pixel
Back arrow icon Przejdź do dziennika budowy użytkownika

Marcin

Marcin
Marcin avatar

Ogrodzenie

Od kilku tygodni nasze głowy zaprząta myśl o...

+1

Od kilku tygodni nasze głowy zaprząta myśl o ogrodzeniu. Zdecydowaliśmy, że będzie ono wykonane z klinkieru Terca, bo będzie nam pasować do komina ;) Komin mamy z czarnej cegły, więc na ogrodzenie wybraliśmy klinkier Terca w kolorze Matrix (widać go na zdjęciu poglądowym). Nawet nie wiecie jak trudno znaleźć murarza, który podjąłby się wykonania ogrodzenia z klinkieru. Każdy wybrzydza, mówi, że zrobiłby, ale z innego materiału. Klinkier jest wymagający, trzeba mieć umiejętności, by dobrze go wymurować. W końcu znalazł się śmiałek, który zajmuje się ogrodzeniami klinkierowymi. Jesteśmy z nim umówieni na weekend w celu omówienia prac nad ogrodzeniem. Ogrodzenie z klinkieru będziemy robić tylko od frontu - wiadomo, koszty. Chcąc jeszcze bardziej obniżyć koszty stwierdziliśmy, że może uda się zaoszczędzić na betonie ulewając stopy tylko pod słupki. Natomiast część pomiędzy słupkami chcielibyśmy zaszalować, zazbroić i zalać betonem, który będzie wisiał w powietrzu. Oczywiście pasuje to obsypać ziemia tak, by żadne zwierzątka nie przeciskały się pod spodem, ale też, żeby mróz nie wysadzał muru. Ogrodzenie będzie miało około 30m, dlatego wylanie betonowej podmurówki głębokiej przynajmniej na 1m (żeby przejść przez strefę przemarzania) byłoby dość kosztowne. Stąd właśnie ten pomysł o podwieszeniu murku pomiędzy słupkami na takiej mini betonowej podmurówce. Ciekaw jestem jak ten pomysł oceni murarz. Waszym zdaniem będzie to miało rację bytu czy jednak konieczna jest podmurówka na głębokość 1m?    Zdjęcie ogrodzenia jest zapożyczone z Internetu dla przykucia uwagi ;)      

14 komentarzy

Monika Avatar

Monika

12 październik 2017, 12:21

1m głębokie na calosci ogrodzenia? Ja bylam pewna ze tak sie robi jak Ty proponujesz- czyli słupy betonowe głebokie na 1m pod słupkami a miedzy nimi tylko betonowy murek juz nad ziemią... My rowniez bedziemy robili ogrodzenie z ciemnego klinkieru tylko z przodu, natomiast z trzech pozostałych stron cos tanszego... U na 260m ogrodzenia z klinkieru to troszkę duze koszty by wyszly...
Marcin Avatar

Marcin

12 październik 2017, 12:28

Ja się właśnie częściej spotykam z tym, że na całej długości ogrodzenia robią podmurówkę głęboką na 1m. To jest jednak spory koszt, dlatego się zastanawiam nad takim zrobieniem tego w powietrzu. Ale skoro piszesz Moniko, że tak się robi, to chyba dobrze wykombinowałem ;) Oby tylko nasz murarz nie stwierdził, że łatwiej mu zalać podmurówkę w ziemi, bo nie trzeba się męczyć z szlowaniem, tylko wylać prosto do gruntu.
Monika Avatar

Monika

12 październik 2017, 12:32

Ale ja nie wiem czy tak sie robi... Nie mam pojecia o ogrodzeniu... tak mi sie tylko wydawalo...
Monika Avatar

Monika

12 październik 2017, 12:35

Mozliwe ze akurat pod klinkier rzeczywiscie konieczny jest taki pelny fundament...
Marcin Avatar

Marcin

12 październik 2017, 12:38

Mój teść mówił mi, że właśnie jeden jego sąsiad ma wymurowane ogrodzenie z cegły i ta część pomiędzy słupkami wisi w powietrzu. Z tym, że słabo to zazbroili i się ugięło pod ciężarem cegły. Raczej wolelibyśmy uniknąć takiej sytuacji. Dlatego zastanawiam się czy właśnie nie będzie konieczne zrobienie takiego pełnego fundamentu, jak piszesz. Wątpliwości pewnie ostatecznie rozwieje murarz.
Monika Avatar

Monika

12 październik 2017, 12:45

Wydaje mi sie ze pod ogrodzenie z siatki czy panelowe to tak sie chyba wlasnie robi... a w przypadku klinkieru to rzeczywiscie lepiej sie doradzic jakis fachowcow :)
Marcin Avatar

Marcin

12 październik 2017, 12:47

Do ogrodzenia panelowego właśnie kupuje się takie gotowe podmurówki, które stoją na ziemi. Zobaczymy jak to będzie z klinkierem. Oby to ogrodzenie nie wyszło jakoś szczególnie drogo.
Monika Avatar

Monika

12 październik 2017, 12:51

U nas do ogrodzenia jeszcze daleko wiec skorzystamy z Twojego doswiadczenia bo juz napewno bedziesz po tym etapie :)
Marcin Avatar

Marcin

12 październik 2017, 12:54

Na razie muszę zrealizować voucher z wiosennego konkursu ;) Ogrodzenie będziemy robić dopiero wiosną, bo nie chcemy, żeby przypadkiem mróz złapał zaraz po wymurowaniu. Ale na pewno będę tu opisywał jak przebiegają prace, więc zapraszam do śledzenia :)
Ola Avatar

Ola

12 październik 2017, 16:23

Elegancko będzie wyglądać ;)
Marcin Avatar

Marcin

12 październik 2017, 16:29

Taką mamy nadzieję. Elewacja domu będzie biała, więc czarne, klinkierowe ogrodzenie powinno się ładnie prezentować na jego tle :)
Marcin Avatar

Marcin

15 październik 2017, 07:09

Moniko, jesteśmy po rozmowie z murarzem. No i się okazuje, że na całej długości ogrodzenia musi być podmurówka, nie można tak w powietrzu podwiesić. Z tym, że ona nie musi mieć 1m głębokości. Trzeba wykopać na jakieś 60 cm, nasypać piachu (30 cm), ułożyć styropian i dopiero zalać jakieś 20 cm betonu. Wtedy przy mrozie nie będzie wysadzało ogrodzenia. O takim wykonaniu to już w ogóle nie słyszałem, ale ten murarz, który będzie u nas robił, mówi, że na glinie się to sprawdza.
Agnieszka Avatar

Agnieszka

18 październik 2017, 21:03

Nie jestem pewna jak to wygląda z przypadku ogrodzenia z klinkieru. Przy ogrodzeniu panelowym czy siatce mój tata jedynie pod słupkami robił głęboki wykop a resztę podmurówki robił na ziemi, szalując i zalewając betonem. Zazdroszczę Ci już dylematów związanych z ogrodzeniem - fajnie, że jest na budogramie osoba w tak zaawansowanym stopniu wykończenia, że wiele można się nauczyć ;)
Marcin Avatar

Marcin

18 październik 2017, 21:08

Gdyby nie wygrana z wiosennego konkursu, to nie wiem czy za 15 lat dorobilibyśmy się ogrodzenia, bo już jesteśmy spłukani, a gdzie tam do skończenia domu ;) W dodatku na razie będzie ogrodzenie tylko z przodu i bez barierek, sama konstrukcja z klinkieru. Może to będzie śmiesznie wyglądać, ale niestety zanim odłożymy pieniądze, musi tak zostać.
Comments form avatar

 

Zobacz również

Ostatnie wpisy użytkownika

Avatar

Otoczenie domu

I mogę się już pochwalić!

Jak teraz wytrzymać ten czas, aż wokół będzie wszystko ładnie wyrównane, wyrośnie trawa i będzie moż...

Comment icon15

Avatar

Tynki zewnętrzne

Powoli, ale wreszcie ruszyło do przodu.

Zaczynamy kłaść tynk na elewacji :) Po dzisiejszym dniu zostały zagruntowane dwie ściany domu. Oby p...

Comment icon13

Avatar

Montaż drzwi

Dziś się trochę poużalam. Zamontowaliśmy drzwi...

Dziś się trochę poużalam. Zamontowaliśmy drzwi firmy KMT. Wzięliśmy te Plus Passive, bo myśleliśmy, ...

Comment icon14