pixel
Back arrow icon Przejdź do Etapu 12: Elewacja

Pytanie do eksperta

Kamień elewacyjny na styropianie

Planuję położyć kamień elewacyjny na styropian. Kamień jest grubości ok 2 cm. Czy w związku z dużą wagą należy jakoś specjalnie przygotować ścianę? Czy wystarczy siatka / klej / kołkowanie?

michal94 Avatar

michal94

27 marzec 2019, 15:02

Świetne pytanie ? Też mnie to ciekawi.
Expert avatar

Ekspert Budogramu

28 marzec 2019, 10:15

Styropian zamiast cienkowarstwowej wyprawy tynkarskiej może być wykończony płytkami elewacyjnymi. Płytki kamienne o grubości do 2 cm (grubsze - i w związku z tym cięższe - mocuje się na specjalnych rusztach) mogą być przyklejone do ściany nośnej przy użyciu zaprawy klejącej. Z uwagi jednak na ponad kilkunastokrotnie większy ciężar niż wyprawy tynkarskiej trzeba rygorystycznie przestrzegać zaleceń producenta danego systemu ETICS, który dopuszcza przyklejanie płytek. W takich zaleceniach przykładowo jest wymóg, by warstwa zbrojona siatką z włókna szklanego została wykonana dwukrotnie. Ponadto mocowanie mechaniczne robi się po jej wykonaniu tak, by talerzyk łącznika dokładnie dociskał ocieplenie właśnie przez tę warstwę.
Czasem konieczne jest też zastosowanie dodatkowych elementów montażowych w postaci specjalnych wsporników do podparcia elementów okładziny przy cokole czy wsporników do montażu nadproży nad otworami drzwiowymi i okiennymi.
Okładzinę można przyklejać dopiero, gdy układ ociepleniowy wyschnie – nie wcześniej jednak niż po trzech dniach, a najlepiej przystąpić do tego po siedmiu.
Często są też dodatkowe zalecania, na przykład by łączny ciężar okładziny z klejem i fugą nie przekraczał 40 kg/m2 czy płytki nie były większe niż 30 x 30 cm.

pracownia Avatar

pracownia

12 kwiecień 2019, 00:39

Dzień dobry, czy tradycyjny tynk cementowo-wapienny fakturowany lub natryskany typu "baranek" gr. ok 20mm można również kłaść na wełnę mineralną wzmocnioną podwójną warstwą siatki z włókna szklanego i kotwionej do warstwy nośnej ściany? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Expert avatar

Ekspert Budogramu

18 kwiecień 2019, 15:55

Odpowiedź w sprawie grubego tynku na wełnie: Płyty z wełny mineralnej można wykańczać warstwami o ciężarze do 40 kg/m2  (aprobaty techniczne z ciężką okładziną z płytek ceramicznych potwierdzają taką możliwość). Oczywiście przy zachowaniu pewnych założeń, na przykład, że wełna będzie w odpowiedni sposób przyklejona i zamocowana łącznikami mechanicznymi przechodzącymi przez warstwę siatki zbrojącej oraz takim, że płyty z wełny powinny mieć wytrzymałość na rozrywanie nie mniejszą niż 10 kPa. Ostaeczną opinię musi jednak wydać konkretny producent chemii budowlanej - tynku, a właściwie całego systemu ociepleniowego, nie zaś producent wełny.

Paweł Kubiak Avatar

Paweł Kubiak

30 sierpień 2019, 07:29

U mnie płytki klinkierowe (terca) są montowane na ruszcie, żeby nie obciążać izolacji i nie zamykać dyfuzyjnie ściany. Takie rozwiązanie zalecił konstruktor. Dodatkowo między rusztem a izolacją jest szczelina wentylacyjna. Póki co działa, para wodna się nie kondensuje, a izolacja się nie odkleja :P
Comments form avatar