pixel
Back arrow icon Przejdź do Etapu 10: Instalacje

Pytanie do eksperta

Klimatyzacja kanałowa w drewnianym domku

Planuję zamontować klimatyzację kanałową w drewnianym (ocieplonym wełną) domku. Dom ma powierzchnię ok 60m2. Wysokość pomieszczeń to 3m przy kalenicy i 2,2 przy scianach bocznych. Kanały klimatyzatora mogę zamontować na wysokości ok 2m w pomieszczeniach. Przy chłodzeniu zapewne będzie ok, ale zastanawiam się, czy przy ogrzewaniu będzie odpowiedni komfort wynikający z wysokości kanałów. Obawiam się, czy ciepłe powietrze nie będzie się jedynie kumulować powyżej kanałów nawiewowych.

Expert avatar

Ekspert Budogramu

09 maj 2019, 13:12

Oczywiście zawsze jest takie niebezpieczeństwo, ale mamy z tym do czynienia raczej przy wentylacji naturalnej. Wyposażenie w klimatyzację czy wentylację mechaniczną pozwala na odpowiednią organizację przepływu powietrza. Oznacza to, że przy podstawowej funkcji grzania, jeżeli nie ma możliwości organizacji przepływu „nawiew-dół, wyciąg-góra”, należy przynajmniej zadbać o montaż żaluzjowych kratek nawiewnych, które nakierują nawiew w dół.

Marek Lesiak Avatar

Marek Lesiak

27 maj 2019, 21:46

organizacja przepływu „nawiew-dół, wyciąg-góra” byłby okej, ale tylko w zimie (przy grzaniu). A co wtedy w lecie, gdy zimne powietrze będzie opadać? :)
Expert avatar

Ekspert Budogramu

30 maj 2019, 09:16

Niestety, możliwość jest jedna – albo przede wszystkim chłodzenie, albo głównie grzanie. Trzeba się więc zdecydować, co ma mieć przewagę i do tego dostosować klimatyzację. Ponadto powietrze przetłaczane jest przez pomieszczenie wskutek konwekcji i różnicy temperatur (ciepłe do góry), co jest naturalnym sposobem przepływu. Ale jest jeszcze nadciśnienie (nawiew) i podciśnienie (wyciąg). Oczywiście dotyczy to domów, w których pomieszczenia nie są zbyt wysokie, co powoduje, że nie powstanie duża różnica temperatur, więc konwekcja naturalna będzie słabsza niż mechaniczny przepływ powietrza.

Comments form avatar