompach ciepła technika idzie szybko naprzód więc nie ma co się pytać kogoś kto zakładał 2-3 lata temu
Marcin Avatar

Marcin

13 wrzesień 2013, 07:55

Ja mam pompę powietrze-woda i przeszła test zeszłej zimy. Dom nie zamarzł, spokojnie utrzymywała się temperatura, którą sobie ustawiłem (ok. 18 stopni). Koszt prądu od listopada do marca wyszedł dosyć spory bo ok. 2 500 zł, ale był to nowy dom, pierwszy sezon, brak drzwi w pomieszczeniach, wiec grzał się zarówno garaż jak i pokoje, nikt nie mieszkał w domu. Generalnie jesstem zadowolony, ponieważ po właśniwym ustawieniu pompy staje się ona właściwie bezobsługowa.
Ola De. Avatar

Ola De.

13 wrzesień 2013, 14:20

Ok.A możesz ujawnić jaki orientacyjnie jest koszt i jak duży dom ogrzewales?
Marcin Avatar

Marcin

13 wrzesień 2013, 16:09

dom, 120 m, pompa 9 kW kosztowala mnie 11 tyś
Ola De. Avatar

Ola De.

29 wrzesień 2013, 13:49

To z odwiertami i całą instalacją? A jakiej firmy pompa? Danfoss?
Janusz Avatar

Janusz

02 październik 2013, 07:43

Do OLI De w sprawie PC zapraszam do kontaktu od 14 lat działam w temacie od 12 eksploatuję PC ekobudynek@gmail.com Pozdrawiam
Marcin Avatar

Marcin

02 październik 2013, 13:30

@Ola De. - nie, za instalację zapłaciłem 1500 zł. Odwiertów u mnie nie było ponieważ mam pompę ciepłą powietrze - woda Panasonic. Udało mi się ją kupić dość okazyjnie, normalnie bowiem kosztuje ok. 17 tyś.
Ola De. Avatar

Ola De.

17 październik 2013, 19:53

Trochę lepiej to wygląda niż ceny o których czytałam na innych forach...tam było po 70tys..az włos się jeży..
Danwent Avatar

Danwent

21 październik 2013, 10:56

Zainteresowanych instalacją pompy ciepła zapraszam do kontaktu biuro@danwent.com.pl Doradzimy odpowiednie urządzenie, przedstawimy kosztorys inwestycji. Pozdrawiam
Artur Avatar

Artur

10 listopad 2013, 00:00

Gdy masz możliwość podłączyć sie do rury z gazem zapomnij o pompie Ciepla bo czas potrzebny na zwrot z inwestycji bedzie bardzo długi. Gdy nie ma gazu , pompa Ciepla jest optymalna. Tak mi wychodzi z wyliczeń.
Artur Avatar

Artur

10 listopad 2013, 00:00

Gdy masz możliwość podłączyć sie do rury z gazem zapomnij o pompie Ciepla bo czas potrzebny na zwrot z inwestycji bedzie bardzo długi. Gdy nie ma gazu , pompa Ciepla jest optymalna. Tak mi wychodzi z wyliczeń.
Rafał J. Avatar

Rafał J.

10 listopad 2013, 09:53

W tych wszystkich pięknych plusach pompy ciepła nikt nie uwzględnia kosztów prądu. Pominę już fakt, że znajomy poczynił inwestycje w wysokości około 80tyś zł a i zdarzało mu się dogrzewac dom podczas zimy bo ogrzewanie nie dało rady. Ja na krótko licząc przy paliwie stałym mam za koszt inwestycji w takie rozwiązanie 25 lat palenia ekogroszkiem. To proste wyliczenie nie uwzględnia kosztów prądu na obsługę takiego rozwiązania, więc śmiało mogę okres mojego palenia wydłużyć do 30 lat. Jedyny dyskomfort takiego rozwiązania to, że raz na tydzień trzeba popiół wyrzucić i zasypać podajnik...
Artur Avatar

Artur

12 listopad 2013, 12:20

Tak Kuna. Wiadomo ze paliwo stałe to naj- naj-tańsze rozwiązanie. Ale ludzie są teraz wygodni. Wolą zapłacić więcej i mieć system oparty na automatyce. A wygody nie da się wycenić :). Dlatego wg mnie można ze sobą porównywać jedynie systemy które gwarantują automatykę. Nie ma co w to mieszać systemów gdzie potrzeba jest cokolwiek robić - typy wyjąć popiół itd. Takie trzeba by porównywać osobno. Tu myślę ze poza groszkiem mogło by się okazać ze jeszcze taniej jest opalać drewnem (gdzieś takie wyliczenia widziałem). A jeżeli chodzi o systemu z automatyką to gaz wychodzi ciut drożej w eksploatacji ale za to bardzo tania jest sama inwestycja. Nie opłaca się wg mnie instalować pompy ciepła tam gdzie jest dostęp do gazu z rury (nie mowie o gazie ze zbiornika bo to też drogo wychodzi).
Janusz Avatar

Janusz

05 grudzień 2013, 10:03

Artur i inni żle piszący o POMPACH CIEPŁA jestem na 100 % pewien że przy Ich inwestycjach zostały popełnione błędy. Ja mam gaz w ulicy i od 12 lat PC ( teraz wiele instalujemy ) uważam że nawet w takiej sytuacji jest to DOBRY wybór !!! nie tylko ze względów ekonomicznych ! ja 240 m2 do ogrzania 21 - 22 st C ogrzewam, ciepła woda oraz hydrofor ( na tym samym oddzielnym liczniku ) na DZIŚ za 130 zł miesięcznie (średnio lato - zima) A w domu Syna od 1,5 roku jeszcze taniej.
Marcin Avatar

Marcin

05 grudzień 2013, 12:35

A jakiego rodzaju masz pompę ciepła?
Janusz Avatar

Janusz

05 grudzień 2013, 13:03

Mam woda woda Ale 99 % instalujemy na sondach
Marcin Avatar

Marcin

05 grudzień 2013, 13:42

Jakiego rzędu są to w tej chwili koszty (całej istalacji - odwiert, rury, pompa, instalacja)?
Janusz Avatar

Janusz

05 grudzień 2013, 13:46

Kotłownia z renomowaneuj firmy PC w zależności od wielkości domu od 50 tys + instalacja przekazująca ciepło do budynku. ekobudynek@gmail.com
Rafał J. Avatar

Rafał J.

08 grudzień 2013, 06:20

Ekobudynek, podaj średni koszt kompletu dla budynku powiedzmy 150m2. No i w życiu nie dam wiary w 130zł... 4 osoby z dolnego śląska znam które poczyniły tego rodzaju inwestycje i chyba by Cię tutaj śmiechem zabiły za takie posty. Ja też myślałem o takiej inwestycji. Jest to rozwiązanie komfortowe, więc musi swoje kosztować. Chyba każdy kto teraz buduje nie przejdzie obok tego obojętnie. Sporo pytałem, jeździłem, oglądałem. Targi budowlane odwiedzalem.. Jest to rozwiązanie dla bogatych. Założę się, że taniej niż 80 tyś nie będzie. Każdy wtedy kalkuluje. Kogo stać, ten płaci. Komu się nie przelewa, poczeka kilka lat aż technologia potanieje i będzie zdrowa konkurencja na tym polu i więcej ludzi to założy, może kiedyś się skusi jeśli zostanie to zweryfikowane przez rynek.
Janusz Avatar

Janusz

08 grudzień 2013, 09:02

Ponieważ mnie nie znasz masz prawo nie wierzyć, NIC na to nie poradzę ?! Ja zawsze postępuję życzliwie.Oczywiście znam podobne opinie z którymi "walczę" dobrym przykładem. Budownictwa uczyłem się całe życie, a od min. 16 lat analizuję technologię PC (mam sporo publikacji na ten temat) myśląc o swoim domu. Moi koledzy z branży sanitarnej oczywiście mi odradzali PC, a szczególnie że mam gaz w ulicy ! Dziś wiem że nie mieli racji, Oni też już instalują PC ( z różnym skutkiem, stąd powstają negatywne opinie) Dla tego typu niedowiarków od 2009 r zainstalowałem licznik, stąd dokładność pomiaru. Teraz to dopiero nie uwierzysz - w domu Syna osiągam średnioroczną sprawność (co + cwu) aż 540 % przy temp. wew, 21 st C co pokazuje nowoczesna PC Właśnie za ten dom dostałem tytuł Podlaski Innowator 2012r. Teraz nadzoruje dom mojego Sąsiada ok 200 m2 gdzie mój Przyjaciel wykonał porządnie (ma własne wiertnice) komplet za 70 lub 75 tys Znając wnętrze PC też uważam że powinny kosztować mniej, jak również czekam (wzorem innych krajów) na wsparcie ze strony naszego Państwa Ps Chciałbym żebyś zobaczył zdziwienie i radość doświadczonych (instalujących pierwszy raz PC) hydraulików po zainstalowaniu i uruchomieniu PC, że to działa !!. Widziałem 2 takie ekipy. Pozdrawiam
Rafał J. Avatar

Rafał J.

09 grudzień 2013, 08:06

Działasz tylko lokalnie? Daj proszę namiar na siebie. Jest możliwość instalacji w budynku zasilanym w tej chwili kotłem na paliwo stałe?
Janusz Avatar

Janusz

09 grudzień 2013, 08:25

Witam jednak mi uwierzyłeś !? W Twoim wypadku wymaga to analizy budynku i Twoich oczekiwań. Myślę że nawet w takiej sytuacji można coś zaproponować. Jednak uważam że super efektów ekonomicznych nie osiągniesz stąd musiałbym poznać Twoje ovzekiwania. Mój Przyjaciel działa w całej Polsce. "Stara" strona www.ekobudynek.republika.pl; Janusz 606758757; dom 85 7419753 ekobudynek@gmail.com Pozdrawiam
Rafał J. Avatar

Rafał J.

09 grudzień 2013, 21:29

Janusz, wiara u mnie w słowniku to pojęcie abstrakcyjne. Napisałem maila bo wiem, że wykonawca potrafi spierdzielic nawet proste czynności więc biorę pod uwagę fakt, że u osób które to mają poziom wykonania robót mógł być znacznie niższy niż powinien. Stąd zastanawiam się jeszcze czy dac tej technologii szansę:)
Artur Avatar

Artur

10 grudzień 2013, 17:04

@Janusz. Ja nie pisze ze pompa ciepła to złe rozwiązanie. Już sam zainstalowałem do tej pory w poprzednich moich inwestycjach już dwie pompy ciepła i w dom który teraz buduje też będę ogrzewał pompą ciepła. Dolne źródło już gotowe. Ja tylko mówię że koszt zwrotu z inwestycji jest niesamowicie długi. Jak bym miał gaz z rury koło domu na pewno wybrał bym wariant droższego paliwa jakim jest gaz ale znacznie tańszej instalacji. Robiłem kalkulacje i oczywiście znacznie taniej się ogrzewa pompą ALE dużo więcej trzeba wydać na początku. Niestety rurę z gazem mam dopiero około 1,5 km od domu i gazownie nie chce jej pociągnąć bo im się nie opłaca.
Janusz Avatar

Janusz

10 grudzień 2013, 19:22

Prosty czas zwrotu w porównaniu z gazem to 8 lat. Zakładam, że dom z PC jest porządnie zbudowany i bez błędów instalacyjnych. Porównywałem dom kolegi - gaz, z moim i wyszło 6 lat czas zwrotu. NIESAMOWICIE długi to jak widzisz nie tak niesamowicie. U mnie działają aktualnie 3 PC ze znakomitymi wynikami. 1 bardzo dawno, 2 - 1,5 roku i 3 - 2 miesiące.
Artur Avatar

Artur

10 grudzień 2013, 23:16

Janusz, widze ze jestes niesamowitym fanem pomp ciepla, i dobrze bo to fajne nowoczesne rozwiazanie. Ale mysle ze potrzebny jest rozsadek, takie ortodoksyjne podejscie ze tylko PC na pewno nie zacheci nikogo bo ludzie glupi nie sa :). Tak jak Ci juz pisalem, zamowilem juz w inwestychach 2 instalacje pomp ciepla, dzialaja, wszystko jest zgodnie z oczekiwaniami , dlatego zdecydowalem sie też na trzecią instalacje pomp ciepla w kolejnej inwestycji. Ale nie ma co popadac w skrajnosci. Dlaczego? Bo mam tez porownanie do tego jak to wyglada gdy uzywa sie gazu i nowoczesnych piecow gazowych. Aktualnie mieszkam w domu gdzie mam zalozony bardzo ekonomiczny piec na gaz z odzyskiem ciepla ze spalin i za ogrzewanie i domu i basenu place bardzo niewiele. Oczywiscie wiecej niz placil bym za prad do pompy ciepla ALE koszt tego pieca (mimo ze bardzo nowoczesny) w porownaniu do kosztu pompy ciepla to byly grosze. Juz nie wspomne o koszcie dolnego zrodla ciepla. Widze wszystkie te koszty i tu gdzie pompa i tu gdzie gaz i widze ze tam gdzie rura z gazem juz jest bardziej oplaca sie ogrzwanie gazowe a tam gdzie go nie ma bardziej oplaca sie pompa ciepla. To moje spostrzezenia a nie dywagacje. I na pewno nie sa to oszczednosci w stosunku do gazu liczone w kilku latach. ALE tak jak pisalem, tam gdzie gazu nie ma , nie ma tez sensowniejszego rozwiazania jak pompa ciepla. Dlatego 2 juz zamontowalem a trzecią wlasnie montuje.
Janusz Avatar

Janusz

11 grudzień 2013, 07:24

Ponieważ nie jestem krezusem, ZAWSZE postępuję rozsądnie. (cyt. Gdy masz możliwość podłączyć się do rury z gazem zapomnij o pompie Ciepła bo czas potrzebny na zwrot z inwestycji będzie bardzo długi) Chyba ze 6-8 lat to w/g Ciebie b długi czas ? Jak chciałbyś porównać (dokładnie) 2 domy, gaz - PC musiałyby być identyczne. ( cyt. na pewno nie sa to oszczednosci w stosunku do gazu liczone w kilku latach ) ad rem. - Pisałem o domu Kolegi delikatnie 6 lat, a porównując powierzchnie obu domów wyszło: PROSTY czas zwrotu wyniósł 4,5 roku Oczywiście gdyby dom kolegi był podobnie zbudowany jak ten porównywany byłoby to 6 -8 lat, dlatego tak napisałem poprzednio. Poza tym uważam że moje oszczędności wynikają również z ODPOWIEDNIEJ eksploatacji PC, innej niż w większości przypadków jednak jest to możliwe wyłącznie gdy już na etapie projektowania jest decyzja o PC. Na koniec przypomnę o najważniejszej rzeczy, a mianowicie BEZPIECZEŃSTWIE ci co przeżyli takie wydarzenia (zatrucia,wybuch) o ile mogliby nigdy nie podłączyliby gazu.
Marcin Avatar

Marcin

11 grudzień 2013, 09:26

Nie popadajmy w skrajność, zatrucia i wybuchy dotyczą zwykle starych instalacji, a i tak nie zdarzają się często. Znalazłem porównanie rocznych kosztów ogrzewania i c.w.u. wg. cen z listopada 2013 dla domu 160 m2 i c.w.u 300 l/dzień: http://www.viessmann.pl/content/dam/internet-pl/images/home/wykresy/160m2.jpg Wynika z nich, ze różnica w kosztach pomiędzy kotłem gazowym wysokiej sprawności, a PC gruntową to ok. 2300 zł rocznie. Nie wiem ile kosztuje nowoczesny kocioł kondensacyjny, ale nawet jeśli 20 000, to różnica do kosztu gruntowej PC to ok. 40 000 zł. Z tego wynika, ze zwrot z jej instalacji nastąpi po 17 latach a nie 6-8. Chyba, że robię jakiś błąd myślowy?
Marcin Avatar

Marcin

11 grudzień 2013, 09:30

Oczywiście problem w tym, że infrastruktura instalacji gazowych jest kiepska i często nie możemy sobie na piec gazowy pozwolić. Wówczas alternatywą jest PC, w moim przypadku PC powietrze-woda, która tez daje radę, a koszt inwestycji to ok. 25 000 a nie 60.
Janusz Avatar

Janusz

11 grudzień 2013, 15:13

Jeszce tego by brakowało żeby nasze zdrowie było zagrożone często !!! w tak prozaicznej sytuacji. Zapytaj takich co zostali doświadczeni przez los, czy poprą moje ostatnie zdanie ? Oczywiście do Twoich wyliczeń niektóre dane są niepoprawne, ja policzyłem w/g tego przykładu i moich sprawdzonych kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych i wyszło 7,5 roku. Natomiast dla tego przykładu gdy zastosuję PC woda - woda to zwrot już po 3 latach !!! W moim domu miałem zwrot po 4 latach. Cieszę się że też masz powietrze- woda. Jednak nigdy nie uzyskasz takiej sprawności jak sol-woda czy woda - woda a w związku z tym i tak niskich kosztów eksploatacyjnych. Wisz już widziałem 4 instalacje z PC powietrznymi dosyć sprawnie pracującymi nawet przy -31 st C, z COP ok 2, dla tej temperatury.
Rafał J. Avatar

Rafał J.

20 grudzień 2013, 19:09

Przedwczoraj rozmawiałem z jednym wykonawca pc z Wrocławia. Trochę mi człowiek ten temat przybliżył i rozjaśnil kilka kwestii. Z tej dyskusji wyciągnąłem tyle, że w standardowym energooszczędnym budynku jaki stawia sobie Kowalski, nie jest możliwe uzyskanie podobnego wyniku do Twojego. Cena to nie mniej niż 80tyś. Pokazałem mu tą dyskusję i kazał mi zapytać, czy nie masz przypadkiem domu pasywnego? Chłop instaluje różne rodzaje pomp ciepła i przy budownictwie energooszczędnym (lambda izolacji ~ 0,034) rachunek musi przekraczać 500 zł i koniec. Więc zwrot inwestycji dla przeciętnego Kowalskiego to nie jest kwestia kilku lat. Ja licząc na swoim przykładzie, pale za sam koszt inwestycji nie mniej niż 20 lat. Najwyższy w zimie miesięczny koszt ogrzania domu w moim przypadku nigdy nie przekroczy 600 zł. Jaki dla mnie jest sens inwestować w pc?
Janusz Avatar

Janusz

21 grudzień 2013, 07:34

W związku z tym - Powodzenia. Wesołych Świąt
Artur Avatar

Artur

21 grudzień 2013, 16:14

Janusz a mógłbyś podać te założenia do wyliczeń z których wynika zwrot z inwestycji po 4,5 roku?
Artur Avatar

Artur

28 grudzień 2013, 06:18

Bardzo mnie te założenia do wyliczeń ciekawią bo jak sie domyślam dom jest energooszczędny a paradoksalnie przy budownictwie energooszczędnym mniej sie opłaca inwestować w drogie systemy grzewcze. Dlaczego? To proste. Bo ogólnie mniejsze wtedy mamy zapotrzebowanie na ciepło czyli wtedy wydajemy na ogrzewanie (obojętnie czy gazu czy pradu). Wiec różnice w kosztach ogrzewania stają sie coraz mniejsze. Wiec różnica kosztów budowy systemu grzewczego jaka jest miedzy pompa ciepła a piecem gazowym dzieli sie wiec na coraz mniejsze kwoty - wiecej lat trzeba aby ta różnica sie zwróciła.
Artur Avatar

Artur

01 luty 2014, 22:20

Tak jak się obawiałem. Od kiedy zapytaliśmy Janusza o detale..zamilkł...
Janusz Avatar

Janusz

04 luty 2014, 06:49

Witam Mam trudności z logowaniem - obsługą Ale głównie BUDUJĘ itp. stąd rzadko tu jestem Artur uważam że szkoda czasu na takie pisanie Te 4,5 roku to Mój dom gdzie sam wiele rzeczy zrobiłem więc... Standard to 8-9 lat w stosunku do gazu. Porównywałem mój dom z domem kolegi fachowca więc też nieżle zbudowany On ma gaz z sieci i wyszło jak pamiętam 6,5 roku
Janusz Avatar

Janusz

04 luty 2014, 06:53

Dla mojej wiarygodności podam Ci tel dom. 85 7419753 i 606758757 www.ekobudynek.republika.pl
Comments form avatar

 

Zobacz również

Ostatnie wpisy użytkownika

Avatar

Ściany parteru zewnętrzne

Jest dobrze :-)

Comment icon3

Avatar

Wylewanie fundamentów

Koniec prac w ziemi :)

Comment icon7

Avatar

Organizacja budowy

No to jedziemy w górę :)

Comment icon1