Schody betonowe w domu jednorodzinnym ‒ koszty i prace

Data dodania: 26.07.2022 | Magdalena Głowala–Habel
Schody z betonu
Facebook Messenger Twitter Mail

Schody betonowe w domu jednorodzinnym wykonuje się na etapie stanu surowego. Sposób ich budowy jest określony w projekcie domu. Sprawdź, jak zrobić schody betonowe i jak je estetycznie wykończyć.

Schody betonowe wykonuje się bezpośrednio na budowie. Na początku układa się deskowanie i zbrojenie schodów, a następnie wylewa się mieszankę betonową. Wylewanie schodów betonowych odbywa się w tym samym czasie, co betonowanie stropu. Schody lane można też wykonać później.

 

Schody żelbetowe – projekt

Projekt schodów betonowych określa ich kształt, wielkość i kierunek. Wygodne schody betonowe mają najwyżej 10 stopni i nie mniej niż 3 stopnie w jednym biegu. Liczba stopni w jednym biegu powinna być nieparzysta. Wysokość wykończonego stopnia wynosi ok. 17 cm, a głębokość 25–32 cm. Minimalna szerokość biegów wynosi 80 cm, wygodna – 100 cm, a najczęściej spotykana szerokość schodów betonowych to 110–125 cm. Wysokość balustrady przy schodach betonowych mierzona do wierzchu poręczy wynosi nie mniej niż 90 cm, a odległość między balustradami w dwóch biegach powinna mieć przynajmniej 7 cm.

Projekt zawiera rysunki i opisy dotyczące tego, jak wykonać schody betonowe. Podana jest w nim informacja, ile prętów zbrojeniowych potrzeba do budowy schodów. Opisany jest kształt prętów zbrojeniowych, długość i średnica oraz rodzaj stali, z jakiej powinny być wykonane. Na rysunkach jest też pokazane, jak rozmieścić zbrojenie schodów. Ponadto projekt schodów określa klasę betonu (C12/15 lub C16/20), która jest związana z wytrzymałością na ściskanie (jest to wartość badana laboratoryjnie zgodnie z wytycznymi podanymi w odpowiedniej normie branżowej).

 

Wykonanie schodów betonowych – jak to zrobić i o czym pamiętać?

Pierwszym zagadnieniem jest to, jak zrobić szalowanie schodów. Szalunek na schody betonowe wykonuje się zwykle z desek układanych od góry do dołu wzdłuż biegów, a następnie podpiera się go stemplami ustawionymi co metr. Jeżeli schody betonowe mają spoczniki (czyli podesty będące początkiem lub końcem biegu schodów albo przedzielające biegi), je również podpiera się stemplami w odpowiednich miejscach. Jeśli chodzi o schody betonowe zabiegowe (w kształcie litery L, zmieniające kierunek ruchu dzięki temu, że spocznik wyznaczają stopnie o zmiennej szerokości, które zwykle mają kształt wydłużonych trapezów), szalowanie schodów wykonuje się z listew lub sklejki wodoodpornej. Spód takich schodów jest bowiem krzywoliniowy.

W przypadku schodów betonowych kształt stopni określają deski o wysokości podstopnicy, które przybija się do ściany i do deskowania bocznego. Deski te usztywnia się listwą przybitą do nich w środku biegu.

Istotnym elementem jest zbrojenie schodów. Jego ułożenie zależy od wielu czynników, głównie od rodzaju konstrukcji, jaką mają mieć schody betonowe. Najczęstsze konstrukcje schodów betonowych to schody płytowe jedno- lub dwuzabiegowe (podobne do schodów jednozabiegowych, z tym że w kształcie litery U), wspornikowe (ich stopnie z jednej strony są zamocowane w ścianie, a drugi koniec mają swobodny) lub policzkowe (mają belki, które są oparte na ścianach nośnych lub stropach, stopnie są oparte z obu stron na tych belkach lub z jednej strony na belce, a z drugiej na ścianie).

Gdy szalunek schodów zostanie zamocowany, układa się zbrojenie na podkładkach dystansowych, które pozwalają otrzymać odpowiednią otulinę z betonu. Zbrojenie schodów żelbetowych łączy się ze zbrojeniem ich własnego fundamentu. Betonowe schody mają bowiem własny fundament, z którego wystają pręty zbrojeniowe (nazywane starterami) ułatwiające połączenie konstrukcji. Zbrojenie schodów żelbetowych jest także połączone na górze ze zbrojeniem stropu.

Przed betonowaniem deskowanie schodów trzeba zwilżyć. Wylewanie schodów zaczyna się od dołu i kończy na górze. Gdy beton lekko zwiąże, wierzch stopni zaciera się na gładko. Przez następne 2 tygodnie schody betonowe powinny być pielęgnowane.  Po schodach betonowych można chodzić po 2‒3 dniach od wylania betonu, natomiast deskowanie usuwa się po 3‒4 tygodniach.

 

Betonowe schody – koszty budowy

Orientacyjne koszty za materiały i robociznę schodów żelbetowych dwubiegowych w domu jednorodzinnym wynoszą 5500 zł. Za beton trzeba zapłacić ok. 1200 zł, za zbrojenie około 1200 zł, za szalunek 500 zł. Robocizna to wydatek rzędu 2600 zł. Do tego trzeba doliczyć koszty wykończenia żelbetowej konstrukcji drewnem lub płytkami gresowymi, co przekracza najczęściej cenę konstrukcji, nierzadko dwukrotnie. Ile kosztują nakładki na schody betonowe? Ceny okładziny drewnianej na jeden stopień wahają się od 80 zł do 150 zł. Drewniane stopnie na schody betonowe prezentują się bardzo efektownie i pasują do większości aranżacji wnętrza. Jeśli szukasz sposobu na to, jak tanio wykończyć schody betonowe, odpowiedzią są płytki ceramiczne. Powszechnie stosowane jako okładziny na schody betonowe zewnętrzne są tańsze od drewna. Ich zaletą jest pełna dowolność, jeśli chodzi o wybór kolorystyki oraz bezpieczeństwo ‒ płytki ceramiczne na schody są dostępne w wersji antypoślizgowej. 

PODZIEL SIĘ: