pixel
Back arrow icon Przejdź do dziennika budowy użytkownika

Marcin

Marcin
Marcin avatar

Odkurzacz centralny

Dziś po długim czasie oczekiwania zamontowano...

+1

Dziś po długim czasie oczekiwania zamontowano nam odkurzacz centralny Falcon 700. Czym jest odkurzacz centralny? Jest to instalacja, która składa się z jednostki centralnej (odkurzacza), rur ukrytych w ścianie oraz gniazd i szufelek. Odkurzacz centralny posiada wiele zalet. Nie pracuje tak głośno jak zwykły odkurzacz, ponieważ jednostka centralna znajduje się przeważnie w kotłowni, piwnicy czy garażu. Odfiltrowane powietrze, które zostaje zassane z domu wyrzuca na zewnątrz budynku, dzięki czemu resztki kurzu nie pozostają w pomieszczeniu, które sprzątamy. Czasem można usłyszeć głosy, że odkurzacz centralny jest siedliskiem roztoczy, bo wszystko zostaje zamknięte w ścianach. Otóż nie, prawidłowo wykonana instalacja nie pozwala na osiadanie pyłu i roztoczy w rurkach, ponieważ pęd zasysanego powietrza wprowadza je do worka. Odkurzacz centralny jest idealny dla alergików, ponieważ w czasie pracy oczyszcza powietrze z alergenów i nie wyrzuca go w pomieszczeniu, tylko poza dom. Odkurzacz centralny ma także znacznie większą siłę ssania niż zwykły odkurzacz, a co za tym idzie jego pobór prądu również jest większy. Wadą jest też cena instalacji, ponieważ odkurzacz centralny kosztuje znacznie więcej niż zwykły, a nawet więcej niż popularne I-roboty. Nas przekonały zalety odkurzacza centralnego, dlatego się na niego zdecydowaliśmy. Zakupiliśmy zestaw szczotek z rurą o długości 7,5m. Zdecydowanie wystarczy, by z jednego gniazdka, które znajduje się w centralnym punkcie poziomu domu, posprzątać całą jego powierzchnię. Poza gniazdkami na parterze i poddaszu, mamy także dwie szufelki - w kuchni i wiatrołapie, ponieważ te miejsca najczęściej wymagają sprzątania, dlatego, by nie rozwijać całej rury, wystarczy miotełką pozamiatać piach czy okruchy do szufelki. Odkurzacz został już przetestowany, sprawuje się świetnie. Mamy zamiar wykorzystywać go także to sprzątania na poddaszu, ponieważ przy pracach wykończeniowych, jak każdy wie, bardzo się kurzy. Montażysta zapewnia nas, że z powodzeniem może służyć jako odkurzacz przemysłowy, ale trzeba go używać z rozwagą. Odkurzacz Falcon 700 ma 36 miesięcy podstawowej gwarancji. Może zostać przedłużona do 72 miesięcy, jeśli co roku będzie dokonywana wymiana filtra i worków. W razie awarii odkurzacza po upływie 36 miesięcy podstawowej gwarancji przedłużona gwarancję należy udokumentować fakturami z zakupów.       

56 komentarzy

Iwona Avatar

Iwona

17 październik 2017, 15:54

No to się chłopy nakuli w ścianach no i koszt tez nie mały . Oby nie zawodziło urzadzenie.
Marcin Avatar

Marcin

17 październik 2017, 15:58

Jakoś szczególnie wiele u nas nie było kucia. w przeważającej większości instalacja jest u nas rozłożona na chudziaku pod styropianem. Kuć trzeba było jedynie pion i przejścia przez ścianę, gdy była taka potrzeba. Ale pion i tak kuli pod instalację wod-kan, więc wszystko wcisnęli obok siebie w jeden otwór.
Iwona Avatar

Iwona

17 październik 2017, 16:01

To musieliście to robić przed tynkami, wylewki .
Marcin Avatar

Marcin

17 październik 2017, 16:02

Tak, instalacja była przygotowana przed tym wszystkim. Planowaliśmy ją od początku. Jedynie jednostkę centralną mieliśmy kupić za 2-3 lata, ale już jest nam bardzo potrzebny odkurzacz, dlatego przyspieszyliśmy zakup.
Ania Avatar

Ania

17 październik 2017, 16:43

odkurzacz centralny to świetna rzecz. Też u siebie zaplanowałam.
Ania Avatar

Ania

17 październik 2017, 16:44

instalację sobie sobie zrobimy a jak kasy nie starczy na jednostkę centralną to dokupimy w późniejszym terminie.
Marcin Avatar

Marcin

17 październik 2017, 16:47

Jak tylko umiecie zrobić sami, to zróbcie. Nas to sporo kosztowało - 1800 zł. Hydraulik (bo on nam to akurat robił) nas tak namawiał, obiecywał, że zrobi za pół ceny, a ostatecznie nie obniżył ceny w ogóle. No a my nie chcieliśmy się już o to wykłócać. Jednostkę można dokupić później, bez problemu. Najważniejsze to zrobić instalację, przed tynkami i wylewką, bo później już kiepska sprawa z kuciem.
Ania Avatar

Ania

17 październik 2017, 16:58

Dokładnie Comando. Oby kasy wystarczyło. My wycenę robocizna + jednostka mamy kwotę ok 6000, ale chyba sami zrobimy instalację. Sam odkurzacz to ok 3600 (BEAM)
Ania Avatar

Ania

17 październik 2017, 17:00

szufelkę w kuchni miałam w planie a o wiatrołapie nie pomyślałam. My też gniazdo będziemy mieć w garażu bo jam zlokalizowana jest jednostka.
Ania Avatar

Ania

17 październik 2017, 17:01

co do rury to bierzemy 9 m . Również po jednym gnieździe na piętro.
Marcin Avatar

Marcin

17 październik 2017, 17:02

Nasz odkurzacz to koszt około 2 tys. Do tego zestaw sprzątający, montaż, rurki, kolanka i ma wyjść około 3 tys w sumie (bez instalacji w ścianie). Jeszcze dokładnie nie wiem jak to kosztowo będzie wyglądało, bo nie było wiadomo ile rurek zostanie zużytych, pewnie jutro mi fakturę wystawią.
Marcin Avatar

Marcin

17 październik 2017, 17:04

U mnie gniazdko jest w holu, żeby sięgnąć wszędzie krótszą rurą. Nie wolisz sobie gniazdka zrobić w innym miejscu, żebyś mogła mieć mniejszą rurę? Podobno ta 9m jest nieporęczna, no i to zawsze więcej do przechowywania.
Ola Avatar

Ola

17 październik 2017, 17:14

Jeczcze nie miałam okazji takie odkurzacza zobaczyc... Nikt ze znajomych nie ma ....
Marcin Avatar

Marcin

17 październik 2017, 17:16

My widzieliśmy u kuzyna żony. Są bardzo zadowoleni. Miejmy nadzieję, że my przy dłuższym użytkowaniu też będziemy. Szczególnie przekonuje nas to, że pyłki i roztocza nie pozostają w domu. Na razie nie ma alergików, ale warto myśleć przyszłościowo, bo później do wykonania takiej instalacji generalny remont jest potrzebny.
Ania Avatar

Ania

17 październik 2017, 17:21

My znamy kilku szczęśliwych posiadaczy i dlatego chcieliśmy to u siebie.
Marcin Avatar

Marcin

17 październik 2017, 17:27

Żona raz od kogoś słyszała, że jego znajomemu śmierdziało z instalacji i w związku z tym ten ktoś odradzał. Ale moim zdaniem należy się zastanowić, co ta osoba odkurzała, bo chyba po kurzu, włosach czy jakichś okruchach by nie śmierdziało...
Ania Avatar

Ania

17 październik 2017, 17:50

może mysz mu tam zdechła w instalacji
Marcin Avatar

Marcin

17 październik 2017, 17:51

Tyko jak do niej weszła? Chyba, że znalazła się w niej zanim zostały założone gniazdka bądź do rurek na etapie ich rozkładania.
Ania Avatar

Ania

17 październik 2017, 18:00

to był żart
Marcin Avatar

Marcin

17 październik 2017, 18:04

Niekumaty jestem :D Albo biorę wszystko zbyt poważnie :D
Ania Avatar

Ania

17 październik 2017, 18:47

spoko. Ja jestem po piwku więc żarty się mnie trzymają
michalg12 Avatar

michalg12

17 październik 2017, 19:16

Odkurzacz centralny to cos nad czym jeszcze myslimy. Nie bedzie u nas klopotu z noszeniem po schodach, wiec niby bez roznicy czy w szafie bedzie odkurzacz czy sama rura. Najbardziej podoba sie nam opcja z tymi automatycznymi szufelkami...
Marcin Avatar

Marcin

17 październik 2017, 19:24

Szufelki faktycznie są przydatne. W wiatrołapie zawsze jest dużo piachu przynoszonego na butach. W kuchni przy blacie roboczym zawsze się okruchy znajdą, więc warto mieć szufelki w tych miejscach.
Marjósz Avatar

Marjósz

17 październik 2017, 19:26

Tez o tym myślałem ale przeciw wg mnie jest więcej zeczy niż za... 1. Za cenę takiej instalacji kupujemy 10 odkuzaczy ekonomicznych albo 5 antyalergiczny z filtrami i innymi bajerami. 2. Noszenie tych długich rur wcale nie jest wygodne znam to z relacji ludzi którzy użytkuja... 3. Ogromne straty ciepła zima... nie po to instaluje rekuperacje i inne bajery aby potem wydmuchac całe powietrze z domu na zewnatrzy !! Więc dla mnie zbędny bajer kolejny gadzet za ktore slono sie placi.. Są dziś bezprzewodowe odkurzacze wiele bardziej wygodne niż te 7 metrowe rury
Marcin Avatar

Marcin

17 październik 2017, 19:33

Cena faktycznie jest wyższa niż zwykłego odkurzacza. Co do rury, jak nie ją się ciągnie, to trzeba ciągnąć odkurzacz. Ja tam chyba wolę, żebyśmy odkurzając schody ciągnęli rurę niż cały odkurzacz, który wcale lekki nie jest. A straty ciepła w związku z czym? Zasysanie powietrza z domu i wyrzucanie na zewnątrz? Bez przesady, u nas się nie odkurza każdego dnia po 2 godziny. Nie mamy na to czasu i przeważnie większe sprzątanie odbywa się raz w tygodniu, no może ze dwa razy odkurzamy w tygodniu ;)
Marcin Avatar

Marcin

17 październik 2017, 19:33

Cena faktycznie jest wyższa niż zwykłego odkurzacza. Co do rury, jak nie ją się ciągnie, to trzeba ciągnąć odkurzacz. Ja tam chyba wolę, żebyśmy odkurzając schody ciągnęli rurę niż cały odkurzacz, który wcale lekki nie jest. A straty ciepła w związku z czym? Zasysanie powietrza z domu i wyrzucanie na zewnątrz? Bez przesady, u nas się nie odkurza każdego dnia po 2 godziny. Nie mamy na to czasu i przeważnie większe sprzątanie odbywa się raz w tygodniu, no może ze dwa razy odkurzamy w tygodniu ;)
ETŚK Avatar

ETŚK

17 październik 2017, 19:47

Również nie widziałam ani nie wiedziałam o takim odkurzaczu. Pierwszy raz go tu widze
Marjósz Avatar

Marjósz

17 październik 2017, 20:26

Ty masz swoje racje ja mam swoje dlatego nie robiłem... kwestia sporna chciałem tylko trochę do tego lukrowanego postu dodać trochę soli... Strata ciepla dla mnie jest duża jak pisze producent 294m3/h jak odkurzasz cały dom to tego w 15 min nie zrobisz ... tak czy inaczej są zwolennicy jak ty i przeciwnicy jak ja wybór indywidualny... dla mnie odkurzacz nr 1 na dzień dzisiejszy to philips aqua trio pro odkurza i zmywa jednocześnie trochę kosztuje ale i tak mniej niż cała instalacja a i mamy od razu umyta podloge na necie są fajne filmy pokazujące możliwości tego wynalazku
Marcin Avatar

Marcin

17 październik 2017, 20:32

Otóż to, każdy ma swoją rację i każde urządzenie ma zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Ja mam wśród swoich znajomych zadowolonych posiadaczy odkurzacza centralnego i mam nadzieję, że my także będziemy z niego zadowoleni.
Marjósz Avatar

Marjósz

17 październik 2017, 20:40

A co mają powiedzieć jak tyle kasy włożyli to tak jak z posiadaczami iphona każdy kto wyda na niego majątek nie przyzna się ze jest do d... i nie kompatybilny z innymi sprzętami w domu... poprostu super telefon ... no ale nie schodzimy na temat telefonów ;)
Marcin Avatar

Marcin

17 październik 2017, 20:47

Nie generalizujmy, jeszcze są ludzie, którzy pytani o szczerą opinię potrafią powiedzieć: nie kupuj, bo to strata kasy. Ja akurat na swoich znajomych mogę w takiej kwestii polegać i jeśli coś ich zdaniem jest do bani, to mówią o tym otwarcie. Sam, kiedy dokonam nietrafionego zakupu, albo wezmę do jakichś prac drogiego fachowca, który miał mi coś zrobić tak, że mucha nie siada, a nie jestem zadowolony, to zawsze odradzam popełniania tych samych błędów, co ja. W kwestii budowy domu bardzo często podpytuję znajomych, którzy już skończyli budować lub są trochę przede mną i jeszcze nigdy nie zachęcali mnie do czegoś, żebym miał tak samo źle jak oni ;)
Marjósz Avatar

Marjósz

17 październik 2017, 21:28

A co to masz niebieskiego na zdjęciu ??
Marjósz Avatar

Marjósz

17 październik 2017, 21:28

A co to masz niebieskiego na zdjęciu ??
Marcin Avatar

Marcin

17 październik 2017, 22:01

To jest filtr do wody - BWT Aqua Nano
Monika Avatar

Monika

17 październik 2017, 22:35

U nas w domu filtr do wody napewno zamontujemy... w mieszkaniu mamy taki straszny osad ze nie wyobrazam sobie nie miec tego sprzętu w nowym domu...
Monika Avatar

Monika

17 październik 2017, 22:47

A jesli chodzi o odkurzacz centralny to zawsze bylam jego przeciwnikiem... równiez nie widzialam sensu tego odkurzacza... Co za różnica czy ciągne za sobą odkurzacz czy dlugaśną rurę... która w dodatku ciągnie mi się przez sciany i pod wylewkami... Moje obawy dotyczyły zawsze tego co bedzie się dzialo w tych rurach... A co jak odkurzę coś lepkiego, w co obtoczy mi się kurz... czasem rura od odkurzacza sie zapyacha... a taka rura w scianie nie moze siw zapchac? Jak przeczytalam Twoj post to zaczełam o tym myslec i teraz mam mętlik w glowie.... juz sama nie wiem co robic... W kazdym bądź razie jeszcze nie kest za póżno zebym zdecydowala sie na odkurzacz centralny? Skoro mam dopiero stan surowy? Musze o tym pomyslec na spokojnie... Ale ostatnio znajomi bardzo polecali mi najnowszego IRobota. Podobno jest świetny - skanuje sobie pomieszczenia i dokładnie wszystko odkurza. Wiec teraz mam dylemat co wybrac...
Nazwa użytkownika Avatar

Nazwa użytkownika

17 październik 2017, 23:12

Irobot jest dobry ale nie do duzych pomieszczen i jest wolny... mimo to rowniez go planujemy ale to z lenistwa. Odnosnie odkurzacza centralnego najwiekszy plus to nie kurzy jak normalny odkurzacz... chodz my kupilismy zwykly malutki odkurzacz zelmer jupiter z filtrem hepa i rowniez jestesmy zadowoleni. Mnie denerwowalo bieganie z dlugim wezem po pokoju :) ale kto co lubi
Marcin Avatar

Marcin

18 październik 2017, 06:39

Rura z odkurzacza centralnego może być kłopotliwa. Jak dla mnie największym problemem jest jej rozwijanie i zwijanie, bo jak to rura, lubi się poplątać, tym bardziej, że jest długa. Ale jak już wyżej wspomniałem, dzięki niej wygodniej sprząta się trudniejsze miejsca, jak schody, bo rurę połozy się na podłodze i po prostu ciągnie za sobą, nie trzeba dźwigać po schodach ciężkiego odkurzacza i uważać, by nie spaść razem z nim. Rura nawet jak spadnie ze schodów, to wielkich szkód nie będzie. Czy instalacja może się zapchać? Nie wydaje mi się, bo siła ssania takiego odkurzacza jest naprawdę duża, więc wszystkie odkurzane odpadki, okruszki i pyłki wpadają do worka z dużą prędkością. Co do odkurzania lepkich rzeczy, to nawet w zwykłym odkurzaczu bym się tego nie podjął, żeby go nie zepsuć i nie pobrudzić sobie na amen szczotki. Ale instalację centralnego odkurzania też się czyści, żeby się nie zapychała. Odkurza się takie specjalne kulki, które przechodząc przez rurki zbierają to, co w nich osiadło. Myślę, że w razie zapchania się instalacji trzeba odetkać ją wtłaczając powietrze pod ciśnieniem. Nas niektóre osoby pytały właśnie czy nie wolelibyśmy kupić IRobota. Szczerze, to jakoś nas on nie przekonuje. Nie mieliśmy okazji zobaczyć jak pracuje takie urządzenie, ale nie wierzę, żeby ono samo wiedziało, której części pomieszczenia jeszcze nie odkurzyło. Przecież on nie zamknie drzwi, by odkurzyć za nimi, na przykład. Podobnie jak zmywarka nie wie, że nie domyła jakiegoś talerza, bo był za bardzo zaschnięty ;) Każde rozwiązanie ma plusy i minusy. Nie ma tak, żeby coś dogodziło każdemu. My nie chcieliśmy zwykłego odkurzacza, bo jak wicie, UE tak obniża normy poboru energii, że obecnie sprzedawane odkurzacze mają klasę odkurzania E. Teściowa chciała niedawno kupić i siedziały z żoną cały dzień w Internecie szukając odkurzacza, który nada się na dywany. No i nie ma nic, w efekcie musiała naprawiać swój stary, a za naprawę zapłacić połowę wartości nowego odkurzacza. A ten tak odkurza, że wczoraj nam "zjadł" wycieraczkę i nie chciał jej oddać :D Moniko, instalację centralnego odkurzania robi się bez specjalnego przygotowania podczas murowania, więc jak się namyślisz, to nic straconego ;)
Agnieszka Avatar

Agnieszka

18 październik 2017, 21:19

Rozważałam zastosowanie u nas takiego centralnego odkurzacza, ale po przemyśleniu wad i zalet stwierdziłam, że chyba jednak nie jest nam potrzebny. Może zmieniłabym zdaniem, gdybym miała możliwość zobaczenia u kogoś na żywo jak działa i posłuchać wiarygodnej opinii kogoś, kto już z niego korzysta, ale nikogo takiego do tej pory nie znałam ;)
Marcin Avatar

Marcin

18 październik 2017, 21:20

Jak widać, nic straconego, bo jest wielu przeciwników odkurzacza centralnego, którzy mają dobre pomysły na jego zastąpienie. Mam nadzieję, że my będziemy z niego zadowoleni.
Iwona Avatar

Iwona

19 październik 2017, 02:24

Ja jak bym mogła to bym chciała mieć taki odkurzacz centralny w domu super podobno sprawa .Napewno Comando będziesz i Ty i żona przede wszystkim zadowolona.
Marcin Avatar

Marcin

19 październik 2017, 08:45

Mam nadzieję, że będzie Iwa tak jak mówisz. Mi osobiście najbardziej zależy na posprzątaniu tym odkurzaczem poddasza, bo przy wykończeniu jest dużo pyłu, którego nie sposób pozamiatać, a przemysłowego odkurzacza nie mamy, musieliśmy pożyczać do tej pory.
Monika Avatar

Monika

21 październik 2017, 15:35

Comando jest dużo przeciwnikow ale jeszcze więcej zwolenników. Także opinie są podzielone... jak zresztą we wszystkim jeśli chodzi o budowe... Jesli rozmawiam z kimś kto ma odkurzacz centralny to każdy sobie go chwali i mówi że nie zmieniły zdania co do slusznosci jego zamontowania.
Monika Avatar

Monika

21 październik 2017, 15:35

Comando jest dużo przeciwnikow ale jeszcze więcej zwolenników. Także opinie są podzielone... jak zresztą we wszystkim jeśli chodzi o budowe... Jesli rozmawiam z kimś kto ma odkurzacz centralny to każdy sobie go chwali i mówi że nie zmieniły zdania co do slusznosci jego zamontowania.
Marcin Avatar

Marcin

21 październik 2017, 16:12

Dziś żona miała okazję przetestować odkurzacz tak porządnie. Stwierdziła, że jest zachwycona. Dotychczas musiała zamiatać podłogę przed umyciem, bo nie mieliśmy żadnego odkurzacza w nowym domu. I zawsze narzekała, że mamy strasznie brudno, bo po umyciu podłóg ma czarną wodę po płukaniu mopa. Dzisiaj odkurzyła podłogi i po raz pierwszy woda po ich umyciu nie była brudna. Stwierdziła, że to była inwestycja życia, bo ten odkurzacz wsysa cały kurz z podłóg. Jedynie problemem jest odkurzenie wycieraczki, bo odkurzacz ma taką siłę ssania, że przywiera ona do szczotki i trzeba stać na niej obydwiema nogami, by ją przyblokować i odkurzyć.
Agnieszka Avatar

Agnieszka

22 październik 2017, 14:10

No to najważniejsze, że żona zadowolona ;)
Marcin Avatar

Marcin

22 październik 2017, 14:45

Jeśli tylko jej ten odkurzacz ułatwi sprzątanie, to ja się bardzo cieszę :)
Ania Avatar

Ania

22 październik 2017, 15:15

czyli odkurzacz się sprawdził
Ania Avatar

Ania

22 październik 2017, 15:16

przy centralnym odkurzaczu jest duży komfort, żadnych alergenów
Marcin Avatar

Marcin

22 październik 2017, 15:21

No właśnie to nas przekonuje. Dopiero teraz po odkurzeniu nim podłogi, widać jaka jest różnica. No i pomyśleć, że cały ten kurz wcześniej fruwał sobie po domu i go wdychaliśmy. A najfajniejsze jest to, że nie trzeba dokładnie odkurzać, bo on zbiera kurz nie tylko spod szczotki, ale w dość dużym promieniu wokół niej. Tym sposobem odkurzanie jest bardzo szybkie.
Ania Avatar

Ania

22 październik 2017, 15:34

Comando a tą szufelkę w wiatrołapie gdzie macie schowaną?
Marcin Avatar

Marcin

22 październik 2017, 15:45

Szufelka w wiatrołapie jest w cokole szafy. Można ją też zrobić w ścianie, jeśli ktoś nie ma szafy w wiatrołapie lub planuje pod szafą miejsce na trzymanie butów.
Ania Avatar

Ania

22 październik 2017, 15:48

dobry pomysł. ja będę mieć zabudowaną jedną ścianę więc też bym to zmieściła
Ania Avatar

Ania

22 październik 2017, 15:48

a nie chcieliście jednostki dać do garażu?
Ania Avatar

Ania

22 październik 2017, 15:49

nam tak doradzili że później przy opróżnianiu pojemnika jest to lepsze
Marcin Avatar

Marcin

22 październik 2017, 15:55

Ale my garażu nie mamy ;)
Comments form avatar

 

Zobacz również

Ostatnie wpisy użytkownika

Avatar

Otoczenie domu

I mogę się już pochwalić!

Jak teraz wytrzymać ten czas, aż wokół będzie wszystko ładnie wyrównane, wyrośnie trawa i będzie moż...

Comment icon15

Avatar

Tynki zewnętrzne

Powoli, ale wreszcie ruszyło do przodu.

Zaczynamy kłaść tynk na elewacji :) Po dzisiejszym dniu zostały zagruntowane dwie ściany domu. Oby p...

Comment icon13

Avatar

Montaż drzwi

Dziś się trochę poużalam. Zamontowaliśmy drzwi...

Dziś się trochę poużalam. Zamontowaliśmy drzwi firmy KMT. Wzięliśmy te Plus Passive, bo myśleliśmy, ...

Comment icon14