pixel
Back arrow icon Przejdź do Etapu 1: Planowanie budowy

Pytanie do eksperta

Wybór wykonawcy

Na co zwracać uwagę i czym kierować się przy wyborze wykonawcy, zakładając budowę domu pod klucz.

Expert avatar

Ekspert Budogramu

14 czerwiec 2019, 08:42

Najlepiej jest, jeśli za wszystkie roboty budowlane odpowiada jeden wykonawca - zatrudnienie generalnego wykonawcy przenosi na niego wszystkie obowiązki związane z budową. Jest to jednak najdroższe rozwiązanie. Zatrudnienie kilku ekip wymaga od inwestora zaangażowania i dokładnego zaplanowania ich pracy.

Poszukiwania ekipy wykonawczej należy zacząć już na kilka miesięcy przed rozpoczęciem budowy. W tym czasie warto porównać oferty kilku firm. Nie trzeba jednak zbyt wcześnie podpisywać umowy z wykonawcą (wykonawcami), można to zrobić po zgłoszeniu zamiaru budowy lub po uzyskaniu pozwolenia na budowę (jeśli takie było potrzebne). Bardzo ważna jest też bezpośrednia rozmowa z potencjalnym przyszłym wykonawcą.

Oprócz zweryfikowania samej firmy, np. w ewidencji działalności gospodarczej czy w rejestrze handlowym Trzeba sprawdzić kwalifikacje pracowników, m.in. ich uprawnienia branżowe. Można też zapytać o zaplecze technologiczne – wykonawca powinien mieć podstawowe narzędzia, specjalistyczny sprzęt będzie zapewne wypożyczać.

Comments form avatar