Witam, niestety na etapie ław fundamentowych nasza ekipa, kierownik i my zapomnieliśmy o...
5
Facebook Messenger Twitter Mail
Witam, niestety na etapie ław fundamentowych nasza ekipa, kierownik i my zapomnieliśmy o uziemieniu, które powinno być wyciągnięte ze zbrojenia. Prosiłbym o pomoc, jak najprościej w tym momencie zrobić uziemienie ?
Awatar
Paweł 27 kwietnia 2015 15:15

Najprostsze rozwiązanie to wbicie sond uziemiających (szpilek), 3 komplety, głębokość od 3 do 6 m - im głębiej tym lepsza rezystancja takiego uziemienia. Od jakieś czasu już nie zaleca się podpinania uziemienia do zbrojenia fundamentów. Jeśli jeszcze nie zasypałeś wykopów to można ułożyć w wykopie dookoła budynku uziom z płaskownika FeZn

Awatar
Paweł 29 kwietnia 2015 00:20

Nie chodzi mi o to że nie zaleca się wykonywania uziomów fundamentowych; tylko że zbrojenie fundamentu nie jest dobrym uziomem, jeśli chcemy wykonać uziom fundamentowy to wprowadzamy w ławie dodatkowy element np. bednarkę odpowiednio łączoną ze sobą. W 99% przypadków pręty zbrojeniowe są łączone drutem wiązałkowym a takie połączenie ma duży opór elektryczny więc nie nadaje się do uziemienia instalacji elektrycznej bo wydziela się dużo ciepła i może dojść do uszkodzenia betonu ... a właśnie pytanie czy mówimy o uziemieniu instalacji elektrycznej czy odgromowej ?? bo to jest duża różnica. Nie wiem czy jasno przekazał to o co mi chodziło bo nie jestem elektrykiem.

Awatar
Grzegorz 27 kwietnia 2015 11:49

Ja też o tym zapomniałem :( Można teraz albo wbić szpilki w ziemie albo zakopać bednarkę dookoła domu.

Awatar
Grzegorz 28 kwietnia 2015 21:21

Nie zaleca się uziomu fundamentowego? Nie wiedziałem... Czyli intuicyjnie dobrze, że nie zrobiłem :) to znaczy od dziś nie zrobiłem celowo.... i tej wersji będę się trzymał. Swoją drogą ciekawe czemu... muszę wygooglować temat.

Awatar
mirban 5 maja 2015 19:47

Uziom fundamentowy działa wtedy gdy jest cały spawany lub ułożony bezpośrednio pod posypką i musi być rozległy. Ja zrobiłbym otok z bednarki metr od fundamentu na głebokości metra. przepisy mówią o głebokości od 0,5 metra ale kiedy przyjdzie susza - nie działa. Przy zwodach wbiłbym sondy, połaczenia elementów zespawać lub skręcić i zabezpieczyś denzą lub smarem grafitowym i zabezpieczyć folią niebieską. I broń boże betonować ocynkiwaną bednarkę, widziałem jak nie mając 10 lat po prostu skorodowała na styku z betonem w ziemi i odpadła.